Zkušenosti z medzinárodní soutěže Feeder Fest
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Zkušenosti z medzinárodní soutěže Feeder Fest

Přečetli: 1223

Díky skvělému načasování zájezdu jsem se na australské rybářské túře zúčastnil i mezinárodní feederové soutěže. Abych se před závodem seznámil s vodou, trochu se aklimatizoval, vyzkoušel pár věcí. Na toto jsem měl k dispozici pouze jeden jediný den. Jak to nakonec dopadlo? To se dozvíte v následující reportáži!

Soutěžilo se podle mezinárodních pravidel, tedy podle regulí byly povinné minimální 50 centimetrové návazce a používání klouzavého krmítka. Pravidla limitovala také množství povoleného krmiva, což v tomto případě představovalo maximálně 12 kilogramů. Jinými slovy, na této soutěži method feederová montáž nehrála!

Místem závodů bola australská nádrž Lake Hume
Stav vody byl mimořádně nízký, nádrž byla naplněná jen na 13 %
Opravdu malebná voda, avšak plná nejrůznějších překážek
Závodníci se kvůli nízkému stavu vody i namočili

Tréninkový den
Stanoviště se losovaly i na povinném tréninkovém dnu. Mně padlo místo v sektoru "B", a to v jeho úplném středu. Patnácti náhody jsem velkým krmítkem zakrmil do 40 metrové vzdálenosti a čekal, co to udělá. Použil jsem tuto směs: 
1 kg Haldorádó Velký Kapr
1,5 kg Haldorádó Big River - Starý Kapr
1/2 kg Haldorádó Gold Feeder Champion Corn
1 flakón Haldorádó Aroma Tuning Velký Kapr
1/2 vrchnáka Haldorádó sladidla 
Sem jsem přidal bohatě pochoutkové kukuřice.
+ Jen s vodou, bez jakéhokoliv aroma, anebo přídavné látky jsem zvlášť namíchal jedno balení krmiva Haldorádó Gold Feeder Champion Corn.

Toto menu jsem použil na tréninku

Nuže, na moje velké překvapení, jsem na zakrmení nechytil ani jedinou rybu. Ba co víc, darmo jsem touto směsí nadhazoval kamkoliv, blíž nebo dále od břehu, ani při prohlížecím lovu mě nepřivedl ani k jedinému záběru. Vodní hladina byla rovná jako zrcadlo. Pěkně se dalo pozorovat, že si ryby poskakovaly daleko mezi stromy 150-200 metrů uvnitř jezera a blíže ke břehu se odvažovali jen velmi pomalu a obezřetně. Bylo pro mě dost očividné, že jsme se vydali i do vody, hlasitým čvachtáním a hrčením, které provázely zakládání stanoviště a základní zakrmování, odplašili právě my, rybáři. Na tyto podmínky nebyly místní divoké ryby zcela určitě navyklé. Blíže se odvážily až později, když se hřiště trochu utišilo.

Za první 2 a půl hodiny povinného tréninku jsem nedospěl úsilím ani k záběru
Zkoušel jsem různé montáže...
...velikosti prutů i vzdálenosti
Výstroj fungovala i zde výborně
Řešením byla výměna krmiva

Viděl jsem, že darmo budu vyčkávat na krmení, zde to žádoucí výsledky opravdu nepřinese. Rovněž jsem musel rychle uznat, že vítězné zde nebudou ani intenzivní příchutě. Měl jsem u sebe čistý Champion Corn, tak jsem ho namíchal a začal lovit na 50 metrech. Po 3-4 přesných náhodech se zahákl plachý, nesmělý záběr a světe div se, uvědomil jsem si, že mám na háčku kapra. Odtud jsem se pěkně pomalu, postupnými kroky, vypracoval až na 21,5 kg, což v počtu ryb znamenalo 14-15 kaprů. Průměrná váha kapra byla 1,5 kilogramů. Tímto úlovkem jsem se ve svém sektoru potácel na ocase, protože zde bylo i několik úlovků přes 50 kilo.

Na konci tréninkové rybačky
Tréninková rybačka byla nesmírně poučná. Ukázalo, že na VŠECHNY ochucené, aromatické věci, třeba co nejrychleji zapomenout, a vložit všechny žetony na jednu kartu, kterou bylo krmivo Champion Corn.

1. Súťažný deň
Recept na krmivo:

2,5 kg Haldorádó Gold Feeder Champion Corn
+ 2-3 krabice pochoutkové kukuřice

V prvním kole jsem si vylosoval stanoviště, kde jsem na tréninkové rybačce nechytil ani jedinou rybu
Popovídal jsem si s závodníkem, který měl to (ne)štěstí a nějaké kapry sice zahákne, ale kvůli stromu asi 20-22 metrů od břehu o všechny přišel.

Měl jsem zlost, že jsem si vylosoval takto nešťastně. V čase vyhrazeném pro přípravu a zahřátí jsem byl konfrontován se skutečností, že voda zde je mnohem hlubší. Rybačku jsem si naplánoval do vzdálenosti 35 metrů, kde jsem naměřil hloubku 5-6 metrů a ani po vícenásobné kontrole jsem tam nenašel žádné překážky. Věděl jsem, že pokud je tam všechno v pořádku, pozor si budu muset dát jen na to, abych dokázal zaseknutou rybu vytáhnout do potřebné výšky a přenavigovat ji nad překážkami, které číhaly na půl cestě.

Při základním zakrmení jsem nejprve nahodil 6 krát na 35 metrů, a potom 5 krát na 15 metrů.

Byl jsem velmi překvapen, že hned na první náhod jsem měl záběr, ten jsem však pokazil, dokonce i ten druhý...
...avšak při třetím pokusu jsem si už dal velký pozor, trpělivě jsem vyčkal na správnou chvíli a zasekl jsem prvního soutěžního kapra.

Od této chvíle jsem lovil velmi trpělivě a na záběry jsem si řádně vyčkal a úlovků začalo přibývat zrychlujícím se tempem. Na konci první hodiny jsem už měl v podběráku 12 kaprů. Prakticky po každém náhodu jsem měl záběr do jedné až dvou minut, jakmile tam montáž dopadla, zdolávání mohlo prakticky okamžitě začít. V tomto okamžiku jsem používal 17tku monofilní návazec, 10tku háček a jako nástrahu převážně zrnko mražené kukuřice. Délka návazce byla 50 cm. Chvíli jsem se to pokusil trochu zrychlit s větším háčkem a dvěma zrnky nástrahy, ale vůbec to nefungovalo. Do krmítka šlo výlučně naturální krmivo a trochu kukuřice. Krmítkem bylo 40 gramové Guru X-Change Distance v 4-5 řadovém provedení a spodní váhou 30-40 gramů. Tímto jsem dokázal házet mimořádně přesně i ve velmi proměnlivém a otáčejícím se větru.

Tento strom mi posloužil jako dobrý opěrný bod z druhé strany
Ve druhé polovině "hrací" doby jsem prostřídal silnější prut a výstroj
Od tohoto momentu byla rybaření ještě agresivnější a podařilo se mi tempo ještě více vystupňovat

Kvótu 12 kaprů jsem splnil i v druhé hodině a ve svém sektoru jsem vedl o parník. Ve druhé polovině závodu začali výrazně nabírat na obrátkách i ti, kteří zakrmovali blíž, 15-20 metrů od břehu. Jedním náhodem jsem to zkusil blíže i já, ale neměl jsem záběr, tak jsem v tom nepokračoval. Vrátil jsem se na 35 metrů, kde jsem opět zaznamenal velmi rychle další záběr. Časem se pěkně zvětšovala i hmotnost ryb. Výjimkou už nebyly ani jedinci přes 2 kg. Tyto ryby jsem už trvale zdolával prutem Pro Method 380MH poměrně dlouho a dokonce byl i případ kdy mi ryba ušla i s 19tkou návazcem, ačkoli musím přiznat, že v tomto případě jsem to opravdu trochu přesílil. Tehdy jsem sáhl po prutu Master Carp Pro 390LC

Prut Master Carp Pro 390LC s návazcem Long Cast 6500 LCS a 30tkou monofilným vlascem bych už jemnou výstrojí nenazval...
...2-3 kilové ryby však byly v podběráku během 1-2 minut!
Po náhodě následovala velmi krátká vyčkávací doba...
...následně se silný prut už ohýbal
Mám i tebe!
Wow! Zde je vůdce gangu!

V krabičce jsem měl i háček 8 uvázán na 26tce flurokarbónovém návazci. Ten byl ve srovnání s tenčími šňůrami už velmi strnulý, ale v té chvíli jsem už měl před sebou ryby v takovém množství, že jim už ani toto nevadilo. Na velký háček jsem zprvu navlékal jedno zrnko kukuřice ze strany, později jsem 2 zrnka jednoduše natáhl na oblouk. Obě varianty fungovaly skvěle a od tohoto momentu se spustilo šílené tempo. S hrubší šňůrou a velkým háčkem sedlo prakticky každé zaháknutí. Záběry byly mocné a intenzivní. Po zaháknutí jsem mohl ryby směle táhnout. Ani zdolání té největší ryby mi netrvalo více než 1-2 minuty, zatímco kolegové na okolních stanovištích zápasili s podobně velkými rybami i 4 až 5 minut.

Rybačka byla díky tomu neuvěřitelně úspěšná a nesmírně efektivní. Podtrženo, sečteno, chytil jsem dohromady 64 kaprů, což v celkové hmotnosti znamenalo 98 900 gramů. V mém sektoru to bylo zdaleka nejvíce, ba co víc, byl jsem druhý v celém poli. Vítěz ze sektoru "B" zaznamenal 101 kil!
Vyhodnocení

Takže tolik ke "špatnému" místu. Vypadá to tak, že není špatné stanoviště, pouze špatně lovené stanoviště! Byl jsem nesmírně šťastný, že první kolo dopadlo takto nad očekávání a na pokračování další den, jsem byl opravdu zdravě nabuzený.

Tato vodní plocha nabízí opravdu dech beroucí pohled

2. soutěžný den
Recept na krmivo:

2,5 kg Haldorádó Gold Feeder Champion Corn
10 krabic pochoutkové kukuřice 
Je dobře vidět, že jsem drasticky navýšil množství pochoutkové kukuřice, za chvíli uvidíte proč!

Ve druhém kole jsem si vylosoval stanoviště 15 v sektoru "B", které dalo předchozí den úplně nejvíce ryb. Oproti předchozímu dni se změnilo tolik, že nás na břehu vítalo zatažené počasí.
Byl jsem velmi optimistický, ale něco se s rybami stalo, 45 minut jsem seděl na bedně bez jediného záběru.

Hladina byla v zahřívací fázi rovná jako zrcadlo a po celou dobu jsem před sebou nezpozoroval ani ten nejmenší signál, že by sem nějaká ryba vůbec vpáchla. "Toto nevěstí nic dobrého. Na druhé straně, může se z toho vyklubat i požehnání, pokud jsou již všechny ryby na dně a čekají tam na jídlo", uvažoval jsem nad situací. Na druhý soutěžní den jsem zakrmil na 35 a 15 metrů. Na 35 metrů šlo 6 náhodů, na 15 metrů také 6, ale v tomto případě 3XL krmítkem, kde značnou část nálože představovala pochoutková kukuřice.
Na strategii jsem změnil tolik, že na 15 metrů jsem přihodil každých 30 minut dvěma velkými krmítky. Jedno z nich jsem vyprázdnil hned po dopadu do vody, druhé až v blízkosti dna. V prvních dvou hodinách jsem zde vůbec nelovil.

Správným řešením byl lov velkým krmítkem v blízkosti břehu (15 metrů)
V posledních minutách se přede mnou usalašila větší skupinka kaprů

Sledujíc soupeře kolem jsem viděl, že po startu časomíry záběry nepřicházely u nikoho. Všichni to zkoušeli blízko u břehu, dál, ještě dál... První si začali kila přihazovat ti, kteří se vydali nejdále a lovili až v 50-60 metrové vzdálenosti. Tak jsem sem nahodil i já, ale opět bez záběru. Vrátil jsem se na 35 metrů a po třičtvrtě hodině jsem konečně zaznamenal první snímek, a pak další, a další. Chytil jsem 3 kapry během 10 minut. Věřil jsem, že nyní naberou události na obrátkách a tempo se již bude pouze zrychlovat, ale bohužel nebylo tomu tak. Tento houf ryb jak rychle přišel, tak rychle i odešel. Ve druhé hodině jsem nechytil nic. Na 15 metrů jsem poprvé nahodil až na začátku třetí hodiny. Uprostřed krmení nebylo nic, tak jsem ho začal koncentricky obhadzovat, 2-3 metry za krmení, resp. po 2 metry do stran. Odzobávat z ryb, které se na krmení nashromáždily jsem začal malým 20 gramovým krmítkem 2-3 metry za středem krmení. Ale i toto probíhalo v poměrně pomalém a nepravidelném tempu. Pokoušel jsem si pomoci tím, že jsem po každé chycené rybě nahodil jednu dávku 3XL krmítkem, ale tempo zůstávalo nadále velmi pomalé, přestože postupně se přede mnou začínalo zjevovat čím dál tím více ryb. Věděl jsem, že do míče si proti soupeřům kopnu pouze tehdy, pokud se mi podaří začít diktovat svižnější tempo. 

Silnou výstrojí jsem chytal ryby šíleným tempem

Ale jak toho dosáhnout? Před poslední 90 minutovkou jsem se zamyslel a namontoval jsem tam krmítko 2XL s velkým průměrem. Bohatě jsem ho naplnil krmivem a kukuřicí. Začátek nového kola jsem si prut 390LC s hrubým vlascem, hrubým (26) návazcem, osmičkou háčkem a 1-2 zrnky kukuřice. Udělal jsem tedy pravý opak toho, co jsem dělal do té doby, co byl tichý, jemný lov s malým krmítkem. Nahodil jsem do mělké vody u břehu (max 1,5 m) rovnou do středu krmení. Krmítko dopadlo s obrovským výtřiskem, odklipoval jsem vlasec, povolil brzdu, napůl šňůru a v té chvíli se špička prutu už i ohýbala, prut jsem pozvedl a okamžitě jsem zaslechl zvuk brzdy navijáku. Celé to netrvalo déle, než čas, za jaký jste si přečetli tuto větu. Rybačka přeřadila do šíleného tempa. Dostat rybu na břeh netrvalo se silnou výstrojí déle než 1-2 minuty.

Rybu jsem chytil v průměru každé 3 minuty...
...což znamená, že za zbylých 90 minút jsem do podběráku dostal zhruba 30 ryb.
Měl jsem celkově 33 kaprů a také sám jsem byl překvapen, když váha ukázala 50 450 gramů. I v posledních momentech se mi podařilo přidat ještě jednoho kapra. 
Po vyhodnocení úlovků přišla skvělá zpráva, opět jsem vyhrál svůj sektor.

Byl jsem nesmírně šťastný a také pyšný, že jsem dokázal ve svém sektoru opět zvítězit, jelikož události onoho dne se velmi dlouho nevyvíjely tak, jak jsem si to představoval.

O vítězi ale nerozhodovalo umístění v sektoru, rozhodčí nakonec spočítali gramáže z obou dnů, což mi v celkovém součtu vyneslo druhé místo. Vítězem se stal můj místní hostitel Stewart Eason

Konečný výsledek
V normální situaci bych dvěmi sektorovými vítězstvími bral první místo, ovšem zde, v souladu s místními pravidly se sečetly úlovky z obou súťažmých dní a rozhodovala celková hmotnost. Takto jsem skončil na 2. místě  

Nikdy horší začátek roku!

Doporučené produkty:
- Pruty: By Döme Team Feeder Master Carp Pro
- Navijáky: By Döme Team Feeder Pro Method
- Pruty na daleké hody: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro Long Cast
- Navijáky na daleké hody: By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
- EVA nádoby
- Podběrákové hlavy: By Döme Team Feeder
- Krmivo: Haldorado Gold Feeder Champion Corn
- Krmítko: Guru X-Distance
- Šnůra: Haldorado Pellet Line
- Šnůra: By Döme Team Feeder Super Sensitive
- Krmivo: Haldorado Big Feeder - Starý Kapr
- Krmivo: Haldorado Feeder Master - Velký Kapr
- Tekutá aroma: Haldorado Aroma Tuning - Kapr
- Sladidlo od Haldorado

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Podzimní receptury se na rozdíl od letních sestav pohybují na mnohem širší škále možností. Zatímco v září se může rtuť na teploměru vyšplhat i nad 30 stupňů Celsia, na konci listopadu již mohou nervy ...
Číst dál
Nová série prutů, která v sobě spojuje všechny parametry moderního umění výroby rybářských prutů. Jedná se o zdokonalené, posílené, robustnější varianty právem slavných předchůdců Fine Carp. Navzdory ...
Číst dál
Tolstolobíci nepatří mezi ryby, které by se často lovili cíleně, ale přesto, tam kde je jich mnoho, končí na háčku poměrně často. Zpravidla to je dílem náhody. Háček dokonce pouze zřídka končí v jeho ...
Číst dál
Dnes jsem si zachytal na jednom velmi těžko dostupném, mimořádně malebném úseku Malého Dunaje u města Šolt. Miluji rybaření na divoké vodě. Pojďte, přidejte se ke mně prostřednictvím této fotoreportáž...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×