Sportovní lov tolstolobiků v říčním zálivu
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Sportovní lov tolstolobiků v říčním zálivu

Přečetli: 5369

Lov tolstolobiků se v posledních letech stal poměrně diskutovaným tématem. Je to způsobeno hlavně tím, že se v našich přírodních vodách, hlavně řekách bohužel vyskytuje tato ryba ve stále větším počtu. Druhý důvod, proč se o této rybě tak hodně mluví, velmi úzce souvisí s prvním. Jelikož se vyskytuje ve stále větším počtu, dostává se více do středu zájmu odborné i širší rybářské veřejnosti. Známí rybáři přicházejí s důmyslnými praktikami a užitečnými radami, jak tyto požírače planktonu přivábit na háček i zcela regulérním způsobem, aby mohli představovat skvělý zdroj zábavy i pro rekreační rybáře.

V přírodních vodách, mezi nimi i v Dunaji, žije obrovské množství tolstolobec
Dunajské zálivy se jimi jen hemží
Vyšehradský záliv je velmi populární dovolenková a rybářská destinace

Informace o vodní ploše
Vyšehradský záliv se rozprostírá po pravé straně Dunaje, v bezprostřední blízkosti Vyšehradu. Jde o velmi populární dovolenkovou a rybářskou destinaci. Jedním z důvodů nesmírné popularity tohoto místa je absolutně idylické prostředí. Vodu z každé strany objímá malebné pohoří a pohádkovou scénu dotváří skvělý výhled na Vyšehradský horní hrad. Druhým důvodem zas je velmi bohaté rybí osazenstvo. Do zálivu, který je pod správou asociace rybářských spolků z hlavního města, nasazují kapry s železnou pravidelností. Vedle kapra se zde však s velkou oblibou zdržují i všelijaké cejni, amuři a dravci, pro které je Dunaj přirozeným domovem. No a samozřejmě tolstolobik, který žije ve velkém počtu v celém Dunaji, tedy i v tomto zálivu. Hloubka vody zde velmi úzce souvisí s celkovým stavem vody na Dunaji, což má na rybí apetit zpravidla velmi velký vliv.

Okolí Vyšehradu je velmi malebné prostředí

Vnadidla a nástrahy na tolstolobika
Tolstolobik je velmi pozoruhodná ryba i co se týče životního stylu. Tato ryba, která byla do našich vod nasazena vědomě a záměrně, ale velmi rychle se z ní vyklubal invazivní druh, se totiž živí planktonem. To znamená, že přitom jak si plave, pomocí speciálního filtrovacího aparátu z vody vysává zoo- a fytoplankton. Z pohledu rybolovu je tato skutečnost absolutně klíčová, tolstolobika k našemu krmítku přivábí jen pokud mu nabídneme krmivo, které do jisté míry imituje jeho přirozenou potravu.
Šipi a spol. zde tolstolobiky honí už léta, takže dnešek už kontury krmiva, které tam posílají ve formě velkých knedlíků, jasně zformovaly. Složky krmiva:

 

  • 3 balení Haldorádó TTX Extra mleté
  • 1 balení Haldorádó Top Method Feeder – Total Fish

 

 

Jednoduché, ale velmi efektivní krmivo na tolstolobiky

Tato velmi jednoduchá směs vládne dvěma důležitými vlastnostmi, které jsou pro ulovení této ryby neodmyslitelné. Mletý TTX vytvoří ve vodě velmi působivý mráček, zatímco Total Fish je zas díky vysokému obsahu rybí moučky zodpovědný, aby si ryby na krmení našli bohatou zásobu bílkovin. Nezapomínejme totiž, že planktonní dieta je nesmírně bohatá právě na proteiny.

V sadě Feeder Pufi najdeme kuličky s velkým vztlakem, které představují perfektní nástrahy na tolstolobika

Po krmivu se přirozeně nabízí otázka, jakou nástrahou se pustit po stopách této ryby. Nuž v tomto případě je nástrahou samotné krmivo. Musíme se postarat jedině o to, abychom dostali háček do pozice, v níž, dříve či později, skončí v tlamičce krmivo posrkávající si ryby. Pro tento účel je nejvhodnější vysokým vztlakem disponující technopufi. Ten můžeme používat v různých velikostech, k různě velkým háčkům budeme logicky potřebovat různě velké kuličky. V sadě Haldorádó Feeder Pufi najdeme techopufi kuličky 4 rozličných barev a velikostí. Při lovu na tolstolobika můžeme nejvíce doporučit žluté a bílé, tedy alespoň na této vodě se na rozměrnější háčku osvědčily nejlépe právě tyto barvy. Barva nástrahy by teoreticky neměla hrát absolutně žádnou roli, přesto byly rozdíly až šokující očividné: modré a zelené kuličky nedaly ani zdaleka tolik záběrů jako živější barvy. Byla to jen náhoda?

Na háček šly tři středně velké žluté nebo bílé kuličky

Výstroj, montáž
Než se naplno ponoříme do čar lovu na tolstolobiky, zcela jistě se vyplatí říci pár slov i o výstroji. Inu, byla to asi ta nejnenákladnější, nejméně příslušenství si vyžadující rybaření, jakou jsem v posledních pár letech zažil. Se Šipim jsme si na břeh vzali pouze po jednom feederovém prutu, stojany a sedačky. Důvod je zcela jednoduchý, není tu nad čím zbytečně přemýšlet, nic zde netřeba komplikovat. Žádný plán "B"! Máme jednu směs, jednu nástrahu, jeden prut a jeden háček. Tolik akorát stačí!

Tolstolobici si spoustu příslušenství nevyžadují

Je však velmi důležité, jakou výstroj si na břeh přineseme! Jelikož budeme mít dočinění s velmi silnými rybami, druhých pokusů se nám nedostane. Jak prut, tak i ostatní prvky výstroje, musí mít herkulovské parametry!

Výstroj na tolstolobiky:

  • Prut: By Döme TEAM FEEDER Big River 360RXH
  • Naviják: By Döme TEAM FEEDER Long Cast 6500
  • Vlasec: Power Pro 0,28 mm
Velké ryby a samozřejmě velké knedlíky si herkulovskou sílu prutu Big River jednoznačně vyžadují
Házení velkých knedlíků dává zabrat i silnému prutu
Divoké, nezkrotné ryby ohnou i supersilný prut jako bumerang

Tato sestava si poradila i s tím nejtvrdším terénem a nejdivočejšími rybami. Výstroj je pouze tak dobrá jako jeho nejslabší článek, proto třeba tomuto účelu perfektně přizpůsobit i montáž.

Prvky mpontáže na tolstolobiky:

  • Krmítko: Haldorádó Pellet Feeder Complete 40 g
  • Návazec: Haldorádó Braxx Pro 0,18 mm
  • Háček: Hayabusa K1 ve velikostech 4-6
Duší montáže je Pellet Feeder krmítko resp. velký, silný zaoblený háček
Tady je montáž, kterou bude naším cílem dostat do patřičné vzdálenosti

Zcela jednoduchá montáž na dno s koncovým háčkem, bez jakýchkoliv zbytečných cetek a parádiček. Krmítko je zaražené ze spodku vlastním obratlíkem, tím pádem nabývá celá sestava poloprůběžný charakter. Několikrát jsem na vlastní oči viděl rybáře používat při lovu tolstolobiků metodu se dvěma háčky, podle Šipiho však tato technika v posledních letech zcela vymizela. V 90% případů ryba i tak vsrkne spodní háček, přidávat proto do sestavy ještě jeden háček je jen bezdůvodná komplikace.

Hezčí rybářskou lokalitu najdeme jen těžko!

Mimořádně důležitá je i délka návazce! Jeho délka může variovat v intervalu mezi 5 cm až po 12-15 cm, v závislosti na tom, jak blízko ryby plavou ke dnu. Nakolik lovíme na poměrně velké ryby, které se na rozdíl od kaprů pro nástrahu "nepřevrátí", musíme délku návazce přizpůsobit právě velikosti ryby. Čím je ryba větší, tím popustíme háček výše, aby měl příležitost rybě bez problémů vklouznout do tlamičky.

Kardinální otázky jsou i správná délka návazce, resp. háček, který dokáže prorazit kostnatá ústa tolstolobika

Průběh rybačky
Při lovu na kapry se nějaký ten tolstolobik sem a tam občas na háček připlete, avšak cílený lov na tuto rybu je samostatná vědní disciplína. Od běžného feederového lovu se však vůbec neliší v tom, že i tato metoda vyžaduje absolutní přesnost, proto se vyplatí zafixovat si lovnou vzdálenost zaklipováním vlasce. Šipi a spol. mají na této lokalitě ve zvyku zpovídat vzdálenost okolo 30-35 metrů.

Prvním úkolem bylo vyměřit lovnou vzdálenost
Přesnou vzdálenost je dobré si na vlasci i zaznamenat, abychom ho po nahození mohli klidně odklipovať
Na pleteném vlasci je oranžová fix velmi dobře viditelná

Vlasec jsme před nahozením sice zaklipovali, ale v žádném případě si nezapomeňme přesnou vzdálenost vyznačit na vlasci i fixem, jelikož po náhodu budeme muset vlasec okamžitě odklipovat. Při lovu na tolstolobika bývají záběry velmi vehementní, takže nechat tam klip i ve vodě nepřichází vůbec v úvahu. Pokud při úvodním, vehementním výpadu nedokážeme rybě z vlasce trochu povolit, téměř se sto procentní jistotou to končí ztrátou ryby.

Lovná vzdálenost dnes činila 33 metrů
Velké knedlíky jsme tam házeli na střídačku, věříc, že dříve či později si nás tolstolobci najdou

Při této metodě budeme nahazovat každých 5-10 minut. Pro základní zakrmení tak příliš velké odůvodnění nenajdeme. Při takovém frekventovaném nahazování se jídla do vody dostane dost, hlavně tak, že v tomto případě má náklad v krmítku velikostně blíže k pomeranče než k mandarince.

Při takové rybačce je nutné zůstat u prutu, šanci na úlovek budeme mít pouze v případě, že při záběru okamžitě zásekneme.
Z pozornosti nesmíme polevit ani na vteřinu!
Při záběru je třeba být rychlý

Zkušenosti z takových rybaček ukazují, že to vyžaduje minimálně hodinu ustavičného nahazování než narazí tolstolobik na krmení, když však dorazí první, máme prakticky vyhráno. Záběry přicházejí zpravidla 1-2 minuty po dopadnutí krmítka, takže třeba být ve střehu a mít oči na stopkách. Při záběru je tuto rybu velmi důležité pořádně zaháknout, nakolik ústa tolstolobika jsou extrémně tvrdá a kostnatá. Když se mu však velkému, silnému háčku podaří prorazit, ztráta ryby je už velmi nepravděpodobná.

Zdolávání tolstolobika je vyčerpávající dřina
Už i tyto "menší" jedinci člověka pořádně procvičí
Pokud můžeme, na tolstolobika choďme raději ve dvojici, dostat obra do podběráku tak bude mnohem jednodušší
Urostlý Vyšehradský tolstolobec

Po skutečnosti, že na zakrmené místo dorazila banda tolstolobiků, nás bude informovat několik znamení. Rozčeřením vodní hladiny, obraty a šťouchnutí se mohou v dané situaci pěkně pohrát s našimi nervy. Nejednou se dokonce stane, že se chamtiví tolstolobici, jako zbojníci vrhnou na nořícího se krmítka a po celou dobu do něj drgají. Ve vodním sloupci ryba dolehnout krmivo až na dno, kde si bude posrkávat ze stoupající potravy. Záběry jsou zpravidla velmi rychlé! Zdolávání tolstolobika je neuvěřitelný zážitek. V zájmu vysvobození se uchýlí ke každému možnému triku. Je to opravdu skvělá sportovní ryba, její zdolávání je velkým zážitkem.

Když se dostaví skupinka tolstolobiků, záběry jsou velmi rychlé a zpravidla na obou prutech, proto se doporučuje používat pouze po jednom prutu
Párový portrét
Když jde o tolstolobika, odpolední hodiny jsou vždy rušnější
Kdo by si byl pomyslel, že pyšnit se touto rybou před foťákem bude takovým zážitkem
Nejsou to vyslovení krasavci, ale milujeme chytat i tyto ryby

Stav sportovního lovu tolstolobika ve Vyšehradském a Pilismarótském zálivu
První zastávkou na mé okružní cestě po republice byla lokalita nejblíže Budapešti, ale je docela možné, že do "Mekky" tolstolobiků se mi podařilo trefit hned na první pokus . Kolegy Gábora Sipose, který loví na tomto úseku Dunaje velmi často, jsem se zeptal, jak to vidí s budoucností sportovního lovu této ryby. Získává "tolstolobařina" opravdu na popularitě?

Mimořádně silná ocasní ploutev, díky které si tolstolobik poradí i v silném proudění
Díky silné stavbě těla dokáže plavat neuvěřitelnou rychlostí a proto je těžké ho dostat do podběráku.
V poměru k velikosti těla má tato ryba poměrně velkou hlavu

SG: Ve výše zmíněných zátokách to zkoušíme s cíleným lovem tolstolobiků už nejméně tři roky. Začali jsme s tím tak, že jsme od místních poslouchali, že háčky kombinované s technopufim nebo jinou plovoucí nástrahou, končí nejednou právě v ústech tolstolobika. Navíc jsme těchto požírače planktonu viděli ve velmi velkém množství i na vlastní oči, tak jsme se rozhodli, že je chytíme, sportovně a řádně. Začali jsme se o téma více zajímat, sbírat informace, a pěkně pomalu jsme techniku a vnadidla obrušovali, než jsme dosáhli současnou podobu.

Když se dostaví ryby na krmení, můžeme očekávat jedince přibližně stejné velikosti
V stříbřitých barvách se leskne tolstolobec Bílý
Jeden krásnější jedinec
Byla to fantastická rybačka. Děkuji Ti Vyšehrade!

DG: Co si myslíš, kdy se nejvíce vyplatí lovit na tolstolobika?
SG: Nejlepším obdobím je jednoznačně interval mezi koncem léta a pozdním podzimním obdobím, avšak viděl jsem už chytit tolstolobika i v únoru, takže se dá říci, že je možné tuto rybu lovit od jara do listopadu. Jedno je jisté, tolstolobici zde jsou a dlouho zde i zůstanou, zdánlivě z nich vůbec nikdy neubývá. Kdo má rád aktivní, vzrušující rybačky, tomu mohu pouze doporučit, aby se sem podíval, a vyzkoušel "tolstolobařinu" i na vlastní kůži.

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Tentokrát jsem zatnul sekeru do opravdu tvrdého pařezu, ale to nic, miluji výzvy. Lín patří mezi moje vůbec nejoblíbenější původní, přirozeně se vyskytující ryby. Za mých dětských časů bylo možné tuto...
Číst dál
Pamatuji si, když jsme před pár lety, při cestách na rybářské túry, procházeli s kamarády přes most na Dunaji v Dunaföldvár, pravidelně jsme srandovali, že tu máme fantastickou vodu hned po ruce, a my...
Číst dál
Feederový lov s dlouhým návazcem se od method feederového lovu diametrálně odlišuje, proto je pochopitelné, že klade jiné nároky i na typ používaného krmítka. Na začátek si nezaškodí naprosto přesně o...
Číst dál
V poslední době se s velkou oblibou začala používat na lov kapra rybničního metoda s názvem Method feeder. Tato technika lovu k nám přišla z Anglie, kde je velmi úspěšná a populární. I u nás stále víc...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×