Kouzlo, přímo hračkářská jednoduchost a účinnost feederového rybolovu, již zapůsobily na nejednoho rybáře. Jeden můj kamarád výstižně řekl, že jsou dva druhy rybářů: "ti, kteří již mají feederový prut a ti, kteří přemýšlejí, jaký si mají koupit." Tento článek je věnován právě těm, kteří přemýšlejí nad koupí, ale mají problémy se zorientovat v obrovské nabídce. V článku jsme sesbírali užitečné rady, které každému zaručeně pomohou, najít "tu pravou" !
Vybrali jsme 7 otázek a odpovědí, které zaznívají při výběru feederového prutu nejčastěji.
1.Co znamenají na prutu nápisy Medium a Heavy?
Na většině feederových prutů, bohužel není uvedena přesná gramáž vrhací zátěže. Uvedené je pouze M = Medium (střední), MH = Medium Heavy (středně silný), nebo H = Heavy (silný), abychom zmínili pouze nápisy, na které můžeme narazit nejčastěji. Tyto "tajné kódy", už prozrazují něco o síle prutu, s tím souvisejících charakteristikách a o vrhací zátěži. Na přiložené fotce je skvěle vidět, jak se tři různé pruty, pod stejnou zátěží (2kg) ohýbají. Z obrázku se dá vytušit, že nejsilnější prut s největší vrhací zátěží má přívlastek Heavy, se kterým je možné hodit třeba i 100 gramů. Medium Heavy je středně silný, univerzální feederový prut, který má vrhací zátěž mezi 40-80 gramů. Nástrojem pro jemné rybaření je prut Medium, který má vrhací zátěž 30-60 gramů.

2.Který prut doporučujeme na začátek ?
Každému doporučujeme, aby se na začátek nesnažil hodit co nejdál ( Článek: Feedrovým prutem nad 150 metrů?! ), co nejtěžší montáž, a nesnažil za každou cenu chytit co největší rybu. Laťku a stanovené cíle je možné zvyšovat, až po osvojení základů. Kdo chce vše najednou, tomu se většinou nepodaří nic... Takže pro osvojení základů, potřebujeme univerzální prut, který výborně obstojí při lovu cejnů a karasů, ale nezalekne se, ani když se na háček přihodí kapr. K tomu je nejlepším parťákem, prut s popisem Medium Heavy (MH)!

3. Co signalizuje záběr?
Feederové pruty jsou vybaveny geniálním signalizátorem záběru, zabudovaným přímo v prutu. Je jím vyměnitelná špička (s rozličnou nosností), připojitelná do posledního dílu. Její ohnutí, nebo narovnání, značí záběr. Takže na signalizování záběru, není nutné používat další zařízení!


4. Jak si správně vybrat místo na břehu, abychom na špičce vnímali záběr?
Citlivá špička signalizuje záběr pouze tehdy, když svírá s vlascem (zhruba) 90 stupňový úhel. Takže na stojaté vodě se prut nedívá směrem na vodu, ale třeba ho umístit rovnoběžně s břehem. Jinak si aktivitu ryby, která právě urvala nástrahu, vůbec nevšimneme. Vlasec namotajme tak, aby byl napnutý, ale aby ohnul špičku pouze trošku, aby ji ryba dokázala při záběru ohýbat dále bez odporu.

5. Je pravda, že špičky se lámou jako špejle ?
Většina začátečníků se dotýká tenoučkých prutů velmi nesměle, říkají si, že se polámou hned při prvním hodu, natož aby zvládly kapra... Pak vezmou do ruky špičky a jejich úžas se ještě znásobí. Tyto pocity trvají, dokud je před očima zájemce neohnu do U-čka, tím dokazuji, že při správném používání jsou prakticky nezlomné. Možná zní zmateně, že i když je špička část prutu s největší zatížitelností, právě ta se nejčastěji láme. Jak je to možné? Hle, několik příkladů! Na špičku se namotá šňůra a nepozorný rybář to hodí takto. Rybář se pokusí několikakilovou rybu vytáhnout na břeh bez podběráku. Pokusí se nahodit větší zátěž, na jakou je špička (a prut) uzpůsobena. Ale to je všechno nic ve srovnání s tím, kolik špiček se poláme při nesprávné přepravě. Čili chápete to dobře, většina špiček je "popravena" na suchu. Pokud si dáte na tyto věci pozor, nejcitlivější část prutu se vám nikdy nepoláme!

6. Jak jednotlivé špičky rozlišíme ?
Většina feederových prutů je vybavena třemi různě zbarvenými špičkami, které jsou přizpůsobeny velikosti montáže a intenzitě, kterou ryby zabírají. Známí výrobci uvádějí na špičkách kód, můžeme na nich vidět nápisy jako „Light, Medium, Heavy”, nebo „1 oz, 2 oz” atd. Light je nejjemnější, medium je středně silná a heavy je nejsilnější špička. Pokud vidíme na špičce nápis „3 oz”, znamená to 3 unce, čili 3x28 gramů. Pro jednoduchost jsme zvykli počítat s 30 gramy, takže s touto konkrétní špičkou, lze bezpečně použít krmítko o hmotnosti 90 gramů. I při prutech, kde špičky nejsou vybaveny nápisem, je možné pořadí zatížitelnosti lehce určit. Stačí je polohovat vodorovně (chytit na stejném místě) a nechat volně viset. Odvis nejcitlivější špičky bude největší. Tu budeme potřebovat pouze při nejjemnějším rybaření. Na začátek doporučujeme středně silnou špičku.

7. Dá se feederový prut použít i při jiné metodě?
Samozřejmě, že ano! Mnozí ho používají i při lovu na plovák, i když tam se spíše hodí match pruty nebo obyčejné pruty s menší vrhací zátěží, ale jak říká pořekadlo "pokud nemáš kone, i osel je dobrý". Způsob lovu, kde se však dá feederový prut skvěle zúročit, je lov na dravé ryby. Ať se již jedná o lov s živou nebo mrtvou nástražnou rybou, vždy se výborně osvědčí!


Produkty:
- Team Feeder Master Carp Pro feeder pruty
- Team Feeder Fine Carp pruty
- Team Feeder Power Fighter pruty
- Delphin Magma Feeder pruty
- Další
Zanechat komentář