Method feederová škola - jarní rybačky
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Method feederová škola - jarní rybačky

Přečetli: 1108

V tomto článku se podíváme, jak vypadá víceméně běžná rybačka, jak si správně zvolit stanoviště, jak a čím rybačku odstartovat a na dalších pár faktů a informací, které nám už v dalším průběhu budou připadat jako zcela banální rutina. Přidejte se ke mně na dobrou rybačku!

Příchod na břeh
Naším první úkolem po příchodu na břeh je zakoupit si denní lístek a pořádně si prostudovat podmínky lovu, tedy místní pravidla. Prohlédnout si pravidla je nesmírně důležité, ani náhodou bychom se později kvůli neznalosti nechtěli dostat do nepříjemné situace. Po zakoupení rybářského lístku musíme ještě zaevidovat den i do výkazu o úlovcích. Když máme za sebou všechny povinné úkony, vždy je dobré prohodit pár slov se správcem jezera nebo místními rybáři, jaká místa nám nejvíce doporučují. Vždy se vyplatí vzít si jejich cenné rady k srdci, zejména tehdy, pokud jsme na dané vodní ploše poprvé.

Na menších jezerech si lístek zakoupíme zpravidla na místě

Výběr stanoviště
Při volbě stanoviště musíme brát ohled na velmi důležitou zásadu, kterou je, že je nezbytné respektovat již lovící rybáře. V žádném případě nesmíme narušit jejich prostor a založit naše stanoviště příliš blízko. Je třeba si udržet odstup. Narušovat prostor rybářů, kteří byli na břehu před námi, se zkrátka nepatří. Toto bývá problémem hlavně na populárních, intenzivně vysazovaných jezerech, které bývají hlavně přes víkend často přeplněné.

Na mnohých jezerech nás již v dnešní době čekají očíslované stanoviště, které zajistí, aby si rybáři nepřekáželi

Když jsme si vybrali místo, vždy si pro jistotu ještě jednou zkontrolujme okolí, zda zde nejsou nějaké překážky, které nám na první pohled unikly. Nejednou se stane, že až po rozložení výstroje si rybář všimne, že mu větve stromu za jeho zády předvádějí nad hlavu a tím znemožňují pořádný náhod. To našim nervům neprospěje. Proto si (i) na toto třeba dát pozor!

Vybalování, příprava stanoviště
Když máme místo, prvním krokem na place bude navlhčení krmiva. Na první místo na seznamu se tento úkol dostal proto, že semínka vyžadují minimálně 10 minut, než se patřičně nasáknou tekutinami. Zatímco bude jídlo odpočívat, budeme mít více než dost času na přípravu stanoviště.

Začneme mícháním krmiva
S mícháním krmiva se vyplatí začít hned na úvod, protože semínka vyžadují nějaký čas, než se patřičně nasáknou tekutinami
Na tuto rybačku jsem si vybral krmivo BlendeX 2 in 1. Jde o krmivo s vysokým obsahem rybí moučky

Když už jsme u krmiva, řekněme si pár slov také o tom, jak si vybrat správné krmivo v situaci, když jdeme lovit na neznámou vodu. Jak jsem již podotkl výše, velmi nám při tom pomůže se poptat správce a místních rybářů. Oni budou určitě vědět, jídla jakého charakteru na jejich domácí vodě fungují. Ve zjednodušené verzi se dá říci, že známe vnadidla naturální, kukuřičné, kvašené, sladké, a na kaprových vodách zpravidla nejlépe fungující krmiva s rybí moučkou. Záleží od situace, ale ve většině případů bude poslední zmiňované tou nejlepší volbou. Nejvíce mohu doporučit TripleX, Sépie + Chobotnice z nové rodiny BlendeX 2 in 1 , nebo popřípadě krmivo píšťal z hotové, napřed navlhčené řady krmiv Ready Method.

Pokud se nemáte chuť piplat s mícháním krmiva, vřele doporučuji řadu krmiv Ready Method, které jsou navlhčené a připravené k okamžitému použití

Při vybalování výstroje a rozmisťování příslušenství je dobré vycházet z toho, co jsme si řekli výše, samozřejmě s ohledem na zvláštnosti daného místa. Při umísťování prutů je třeba v první řadě soustředit na to, jakým směrem budeme házet. Na frekventovaných jezerech, kde sedí vedle sebe rybáři poměrně hustě, si je nezbytné najít dobrý opěrný bod, přímo naproti našemu stanovišti. Ten nám poslouží jako dobré východisko, od kterého se můžeme odklánět doleva, i doprava, ale pouze o tolik, abychom nepřekáželi sousedům! I při volbě lovné vzdálenosti třeba mít na zřeteli hlavně místní zvláštnosti. Je třeba mít na paměti, že i naše momentální výstroj má svá omezení a začátečnická nadhazovací technika postupuje rovněž pouze dětskými krůčky, proto se na začátku doporučuje lovit ve vzdálenosti takových 20-50 metrů.

O rozmísťování příslušenství a orientaci na břehu se dozvíte více v 10. díle Method feederové školy

Zatímco jsou všechny prvky výstroje na svém místě, krmivo bude už také potřeba nasáknout. Po rychlé kontrole a případném dovlhčení, nesmíme v žádném případě opomenout povinné předrcení. Když je vše hotovo, všechny vnadidla a nástrahy jsou na svém místě, rybačka může konečně začít. Než se však do ní naplno ponoříme, rozhlédněme se a ujištěme se, že jsme všechny tašky, nádobky na míchání, sítka a vaky očistili a uložili na své místo, aby nám v dalším průběhu rybačky nepřekážely. Naproti budoucím událostem dál vyjdeme tak, že si k podložce na kapry připravíme vědro s vodou a dezinfekční přípravek pro ryby.

Podložka pro kapry je povinná už na téměř každém intenzivně vysazovaném jezeře!
V minulém dílu jsem už představil podběrák, který skvěle vyhovuje všem požadavkům začínajícího rybáře, avšak na jezerech, kde se dají očekávat i větší jedinci, jsou již povinné i větší podběrákové hlavy.

První náhod
Výstroj na místě, montáž hotová, krmivo namíchané, lovná plocha zacílená, už nezbývá nic jiného než jen konečně nahodit. Zbývá už jen jedna nezodpovězená otázka. Jakou nástrahou nahodit? Každý má na háček svá osvědčená esa. V předchozím díle jsme si už cosi řekli o wafter nástrahách, které mohou být opravdu velmi dobrou volbou. 

Rád začínám rybačku křiklavě zbarvenými Fluo Method Wafter nástrahami, o kterých jsme si už cosi řekli v 8. díle Method feederové školy
Samozřejmě nesmíme vsadit vše na jednu kartu. Vždy se vyplatí mít u sebe několik pohotových variant.

Já osobně s velkou oblibou začínám své rybačky křiklavě zbarvenými nástrahami, mezi takové patří oranžová nástraha Fluo Method Wafter - Chili Skořice . Pokud se tato linie neosvědčí, pak nasadím do akce přirozenější zbarvené kousky, např. Brutal Liver . Pokud se neosvědčí ani tyto, můžeme variovat i s velikostí nástrahy a jít úplně až po menší kuličky BlendeX Hydro Method . Na předváděcí rybačku mi k úspěchu dopomohla právě tato, a to konkrétně v příchuti TripleX . S jednou nástrahou to doporučuji zkoušet tak po dobu 2-3 náhodů. Pokud nemáme záběr, netřeba dále tlačit na pilu, zkrátka ji odložme a vyzkoušejme další. S dvěma pruty se dá přes celý arzenál, který jsme si na břeh přinesli, proběhnout poměrně rychle.

Na dnešní rybačku budu používat navijáky Carp Fighter LCS
Pokud dáme pruty na stojan takto konci nakřivo, špičky o sebe nezavadí, ani když jsou pruty identické délky
Starý dobrý známý z předchozího dílu. V tomto případě ochránil krmivo nejen před vyschnutím, ale i před deštěm!

Vyčkávací doba
Jakou dobu se vyplatí čekat mezi jednotlivými náhody je velmi zapeklitá otázka. Základním intervalem je podle mě při method feederovým lovu takových 5-10 minut. Tato doba se může za určitých okolností prodloužit, například pokud se ryby slabě stravují, pokud je voda studená, nebo - jak tomu bylo v mém případě - pokud se kvůli bouři sníží aktivita ryb. Na nástrahu, která nám dala rybu, si můžeme klidně "sednout" a házet ji tam opakovaně. Pokud zvábila jednoho kapra, je téměř na 100% jisté, že bude atraktivní i pro ostatní.

Pokud ryby trucují, může mezi náhody uplynout i 10-15 minut.
Trpělivost ryby přináší!
Jasně si pamatuji den, když jsem si v obchodě tyto pruty zakoupil. Konečně dělají to, na co byly určeny!
Rybaření není halový sport, proto nás může počasí občas pořádně přelstít. To k tomu patří.

Aromatizování, tuning
V předchozím díle jsem už udělal krátkou odbočku k aroma, ale ještě jsme si neřekli, jakým způsobem je použít při samotném lovu. Základní jídlo se vyplatí aromatizovat pouze v případě, když jsme si jisti, že to bude mít na efektivitu krmiva blahodárný účinek. Například v případě stojaté, mělké vody, se zcela určitě nevyplatí "vykopnout dveře" rovnou aromatizovaným krmivem. Nejlepší je použít aromatické koncentráty, které můžeme ke krmivu dávkovat průběžně podle potřeby. Takovým je BlendeX Serum . I ten však doporučuji pouze v případě, pokud nemáme záběry. Je mimořádně aromatický a dokáže upoutat pozornost ryb i v opravdových záběrových souchotinách. Například mně na dnešní rybačce nesmírně bodl. Kvůli bouři byla aktivita ryb na bodu mrazu, přesto se mi je podařilo díky dobré nástraze a správné aplikaci aromata přimět k záběru!

Používal jsem aróma Blendex serum. Novinky v článku.
V polovině dne se už pěkně vykreslilo, která nástraha bude dnes vítězná. Byla ní menší varianta z nástrahy BlendeX Hydro Method v příchuti TripleX.
Kuličku jsem nabízel vedle drobného háčku bez protihrotu
BlendeX Serum TripleX se hodí velmi dobře ke každému krmivu s rybí moučkou
Pár kapek séra zcela postačí, abychom probudili apetit apatických ryb
Pokud jsme našli jako tutově nástrahu, tak i trefnou aroma, už nám nezbývá, pouze sklidit úrodu

Záběr, zdolávání
Záběry mohou být do značné míry proměnlivé. Jsou drobné trhnutí, rázy, padáky, a co všichni milujeme, vehementní výpady, kdy se ozve i baitrunner. Podstatné je, že v případě, že jsme si na sto procent jistý, že máme záběr, musíme v první řadě polo-pootočením kliky vypnout baitrunner a aktivovat brzdu. Pokud jsme navázali s rybou kontakt, budeme velmi dobře cítit, zda je třeba brzdu povolit, nebo ne. Pokud se zdá, že je ryba ochotna spolupracovat, můžeme začít rybu "pumpovat". To znamená, že začneme rybu přitahovat prutem směrem k sobě, avšak ještě bez zapojení navijáku. Jakmile získáme trochu vlasce, navineme ho, a současně s tím "sáhneme prutem po rybě". Pak opakujeme celý úkon znovu. Když dostaneme kapra do zóny u břehu, z pumpovacího pohybu je třeba trochu ubrat, a pokračovat v přitahováni kapra menšími, pomalejšími tahy. V tomto bodě je rovněž nutné trochu uvolnit brzdu. Čas na podobratí přijde v momentě, kdy jsme už schopni manévrovat s rybou podle naší vůle a můžeme ji bezpečně nasměrovat do podběráku.

Technika zdolávání se trochu kostrbatě popisuje, nejlépe se předvádí přímo v akci. Pro každého, kdo má zájem, je proto na konci článku dostupné velmi poučné video.
Když se ryba unaví a my ji můžeme konečně táhnout jak se nám zachce, tehdy nastal správný čas nasměrovat ji do podběráku

Vyzdvihnutí na břeh
Podebrat rybu se ani náhodou nepokoušejme vyzvednout nadzvednutím rukojetí! Rukojetí ji pěkně přitáhneme k sobě a z vody ji vyzvedneme uchopením rámu hlavy podběráku. Na většině míst je povinná podložka pod kapra, kterou se před každým použitím doporučuje navlhčit. Vysvobození háčku, dezinfekce a fotografování jsou všechno úkony, které provádíme právě na podložce. Přesně jaké nástroje potřebujeme na vysvobození háčku, dezinfekci, zvážení ryby, jakož i o dalších doplňcích na šetrné zacházení s rybou si řekneme více dalším díle Method feederové školy . V dalším díle si také řekneme, jak navýšit nahazovací vzdálenost našich aktuálních prutů, resp. jak házet přesně a konzistentně na totožné místo pomocí zaklipovaného vlasce.

Každá ryba si zaslouží šetrné zacházení. O vhodné podběrákové síťce, podložce a dezinfekčních prostředcích se dozvíte již brzy
Učení se vyplatí!

Doporučené produkty:
- Navijáky: By Döme Team Feeder Carp Fighter LCS
- Prúty: By Döme Team Feeder Power Fighter
- Krmivo: Haldorado Blendex 2in1
- Krmivo: Haldorado Ready Method
- Podložka: By Döme Team Feeder Rapid
- Podberáková hlava: By Döme Team Feeder
- Nástraha: Haldorado Pro Method
- Nástraha: Haldorado Blendex Pop Up
- Tekutá aroma: Haldorado Blendexserum
- Stojan: By Döme Team Feeder Tripod
- EVA nádoby

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Nová série prutů, která v sobě spojuje všechny parametry moderního umění výroby rybářských prutů. Jedná se o zdokonalené, posílené, robustnější varianty právem slavných předchůdců Fine Carp. Navzdory ...
Číst dál
Tolstolobíci nepatří mezi ryby, které by se často lovili cíleně, ale přesto, tam kde je jich mnoho, končí na háčku poměrně často. Zpravidla to je dílem náhody. Háček dokonce pouze zřídka končí v jeho ...
Číst dál
Dnes jsem si zachytal na jednom velmi těžko dostupném, mimořádně malebném úseku Malého Dunaje u města Šolt. Miluji rybaření na divoké vodě. Pojďte, přidejte se ke mně prostřednictvím této fotoreportáž...
Číst dál
V těch největších vedrech se často setkáváme s jevem, že háček na montáži nabízený na dně, ať už ji prezentujeme jakoukoliv fundovanou metodou, zůstává zcela nedotčen. Ale proč vlastně ten záběr nepři...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×