obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti

Přečetli: 3335

V tomto článku bych v krátkosti rád řekl ponaučení o nových zkušenostech, které jsem nasbíral v semifinálovém kole mistrovství republiky v lovu na Method Feeder, kde dosáhli členové našeho družstva druhé a třetí místo. Na následujících řádcích se dočtete o nejhlavnějších prvcích naší úspěšné taktiky.

Od tohoto roku se Mistrovství republiky organizují ve vícekolovém formátu. Základní část se už odehrála, do semifinále postoupilo nejlepších 80 soutěžících, jež tam doplnilo nejlepších 40 z loňského žebříčku. Na třech různých lokalitách se tak na dálku setkalo 120 soutěžících, kteří se porvali o 40 místenek do finále. Na každém jednom jezeře (Stříbrné jezero, jezero Abért a jezero Palotavárosi) soutěžilo po 40 závodníků. Jezero se každému závodníkovi vylosovalo, nikdo si nemohl volně vybírat.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Sipos Gábor a Csővári Tibor, oba členové družstva Haldorádó Method Feeder Team, dosáhli na jezeře Palotavárosi, v semifinálovém kole mistrovství republiky v lovu na Method Feeder, druhé a třetí místo.

Lokalita
Jezero nebylo ani jednomu z našich rybářů neznámé, method feederové Mistrovství republiky v letech 2018 a 2019 se totiž konaly právě zde. Naši rybáři se na nich nejenže zúčastnili, Gábor Sipos zde dosáhl svůj první mistrovský titul . Jezero se mimochodem hemží středně velkými kapry, ale disponuje i velmi pěknou populací amurů. Hlavně z pohledu soutěžení určitě není zanedbatelným faktem, že z 5-10 kilových amurů zde může rybář za den pochytat i 10-15 kusů. Na závodech zpravidla do konečného pořadí vždy promluví i nějaký urostlejší kapr, takový 8-10 kilový jedinec opravdu dokáže promíchat sektorové výsledky.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Lokalita nebyla neznámou, Gábor Sipos se zde v roce 2018 stal mistrem republiky!
Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Velmi pěkně udržované, na ryby mimořádně bohaté jezero

Chlapci začali s přípravami už na začátku týdne. Přestože vodu oba docela dobře znali, poskládat perfektní rybačku přece jen nějaký čas potrvá. V minulosti se zde již zúčastnili několika závodů, avšak vždy je třeba se přizpůsobit danému období. Zanedbatelnou nebyla ani skutečnost, že kvůli výkyvům počasí zaostávala teplota vody celkem výrazně za hodnotami, které jsou pro toto období typické, kvůli čemuž reagovaly ryby na některé vnadidla zcela odlišně než obvykle.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Dosažení dobrého výsledku si na tomto jezeře kromě "středně" velkých ryb vyžaduje i pár vzrostlejších jedinců

Systematickým tréninkem se nakonec závodníkem družstva Haldorádó Team podařilo vypracovat taktiku, která obnáší nejméně rizik.
Hřiště se změnilo o tolik, že jednotlivé sektory byly výrazně prokreslené, sledujíc cíl, aby se velmi výhodná, bohatá místa dostali do jednoho sektoru, a chudší fleky zas do jiného. Čtyři sektory tak byly rozděleny mezi dva konce jezera, dva se nacházely na předním konci a dva na zadním. Z toho opouštějící se ve střední části jezera vytvořila jakási "propast", která velmi vydatně zásobovala hlavně vnitřní úseky. Proto se na přidělení stanovišť použilo takzvané mřížkové pravidlo, podle kterého rybáři mezi stanovišti rotovali, což znamená, že každý rybář si zachytal na krajním stanovišti, nebo vedle něj, resp. i na vnitřní straně sektoru, blíže ke středu.
Pořadatelé neponechali náhodě ani směr nahazování, ke každému páru mol (molo na jedné straně a na opačné straně) příslušela jedna bóje, která naznačovala směr náhodně a vyznačovala střed.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Hřiště se pořadatelé snažili rozdělit tak, aby sektory disponovaly přibližně stejnou hustotou ryb

Vzdálenost
Kardinální otázkou na závodech zpravidla bývá, v jaké vzdálenosti se vyplatí ryby hledat. V tomto případě se většina soutěžících zpočátku zaměřovala na střední úsek jezera, později, jak se ryby postupně přesouvaly do vnějších oblastí, někteří přešli na vzdálenost 40 m, zatímco jiní až na 20-30 metrů. V druhém poločase závodu se zas do obrazu začala stále častěji dostávat i pobřežní zóna, což činilo takových 8-10 metrů, z níž se na podložky dostávali často i opravdu urostlí kapři a amuři.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Vnitřní vzdálenost ohraničovala bóje uprostřed jezera. Tu bylo zakázáno přehodit

Vnitřní oblast, na 60-70 metrech, obhospodařoval kolega Csővári nejprve prutem By Döme TEAM FEEDER Gold Serie 360 , zatímco Sipi to zase řešil variantou TEAM FEEDER Gold Serie 390MH , resp. druhým prutem Fine Max 390H . Na lov v bližších oblastech si chlapci přichystali především pruty Fine Max 360MH a kratší varianty prutů Gold Serie. Výběr správných prutů byl naprosto klíčovou otázkou, ať už šlo o jakoukoli vzdálenost, co nejpřesnější lov je vždy mimořádně důležitý. Kromě toho správnými pruty se dá minimalizovat i riziko ztráty ryby z háčku. Pruty byly samozřejmě vystrojené k nim náležejícím navijáky Gold Serie, resp. Fine Carp.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Na rozdílné vzdálenosti si přichystali rozdílné pruty

Vnadidla
Vody podobného charakteru jako jezero Palotavárosi jsou mimořádně populární v kruhu method feederových rybářů. Na takových místech fungují v dnešní době nejlepší rozličné krmné pelety a peletové směsi. Podobně, jako všichni ostatní soutěžící, se od těchto principů neodchýlili ani členové našeho Haldorádó týmu. Prakticky každý zde používal v různém poměru namíchané směsi 2 mm pelet na bázi španělské moučky . Kromě prezentace v method feederovém krmítku používali tuto směs i na krmení, tam však v kombinaci s pochoutkovou kukuřicí.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Method feederová krmítka obsahovala pelety na bázi španělské moučky, které používaly soutěžící i na krmení. V druhém zmíněném případě se mezi pelety dostalo i pár zrnek pochoutkové kukuřice.

Sipi už měl na tomto jezeře několik dobrých zkušeností s úspěšným lovem na velké ryby blízko u břehu, proto si každý den přibalil i krmivo Haldorádó Divoký Kapr a také trochu Kvašeného Semínkového Mixu START , kterým si začátek nového kola vzal na mušku právě urostlejší kapry a amury. Semínkový mix se dostal do akce ve velmi rané fázi kvašení, jen tak trochu "připitý", protože teplota vody ještě pořádně zaostávala za letními hodnotami.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Na zakrmení blíže ke břehu jsme použili Kvašený Semínkový Mix Start obalený v jídle Divoký Kapr
Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
V blízkosti břehu brázdili vodu nejprve urostlější kapři a amuři

Nástrahy, aroma
Mnozí se domnívají, že při method feederovém lovu nemá otázka nástrahy až tak vysokou důležitost jako krmivo. Jsou na velkém omylu! Naši dva specialisté se do soutěžení pustili vyzbrojeni několika nástrahami, avšak velmi rychle se ukázalo, které jsou rybám nejvíce po chuti. Nejlépe fungovaly nástrahy Tornado Method - N-Butyric & Ananas a Tornado Method - Punč & Máta . První nejdříve asi proto, že zdejší ryby si už zvykly na barvu, která připomíná kukuřici, zatímco druhá byla v sychravém počasí velmi efektivní díky pronikavému zbarvení. V pozdějším průběhu, když už nebyly ryby až tak velmi hladové, důležitou roli sehrály i přídavné aromatické látky Tornado Activator Gel a Spray . Kromě toho Gábor v pobřežních zónách s velkou oblibou používal i nástrahu Quatro Fluo Pop Up 8 mm , zcela konkrétně citrónově žlutou, ananasovou kuličku.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Výborně fungovaly nástrahy Tornado Method - N-Butyric & Ananas a Tornado Method - Punč & Máta
Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Kromě toho Gábor v pobřežních zónách s velkou oblibou používal i nástrahu Quatro Fluo Pop Up 8 mm, zcela konkrétně citrónově žlutou, ananasovou kuličku

Průběh rybačky
Většina soutěžících, včetně našich dvou zástupců, odstartovali rybačku daleko uvnitř jezera na 60-65 metrech. Sem letěly nejprve 3-4 Pellet Feederová krmítka se základním zakrmením. Kromě toho prakticky každý zakrmil pár krmítky i střední dálku ve vzdálenosti 25-40 metrů.
Ti, kteří dokázali lovit ve větší vzdálenosti s velkou přesností, se dopracovali k záběrům poměrně rychle. První půl druhá až dvě hodiny se vyplatilo tvrdě tlačit na střed jezera - než jsme pocítili, že se tempo záběrů citelně zpomaluje. To znamenalo, že se ryby začaly přesouvat směrem ke břehu. V té chvíli bylo zapotřebí přeřadit a udržet kapry na požadované vzdálenosti systematickými, rychlými náhody, případně dokrmení. Při dokrmování bylo velmi důležité tempo, protože, pokud hodíme krmítko s novým krmivem rybám, které se přesouvají ven, rovnou na hlavu, zaručeně tím celý flek vynulujeme. Na druhé straně, pokud se nám podaří rozložit rozprostřený stůl rovnou "před" příchozí ryby, máme velmi dobré vyhlídky tam celý houf kaprů udržet na velmi dlouhou dobu.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Soutěžící potěšilo i pár koi kaprů

Když se ryby pěkně "sdružily", záběry přicházely jako na běžícím pásu. Nejkrásnější to jistě dosvědčí fakt, že v nedělním kole vyhrál Csővári Tibi svůj sektor s úctyhodným úlovkem přesahujícím 90 kil. Takové extrémní zatížení musí vydržet i výstroj, a výše zmíněné pruty a navijáky opravdu tuto "makačku" zvládly na jedničku. Za zmínku stojí zcela jistě i to, že oba naši soutěžící používali vlasec Haldorádó Method Mono Main Line 0,22 mm a návazcovou šňůru Method Mono Hook Line 0,18 mm . Tyto silony perfektně zvládaly neustálé "tahanice", neroztahovaly se, nestenčily se a ani se neopotřebovaly!

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Oba naši soutěžící používali vlasec Haldorádó Method Mono Main Line 0,22 mm a návazcovou šňůru Method Mono Hook Line 0,18 mm

Jak již bylo výše zmíněno, Sipi kladl od začátku velký důraz i na vnější, pobřežní oblast, asi na 8 metrech, kterou pravidelně zakrmoval semínkovým krmivem, a opravdu vyplatilo se to, až ve dvou kolech se mu tam podařilo chytit urostlé ryby, které byly v konečném zúčtování velmi důležité. Duší této techniky zaměřené na výslovně velké ryby bylo velké množství zakrmení. Krmení frekventovalo mnoho ryb, ale příliš se soustředit na tuto oblast, v sobě skrývalo i rizika, zanedbávání vnitřních oblastí otevíralo cestu sousedním soupeřům. Dotknout se této zóny se slušelo pouze tehdy, když se začala situace komplikovat a bylo nezbytné ulovit 1-2 větší ryby, aby rychle dotáhl soupeře.

Soutěžní dny
V tomto bodě článku, po popsání technik a poznatků, mohou mnozí nabýt pocit, že to vlastně byla pro soutěžící celkem hračka, pouze si odrybařily 3 dny s perfektně sestavenými technikami. Ale tak to ani náhodou nebylo! Skončit na čele sektoru si každý den vyžadovalo i úctyhodnou dávku improvizace.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Nepršelo jen na tréninku, ale často i na samotném závodu

Tibor Csővári zaujal v první den místo v sektoru "C". Celý den se pohyboval na jeho čele, avšak ve finiši nestačil na Árona Baloga a skončil druhý s celkovým úlovkem 65760 gramů
Gábor Sipos usedl do sektoru "B", na stanoviště blízko okraji, což mu dávalo dost důvodů být optimistický. Nejkrajnější místa dýchaly Gáborovi po celou dobu na krk, a rybačku mu neulehčoval ani Soma Arató, sedící hned vedle něj, na závěr se mu však i za pomocí několika objemnějších kaprů podařilo získat druhé místo v sektoru s celkovým úlovkem 65100 gramů. Vyrovnanost pole dokazuje zajímavost, že prvních 6 závodníků z tohoto sektoru se nacházelo v rozmezí 6 kilogramů. Bylo to těsné!
V sobotu se dostal na velmi výhodné místo i mistr Csővári, konkrétně na okraj sektoru "B", kde takový zkušený rybář jako on žádnou chybu neudělal. Jedinou chybičkou krásy bylo, že o jedno stanoviště dále seděl Richard Petrovics, který velmi sebevědomou rybačkou sektor vyhrál, takže Tibor skončil opět druhý.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Bylo až trochu zarážející, jak moc lokálního aromatizování si ryby za soutěžních podmínek vyžadovaly

Sipimu vylosovali místo v sektoru "D", konkrétně jeho vnitřní část na straně u lesa, což se na první pohled nezdálo být špatné místo. Vnitřní oblasti však pro Sipiho v tento den vůbec nefungovaly. Balázs Tranker dokázal velmi klidnou, sebevědomou rybačkou vychytat zevnitř prakticky všechny ryby, což přimělo Gábora se předčasně přesunout do vzdálenosti blíže ke břehu. Pomocí amura a 6 kilového kapra se mu podařilo na pole dotáhnout. Následně se po poradě se Zolim Simonem rozhodl strávit zbytek dne intenzivní rybačkou na střední vzdálenosti 25 metrů, doufajíc, že zde do sebe kousky skládačky konečně zapadnou a silným finišem se posune vpřed. Inu, byl to nervák, spasení přišlo až v poslední možnou chvíli, ale v poslední hodině se voda přímo otevřela a začala dávat ryby jako na běžícím pásu. Téměř 50 kilový úlovek tak nakonec stačil na třetím místě v sektoru.

Nedělní kolo začalo deštěm, což už tak pořádně promoknutí závodníci nenesli zrovna nejlépe, ale každý dělal, co mohl, každý se pokoušel co nejvíce minimalizovat ztrátu na postupová místa. Zcela určitě se dá prohlásit, že všichni závodníci obstáli velmi důstojně. Tibi Csővári už žádnou chybu nepřipustil. Fenomenální rybačkou doslova převálcoval svůl sektor a vyhrál s celkovým úlovkem 93 kilogramů. Zkušený starý lišák cítil tento víkend vodu opravdu výjimečně dobře, výborně vycítil, kdy, a kam má přeřadit, a i po technické stránce zvládl všechny situace naprosto perfektně.
Sipi zaujal v závěrečný den stanoviště ve vnitřní polovině sektoru "C", kde začal den rybačkou ve vzdálenějších zónách jezera. Dnes vše perfektně klaplo i u něj a hned v první hodině získal dominantní náskok. Následně se sice ocitl trochu na houpačce, lepší úseky střídaly menší krize, velcí kapři na 25 metrech však den nakonec vrátili na rovnou kolej a celkovým úlovkem 68 kil vyhrál svůj sektor i Sipi.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Na závodech nesmí u Gábora Sipose nikdy chybět ani Zoli Simon, který dává instrukce z pozadí

V celkovém zúčtování, Tibor Csővári získal v tomto semifinále s 5 body druhé místo, zatímco Gáborovi Siposi stačilo 6 bodů na třetí místo. Soutěž vyhrál s velmi sebevědomým lovem a třemi body Richard Petrovics. Z tohoto semifinále se dále kvalifikovalo 13 postupujících, které doplní dalších 14 z jezera Abért a 13 ze Stříbrného jezera, tím zkompletizujíc 40 místní finálovou soupisku.

Mistrovství Method Feeder - Semifinále: poučení, výsledky a nové zkušenosti
Stupně vítězů semifinálového kola method feederových mistrovství republiky na jezeře Palotavárosi: Petrovics Richárd (3 body), Csővári Tibor (5 bodů), Sipos Gábor (6 bodů)

Finále mistrovství republiky se bude konat na konci července na vodní nádrži Maconka. Družstvo Haldorádó Method Feeder Team tam budou reprezentovat dva soutěžící. Doufejme, že naši zástupci budou schopni obstát i v této pekelně silné konkurenci a nasbírají nové užitečné zkušenosti, o které se následně rádi podělí i s vámi!

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Krmítka Haldorádó Dart si v kruhu domácích rybářů získaly za velmi krátkou dobu nesmírně velké uznání a popularitu. Za základní prvek montáže si je už vybralo velmi mnoho rybářů a jejich počet dále na...
Číst dál
Podzim je z pohledu nabízeného receptáře snad tím vůbec nejkomplexnějším ročním obdobím, protože v září může mít voda ještě letních 25 stupňů Celsia, zatímco na konci listopadu nám už klepou na dveře ...
Číst dál
Při příjezdu k jezeru jsme viděli že každé náše top místo je obsazeno a tak jsme si vybrali střed jezera u švestkových stromů. Přesunuli jsme se tedy na to místo a rozbalili své rybářské náčiní....
Číst dál
Cíleným, sportovním lovem na tolstolobika se zabýváme už několik let. Mimo jiné jsme o tomto tématu natočili i velmi zajímavý a napínavý filmík. V něm jsme s Gaborem Dömem chytali krásné požírače plan...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2500Kč - 180Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 125Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 95Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×