obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Mistrovská výstroj na method feeder

Přečetli: 3083

Od momentu, kdy se objevily v naší nabídce produkty s označením By Döme TEAM FEEDER, jim odhlasovali důvěru už tisíce zákazníků. Této na 100% k method feederové technice nabízené pruty, vyvinuté v první řadě na domácí vody, pro domácí rybáře, jsou určeny pro všechny, kteří chtějí svou zálibu pěstovat na co nejvyšší úrovni a s co největšími úspěchy. No ale co ti, pro které je rybolov více než jen záliba? Jsou pro ně již tyto produkty zcela nevhodné? Nebo naopak, jsou vhodné i do té nejvyšší ligy? Myslím, že více než všelijaké vysvětlování záleží, pokud Vám prozradím, že právě pomocí výstroje By Döme TEAM FEEDER jsem se stal mistrem republiky v lovu na method feeder! Že přesně se kterou výstrojí? V následujícím článku a filmíku se to dozvíte!

První a nejdůležitější je si ozřejmit, jakým kritériím musí vyhovovat výstroj, kterou si vybírám pro soutěžní rybolov. Kdo mě už viděl soutěžit, ať už živě, nebo ve videu, určitě si zcela jistě všiml, že celou svou výbavu, i to jak ji používám, podřizuji účinnosti. Na žádné opatrnůstky a piplačky si nepotrpím, neboť ty jdou zpravidla na úkor úlovků. Není čas dbát na čistotu prutů či navijáků, dávat si všemožně pozor, aby se prut o něco neodřel nebo abych ho ani za svět nepoložil na zem při vyprošťování háčku. Jistě, dalo by se říci, že to je trochu barbarský přístup, ale cílem závodu je dosáhnout co nejlepší výsledek. Jsou i tací "testovací" rybáři, u kterých vypadá výbava po celodenním zápřahu, jakoby se právě vrátila z lázní. Pruty jsou čisťoučké, oblečení je čisťoučké, vše je tip-top. Jiná škola! Jednoduše řečeno, co vydrží při mém zatížení 2-3 roky, vydrží u běžného rybáře prakticky po celý život!

Mistrovská výstroj na method feeder
Na závodech očekávám jak od sebe, tak i od výstroje absolutní maximum!
Mistrovská výstroj na method feeder
Dostat na břeh takové ryby za soutěžních podmínek lze pouze spolehlivou výstrojí

U mě je nejdůležitějším kritériem, aby pruty a navijáky toto zatížení spolehlivě zvládali, aby se na nich dalo spolehnout jako při stém, tak i pětistém zdolávání. Zda je prut pěkný, štíhlý, zda se elegantně ohýbá, zda je klika na navijáku sedřená, to vše mi je ukradené. Podstatné je, aby si výstroj plnila své úkoly, stejně jako já. Přesně kterou si vyberu z repertoáru závisí na rybářské technice, která je právě zapotřebí, od nadhazovací vzdálenosti a velikosti ryb. Podstatné je, aby výstroj perfektně vyhovovala místu rybačky, abych jí dokázal lovit přesně, a zaháknutou rybu dostal do podběráku co nejrychleji a nejbezpečněji.

Mistrovská výstroj na method feeder
Na mistrovství republiky v lovu na Method Feeder v roce 2018 jsem skončil v semifinále druhý a ve finále první!
Mistrovská výstroj na method feeder
Po mnoha letech strávených soutěžením jsem se konečně stal mistrem!

Letošní mistrovství republiky v lovu na Method Feeder se uskutečnily na horním jezeře rybářského centra Palotavárosi v Székesfehérvár. Rybí populace tohoto jezera sestává především z 2-6 kilových kaprů a amurů. Samozřejmě, najdou se tu menší, ale i mnohem větší jedinci. Rozměry ryb jsou již samy o sobě dobrým ukazatelem, ale kromě toho je velmi důležité i to, kolik jich budeme muset během jednoho závodu pochytat. Toto číslo je do značné míry zcela rozhodující, nakolik chytit 50-90 kilo ryb nějakým "nemohoucím" prutem, hlavně tak, že sousední molo je vzdálené pouze 6-8 metrů, by bylo prakticky nemožné. Velikost a celkovou hmotnost ryb doplňuje v řadě kritérií 50-60 metrová lovná vzdálenost, která alternativy adekvátní výstroje definitivně přefiltruje.

Mistrovská výstroj na method feeder
Která výstroj si zaslouží moje vítězství?
Mistrovská výstroj na method feeder
Výstroj By Döme TEAM FEEDER mi už dělá na rybačkách spolehlivého parťáka dlouhá léta, nyní mi byla parťákem i při velkém úspěchu!

Po zohlednění výše popsaných požadavků zůstaly na paletě pouze dva pruty, které všemu perfektně vyhovovaly: By Döme TEAM FEEDER Fine Max 390 a By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 390 Long Cast . Druhý zmíněný typ jsem nakonec používal více pro vzdálenější hody, zatímco prut Fine Max zas spíše na lov blíže ke břehu. Podívejme se tedy, jak vypadala kompletní sestava!


1. výstroj

  • Prut By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 390LC
  • Navijaky By Döme TEAM FEEDER Long Cast 4500 a 5500
  • Vlasec By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive 0,20 mm
  • Pletená šoková šňůra Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm
  • Krmítka Haldorádó Pellet Feeder 25 g, alebo By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder 35 g

Tímto kombem prutu a navijáku jsem dohodil požadovanou vzdálenost 60 metrů zcela luxusně a dokázal jsem lovit s tou největší přesností. Neříkám, že 360 light prutem nelze dohodit 60 metrů, neboť zcela určitě se to dá. Nicméně je zde jeden zádrhel a tím je lidský faktor. Během celého závodu bylo nesmírné horko, neustálé zdolávání a podebírání představovaly pro účastníky enormní zatížení. Není se čemu divit, že poslední 3-4 hodiny jsme se už nemohli dočkat závěrečného hvizdu. Unavený na odpadnutí, z roztřesenýma rukama, přesné hody si vyžadují vysokou koncentraci i při silnějším prutu, natož s houpajícími se špičkami jemného prutu.

Mistrovská výstroj na method feeder
Prut By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 390LC byl duší mojí výstroje během semifinále i finále
Mistrovská výstroj na method feeder
Navijáky By Döme TEAM FEEDER Long Cast 4500 a 5500 byly zárukou, že ryby přivedu bezpečně do podběráku,zatímco rozměry a převod zas napomáhaly rychlosti

3,9 metrový Long Cast prut mi navíc umožnil, abych do boje nemusel verbovat samostatný prut na krmení. Je totiž dost silný, aby dokázal přesně a bezpečně nahodit i plné Pellet Feeder krmítko, ale zároveň je dostatečně pružný, aby nevyrval ze dna ani 35 gramové Method Feederové krmítko. Důležitým faktorem je i registrace záběrů, v teplé vodě se však ryby spásaly jedna radost. Nejednoznačné záběry se prakticky ani nevyskytly, středně silná špička signalizovala pouze jednoznačné záběry.

Mistrovská výstroj na method feeder
Tímto prutem dokážu dohodit nejen dál, ale také přesněji, než s kterýmkoliv jiným Feeder
Mistrovská výstroj na method feeder
První výpady po uvíznutí prutu hravě korigují, rybu tak dokážeme velmi rychle orientovat do správného směru

Díky výjimečné pružnosti prutu dokážeme rybu při zdolávání dostat bezpečně do pobřežních vod. V tom podává výrazně pomocnou ruku naviják Long Cast . Tímto vysokým převodem disponujícím nástrojem dokážeme rybu v souvislém tempu doslova "natočit". Na brzdu bylo třeba sáhnout až těsně před podberáním, avšak tehdy přišla opravdu vhod rychlobrzda, včas reakci na výpady ryb, které v mělké vodě u břehu nejednou zcela zdivočí.

Mistrovská výstroj na method feeder
Kvůli blízkosti sousedních mol je si třeba na závodech s rybami počínat opravdu energicky
Mistrovská výstroj na method feeder
Před podběrákem už můžeme popustit, ale ani zde nesmíme otálet, z poraněné tlamičky může háček snadno vyskočit!

Na podberatí jsem používal podběrákovou hlavu Method King , která je jako stvořená pro rychlé a bezpečné "nabírání" ryb. Při manipulaci s velkou, masivní sítí podběráku přišla velmi vhod 3,5 metrová rukojeť By Döme TF Master Carp , hlavně v případech, kdy bylo třeba s podběrákem pracovat velmi rychle, jediným pohybem, nebodaj, když byl v zajetí větší amur.

Mistrovská výstroj na method feeder
Podebrat rybu přímo z mola bylo velmi komplikované, spíše se vyplatilo udělat pár kroků stranou
Mistrovská výstroj na method feeder
I na mistrovství jsem podeberal všechny ryby dole
Mistrovská výstroj na method feeder
Pro takové ryby se vyplatí vstát z křesla

V případě větších kaprů jsem háček vysvobozoval na podložce. Ne že bych to nebyl schopen zrealizovat i z bedny, ale kaprům se jaksi spolupracovat nechtělo. Na břehu se velmi houževnatě bránily a háček jsem jim z tlamičky dostal zpravidla až po 2-3 minutách intenzivního boje z blízka. Jak moje, tak i zdraví ryb mi byly cennější, než elegantně, frajersky, přímo z bedny zápasit s trepotajícími se rybami rovnou v síti. Kromě toho to není zrovna příjemný pocit, když třepotající se ryba, dopadne z mola rovnou do vody. Přihodilo se mi to v semifinále. Naštěstí tehdy mi ta ryba ke spasení nechyběla, ale ve finále už rozhodoval každý gram.


2. výstroj

  • By Döme TEAM FEEDER Fine Max 390
  • By Döme TEAM FEEDER Pearl Carp 6000
  • Vlasec By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive 0,18 mm
  • Pletená šoková šňůra Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm
  • 35 gramové krmítko By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder

Při přípravě na finále jsme si uvědomili, že ryba se zde dá chytit nejen v dálce, ale také docela blízko u břehu. Tato metoda však nebyla o nic jednodušší, než rybaření ve vnitřních zónách, ba co víc. Prakticky všichni soutěžící krmili v blízkosti břehu, tak na 15-20 metrech, avšak většina z nich lovila v této oblasti zcela nesprávně. V mělké, asi metrové vodě se voda rybami doslova hemžila, přesto zabíraly jen velmi zřídka. Komplexnost techniky vyzdvihuje i fakt, že každý den jsem zpovídáním oblasti u břehu strávil pouze si 20-30 minut, avšak za tu dobu jsem tam chytil 15-20 kilo ryb. Většina ryb z tohoto místa byli 5 kilo přesahující kapři nebo amuři. Tyto ryby nejezdí ve velkých houfech, soustředí se pouze v menších 3-4 členných skupinkách. Takové seskupení dokáže vyjíst půl kbelíku krmiva za 5 minut, udržet je na krmení tak bylo prakticky nemožné. Po určité době se navíc tyto větší ryby z jednoho daného místa i tak vytratily. Tajemstvím této techniky bylo aplikovat ji ve správném čase na správném místě. Pokud jsem to dělal dobře, za každých 5 minut, které jsem jí věnoval, se dalo chytit až 5 kilo ryb, což asi nemusím zvlášť zdůrazňovat, jak hodně to ve vyhrocené soutěži znamená.

Mistrovská výstroj na method feeder
Vzdálenost při lovu "pod nohama" činila asi 15-45 metrů

Je to sice velmi jednoduchá metoda, avšak i ta má svá úskalí, není vůbec jedno, jakou výstrojí se k ní postavíme. Nemělo velký smysl volit příliš jemný prut, ale k cíli nevedly ani ty nejsilnější. Fine Max 390 je při zdolávání dostatečně jemný, při zaháknutí je však zcela nemilosrdný. V praxi to znamenalo, že v případě záběru bylo třeba pořádně zaseknout, aby se malý háček v kostnatých tlamičkách amura nebo masitých ústech kapra stabilně zachytil. Důležité bylo nedovolit, aby udělala zaseknutá ryba příliš daleký výpad. Při prvních 5-6 cuknutím zápasící ryby bylo celé tělo dlouhého prutu ohnuté jako bumerang. Amuři mi zcela konkrétně téměř vytrhly prut z ruky, když jsem je zasekl na 14 metrech. Pokud by prut vládl trochu menší akcí, byl by méně flexibilní, nebo naopak, až příliš jemný, povolený vlasec by téměř na 100% vedl ke ztrátě ryby. První výpad trval dokud nenarazil na klip, to zpravidla stačilo, aby si ryba uvědomila, kdo tu šéfuje. Od tohoto momentu už stačilo pachatele pouze přinavigovat před podběrákem ho nechat ještě trochu se projít a na závěr podebrat.

Mistrovská výstroj na method feeder
Přestože ne všechny snímky byly až tak intenzivní, že by brali prut, ruku jsem z rukojeti nikdy nesložil!
Mistrovská výstroj na method feeder
Flexibilní prut, ale v rozhodných rukách dokáže být i nesmírně přísný
Mistrovská výstroj na method feeder
Takové ryby si tedy rozhodnost vyžadovaly

Smyslem rybářských závodů je dostat z dané příležitosti, výstroje, místa, no a v neposlední řadě sami sebe, za těch 5 hodin úplné maximum. Jak to ve vrcholovém sportu bývá, omyly jsou nepřípustné, neboť ty jdou na úkor dobrého výsledku. Mnozí si na můj úkor již zavtipkovali, jak moc jsem při závodech soustředěný. Nemám trému, nejsem napjatý, jen soustředěný. Celý vnější svět se v těch chvílích pokusím jednoduše vypnout, soustředím se pouze na to, abych co nejpřesněji realizoval techniku. Pokud bych si nevěřil, nebo bych nevěřil výstroji, šance na vítězství by byla nulová. Pokud bych se třeba i jen na vteřinu zamyslel "bože, doufám, že se prut u tohoto náhodu nezlomí", ten náhod by na tutovku šel na nesprávné místo. Pochybnosti vedou k chybám a ty se na mistrovství trestají!

Mistrovská výstroj na method feeder
Výstroj By Döme TF se letos postarala o dva mistrovské poháry, a zatímco Gábor Döme získal na mistrovství republiky v lovu na jemný method feeder třetí místo. Třeba více důkazů, že tato výstroj je bezchybná?
 
Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Konečně přišla ta chvíle, na kterou jsem čekal a naplánoval jsem si rychlou 6 hodinovou rybačku na neděli odpoledne na Levkušce. Už dobrých pár let je zvykem na Levkušce, že každá rybářská parta, kter...
Číst dál
Když padne slovo o amurech, většině rybářů se v mysli okamžitě vybaví efektní, divoké zdolávání. A opravdu tato asociace vůbec není neopodstatněná, protože tyto ryby opravdu vládnou úžasnou silou a na...
Číst dál
Jednou z nejefektivnějších metod na zakrmování ve velkých vzdálenostech přímo z břehu je Spomb raketa. Pomocí této malé praktické pomůcky je možné do vody dostat prakticky ledajaké vnadidlo, navíc s t...
Číst dál
Léto je v plném proudu. Vody jsou teplé, příroda se jen hemží životem a přítomnost rybářů na břehu je stálým úkazem. Pravidelné rybaření jde ruku v ruce s neustálým dumáním, experimentováním, což nás ...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2500Kč - 180Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 125Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 95Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×