Lov na tolstolobíky feederovým prutem
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Lov na tolstolobíky feederovým prutem

Přečetli: 1219

Tolstolobíci nepatří mezi ryby, které by se často lovili cíleně, ale přesto, tam kde je jich mnoho, končí na háčku poměrně často. Zpravidla to je dílem náhody. Háček dokonce pouze zřídka končí v jeho tlamě, ve většině případů se zahákne někde do těla ryby. Přitom lov na tolstolobiky může být i cílený a výslovně sportovního charakteru. A není to až tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Pár článků jsem na toto téma viděl, ale s žádným komplexnějším materiálem jsem se ještě nesetkal, tak jsme se s kámošem Zolim rozhodli, že se do tajemství lovu na tolstolobiky vrhneme na vlastní pěst a nějaký ten materiál, ze kterého budete moci čerpat nápady a inspiraci i Vy, sami připravíme.

Abychom pochopili, proč je tak těžké regulérně ulovit tolstolobiky, nejprve se musíme seznámit se stravovacími návyky této ryby. Tolstolobik (Hypophthalmichthys) pochází původně z Číny, v naší zemi autochtonní není. Do maďarských řek a větších jezer se začali tolstolobici bílí a tolstolobici pestří nasazovat v 60 letech minulého století. Podle odborné literatury se v naší domovině buď vůbec nerozmnožují, nebo pouze v zanedbatelném množství, přesto z nich vůbec neubývá a na některých vodních plochách se dokonce objevují v obrovském množství. Vnější zjev tolstolobika je velmi charakteristický: mohutné tělo; v poměru k tělu velká hlava; velké oči, posazené pod úrovní úst. Ústa jsou v horním postavení, ploutve dobře vyvinuté, ocasní ploutev s hlubokým zářezem. Živí se převážně bakteriemi a živočišným planktonem, které filtruje přes speciální, velmi jemný, houbovitý filtrační aparát. Právě pro toto je jeho nadměrný výskyt takový nežádoucí, pojídá potravu, která je mimořádně důležitá pro vylíhlé rybičky. Nejde o autochtonní druh, takže jeho lov není zákonem regulován, ba co víc, protože se u nás rozmnožuje, považuje se za invazivní druh, takže regulární ulovené jedince je zakázáno vracet do vody.

Tolstolobík Bílý
Tolstolobík Pestrý
Můj první tolstolobík v životě

Se samotnou rybou jsem se už setkal i dříve, pod hladinou plovoucího "monstra" si je těžko nevšimnout, ale myšlenka cíleného lovu mi poprvé probleskla hlavou až asi před třemi lety. Stalo se to na zátoce v Pilismaróte , kde jsem je viděl v takovém obrovském počtu, že mě to až zarazilo. Celá zátoka byla těmito obrovskými rybami doslova prostřena. Podařilo se mi chytit jednoho menšího jedince, ale okamžitě jsem zjistil, že to není až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mluvili jsme s místními, kteří nám popisovali pohádkové záběry zcela běžnou výstrojí, mně se však přesto vůbecnic nedařilo, přitom s kámošem Zolim jsme to zkoušeli opravdu velmi odhodlaně. Minulý rok jsme vyzkoušeli hned několik speciálních krmiv určených výslovně na lov tolstolobiků, avšak ledy se ne a ne prolomit. I o lovu této ryby platí, že darmo dobrá technika, pokud nemáme k dispozici vhodné místo, spolehlivé krmivo nebo dobrý způsob prezentace nástrahy. Avšak i to vše může vyjít vniveč, pokud do toho zasáhne Dunaj. Na následujících řádcích Vám v jednotlivých bodech představím metodu, která nám letos dopomohla již k pěkným pár tolstolobíkům.

Průměrná velikost v Pilismaróte
Zoliho 10+ kilová ryba

Výběr stanoviště
Snad jeden z nejdůležitějších faktorů a žádný zaručený klíč k úspěchu zde asi neexistuje. V Pilismaróte jsme vyzkoušeli kopu míst, rozličné hloubky, blízko i daleko od břehu. Jednoznačně nejlepší alternativou se zdá být lov blízko břehu, asi na takových 15-20 metrech, protože toto místo se dá jednodušeji zakrmit. Jelikož bude třeba házet hodně a poměrně přesně, zcela určitě je tou nejlepší volbou nahazovat knedlíky ručně. Co se týče hloubky vody, nedoporučujeme ani velmi hlubokou, ale ani velmi mělkou. S příliš hlubokou vodou je problém, že tolstolobik je ze své podstaty povrchová ryba, proto se do větší hloubky jednoduše neodváží, zatímco druhá možnost zas není moc šťastnou volbou, protože pokud zaseknete v mělké vodě jednu rybu, zbytek houfu se většinou expresně rozuteče . Proto jsme se nakonec shodli na hloubce 2,5-5 metrů. Vyplývající z ponoru krmítka se dá taková hloubka vyměřit pouze tak plus-minus, ale to zcela postačí.

Zátoka v Pilismaróte
Při zrcadlové hladině je vidno neuvěřitelné množství tolstolobíků
Obrovská otevřená vodní plocha, tolstolobik to takto miluje
Ryby mohou volně jezdit směrem k Dunaji

Základní zakrmení
Jelikož tolstolobik je v principu požírač planktonu, právem vyvstává otázka, čím ho vlastně zakrmit. Nuže, v tomto případě nechceme rybu ani tak zakrmit, ale spíše ji jen přilákat do naší lovné zóny. Pro tento účel se dobře hodí nějaký "kouřící", velký oblak vytvářející krmivo, které pracuje převážně na dně, ale zato obsahuje zrníčka, která vystoupí k hladině. Nejlépe se osvědčila směs TTX (kukuřičné pagáče), Divoký Kapr a Fluo Energy - Vymítač Ďábla v poměru 1 : 1 : 1, zalita celou lahvičkou aromata Fluo Flavor - Zelená Afrika . Aroma vytvoří ve vodě krásnou zelenou mlhu, která připomíná planktonní oblak nebo řasy, a tolstolobik si z ní začne okamžitě posrkávat. Druhým důležitým aspektem směsi je, že kromě naší ryby přiláká na krmení i ryby jiných druhů, což jen dále tolstolobika popudí, aby se co nejintenzivněji stravovali.

Dobře "kouřící" směs obarvená na zeleno
Mezi dvěma dlaněmi vytvoříme 10-12 velkých knedlíků a nahodíme tam 2-3 každou půl hodinu
Vzdálenost je asi takových 15-18 metrů
Chutnými sousty nepohrdnou ani kapři
Jelikož do zátoky nasazují kapry pravidelně, může se stát, že na začátku budou na krmení panovat oni, ale časem dorazí i větší ryby

Krmivo
Lovili jsme metodou s krmítkem, takže jsme potřebovali něco i do něj. V principu nic nebrání, abychom pracovali se směsí pro základní zakrmení, avšak dospěli jsme k závěru, že nejlepší bude do krmítka vmísit pouze samotného Vymítače ďábla s aromem Fluo Flavor - Zelená Afrika . Toto krmivo disponuje mimořádně jemnými zrníčky a vládne daleko nejlepší schopností vytvářet působivé mraky. Kromě toho, velmi dobře drží v krmítku. Cílem je, aby se knedlík rozpouštěl alespoň 5 minut, uvolňuje přitažlivý oblak. Vymítač ďábla to dokáže!

Tato směs patří do krmítka. Vytváří mnohem lepší oblak než základní směs, a díky většímu množství zelené aroma i lépe vypadá
Ze zeleného oblaku si rádi posrkávají i amuři
Vymítače ďábla můžeme do krmítka plnit i půl na půl (bílé a zelené), barevný oblak zaručeně upoutá pozornost ryb

Montáž, nástraha
Obecně, pokud lovíme například na kapra, je úkolem háčku dostat nástrahu rybě do tlamičky. V tomto případě je nástrahou samotné krmítko. Z toho si bude totiž tolstolobik posrkávat, a právě tento fakt musíme využít v náš prospěch. Právě proto jsou na montáži až dva háčky, takto máme dvakrát větší šanci, že jeden z nich ryba neopatrně vsrkne. Na háček stačí dát 2-3 polystyrénové kuličky "pufi", které celý návazec dostatečně nadlehčuje. Maximální délka návazce by měla být 5 cm . Na drobnosti zde třeba zapomenout, tolstolobik má obrovská ústa. Používali jsme kaprařský háček minimálně velikosti 6 uvázán na 0,16 mm pletené šňůře Braxx Pro . V sadě Haldorádó Feeder Pufi Set najdeme techopufi kuličky rozličných barev a velikostí, zcela určitě mezi nimi narazíme i na ideální pro náš háček.

Osvedčené montáže na tolstolobíky

Montáž sestrojíme tak, že na vlasec uvážeme trojitý obratlík (T obratlík) , a do jeho spodní části 18-tku pletenou šňůru v délce cca 20 centimetrů. Sem na tuto pletenou šňůru navlečeme krmítko, kterým může být Pellet Feeder , či dokonce i Pellet Feeder Complete . Na konec pletené šňůry půjde další obratlík nebo rychloklip. Do něj, stejně jako do T obratlíku se připojují návazce a už jsme hotovi. Trochu drsná a neobvyklá sestavička, ale mimořádně účinná!

Ačkoli nástrahou pro tolstolobika je samotný knedlík v krmítku, technopufi kuličky pomohou, aby se mu dostal háček úspěšně do tlamičky.
Aby sedl háček takto hluboko, nezaškodí pořádně zaháknout!
Nejideálnější je, když se mu háček zahákne do rohu tlamičky

Průběh rybačky
Den třeba odstartovat základním zakrmením , následně může začít samotná rybačka. Neklesejme na duchu, když budou zpočátku potahovat montáž pouze cejni, dříve či později se na místě objeví i tolstolobec. S krmením netřeba přestat ani po prvních náhodech, třeba pokračovat v pravidelných intervalech. Aby si tolstolobíci prostřeného stolu všimli, budeme potřebovat udržovat tempo 2-3 knedlíky každou půl hodinu . Pokud uděláme vše, jak to bylo popsáno a budeme mít i trochu štěstí na to správné místo ve správném čase, odměnou nám bude obrovský a nezapomenutelný zážitek. Stejně se však může přihodit, že celý den vyjdeme naprázdno. S tím je třeba počítat! Za to Vám však ručím, že jakmile ulovíte prvního sportovního tolstolobika, nebudete se moct dočkat, kdy se opět vydáte po stopách ryby, kterou jste do té chvíle pouze pozorovali z dálky.

Zdolávání tolstolobika je neuvěřitelným zážitkem, opravdová sportovní ryba
Přeji každému úspěšný lov!
Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Nová série prutů, která v sobě spojuje všechny parametry moderního umění výroby rybářských prutů. Jedná se o zdokonalené, posílené, robustnější varianty právem slavných předchůdců Fine Carp. Navzdory ...
Číst dál
Tolstolobíci nepatří mezi ryby, které by se často lovili cíleně, ale přesto, tam kde je jich mnoho, končí na háčku poměrně často. Zpravidla to je dílem náhody. Háček dokonce pouze zřídka končí v jeho ...
Číst dál
Dnes jsem si zachytal na jednom velmi těžko dostupném, mimořádně malebném úseku Malého Dunaje u města Šolt. Miluji rybaření na divoké vodě. Pojďte, přidejte se ke mně prostřednictvím této fotoreportáž...
Číst dál
V těch největších vedrech se často setkáváme s jevem, že háček na montáži nabízený na dně, ať už ji prezentujeme jakoukoliv fundovanou metodou, zůstává zcela nedotčen. Ale proč vlastně ten záběr nepři...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×