obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí

Přečetli: 5738

Za dějiště dnešní rybačky jsem si zvolil místo, které stojí k mému srdci velmi blízko. Zajímavostí však je, že ačkoliv jsem už měl to potěšení toto místo vícekrát navštívit, vždy jsem tu byl jen v roli "pozorovatele", a počínání si místních rybářů jsem sledoval bez společnosti svých prutů.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
V časných ranních hodinách se mi před očima rozprostřelo malebné prostředí
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Vrchol v pozadí táhnoucího se kopce byl ještě zahalený v mlze

O vodní ploše
"Kulaté jezero", jehož tvar není ani náhodou kulatý, se rozléhá na ploše 5,9 hektarů. Jezero se ukrývá v mimořádně přirozeném, nerušeném přírodním prostředí, v údolí s názvem "Búbánatvölgy", které představuje jakousi bránu do Ostřihomi. Ať už se jedná o rodinný výlet po nedělním obědě, nebo o kotlíkový guláš s kamarády pod korunami prastarých stromů, toto jezero uvítá opravdu každého. Samozřejmě, na své si zde přijdou i rybáři. Díky neustálému doplňování a hmotnostním regulacím, tu máme velmi dobrou šanci natrefit i na objemnější kapry nebo amury, dokonce, cestu nám tu mohou s vysokou pravděpodobností zkřížit i pohlednější štiky.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Jeden z těch vzácnějších případů, kdy se po stopách ryb pouštím s takovým krásným výhledem v pozadí

Příroda, nepříroda, hlavními účinkujícími článku budou i v tomto případě ryby, hlavně kapři, po jejichž stopách jsem se v tomto případě vydal method feederovou technikou. Na břeh jsem dorazil ráno o sedmé, zakoupil jsem si lístek a prohodil pár slov s místním rybářem, který si mi okamžitě postěžoval o velmi bídném úlovku z rybářského závodu, který se zde konal den předtím. Řeknu vám, nic tak člověku nepřidá na duchu, než když přijde na břeh plný nadějí, a spíše než poskládá prut, už mu náladu ztrpčí pocit blížícího se debaklu. Navzdory novým informacím jsem se snažil zachovat si dobrou náladu a nanejvýš tak přehodnotit bojový plán.

Strategie
Jelikož jsem neměl s jezerem v podstatě žádné praktické zkušenosti, rozhodl jsem se postupovat dvěma diametrálně odlišnými strategickými směry. Jedno, vzdálenější krmení, jsem vytvořil ve vzdálenosti 85 metrů a domníval jsem se, že půjde o trochu méně frekventovanou oblast jezera, proto jsem věřil v přítomnost objemnějších jedinců, zatímco plánem "B" bylo zakrmení ve vzdálenosti 40 metrů, což měla být ta lehčí cesta, na jejímž konci budou sice menší, ale zato jistí kapři. Ačkoliv jsem neznal ani vodu, ani zvyklosti místních ryb, chtěl jsem předejít vlastnímu gólu, a na obě místa jsem poslal pouze po 5 method feederových krmítek krmiva s tak extra množstvím pochoutkové kukuřice, kolik nálož jen zvládla.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Do plnítka a tím pádem i do krmítka se bez problémů vešlo 12-15 zrníček pochoutkové kukuřice, což už při celkovém počtu 5 náhodně představovalo celkem pěkné množství
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
V krmítku DART XL je místa dost, proto jsem jím realizoval i krmení ve vzdálenější oblasti. Nálože létaly do vzdálenosti 85 metrů s chirurgickou přesností!

Krmení jsem vykonával novými krmítky Haldorádó DART Method na kratší vzdálenosti se 40 gramovým krmítkem s označením "L", zatímco v 85 metrové vzdálenosti zas s 55 gramovým krmítkem velikosti "XL".

Výstroj
Na poli prutů padla v tomto případě volba na dva členy rodiny By Döme Team Feeder Royal Method Carp, a to konkrétně na variantu 360 pro kratší vzdálenost a varianta 390, se kterým jsem dokázal bez jakýchkoli problémů lovit velmi přesně i na 90-ti metrech pro delší vzdálenost. S pruty skvěle ladily a po všech stránkách je skvěle doplňovaly navijáky Fine Carp 5000 resp. 6000. Na cívky jsem navíjel vlasec Black Feeder 0,22 mm.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
360tkovou udicí jsem zpovídal bližší oblast, zatímco 390-tkovou zas vzdálenější. S navijáky Fine Carp vytvářely pruty dokonalé páry
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Přednosti mé montáže. Prostřednictvím návazcové šňůry Haldorádó Method Mono dostávají rybáři k dispozici další dokonale vyladěnou šňůru

Vnadidla
Jsem přesvědčen, že dobře zvolené krmivo je již polovinou úspěchu. Problém je, že trefit se do správného krmiva v případě neznámé vodní plochy je velmi zapeklitá záležitost. Proto jsem se rozhodl namíchat již velmi dobře osvědčené rybí krmivo Maximum Green, resp. velmi osobitou směs na kukuřičné bázi, která sestávala z krmiva BlendeX Ananas + Banán a půl lahvičky příměsi FermentX Kvašený Ananas Concentrate. Směs jsem v dalším průběhu podle potřeby dále obohacoval stejně tak kvašeno-ananasovým mixem drcených semínek, ale to pouze tehdy, když si to ryby opravdu vyžadovaly.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Na takové vodě byli favorité jednoznačně uhlovodíkové látky...
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
...jejichž chytlavost jsem stupňoval dalšími příměsi

Prvních 40 minut rybačky se utopilo v naprosté nezáživnosti. Na mou obranu, během této doby jsem se velmi aktivně pokoušel rozlousknout apetit ryb. Po chvíli dorazilo blíže ke mně několik viditelně "místních hráčů" a rovnou na úvod hřiště pořádně posáli pochoutkovou kukuřicí. V té chvíli mi začalo v hlavě pěkně vykreslovat, že se zde asi spíše vyplatí ubírat kukuřičným směrem a sladko-kvašené krmivo jsem okamžitě doplnil půl sáčkem krmiva Champion Corn. Namíchal jsem jej však na trochu sušší a tak jsem ho přidával k základu směsi. Chtěl jsem tím dosáhnout, že po dopadnutí do vody budou za sebou suchá semínka táhnout ve vodním sloupci lákavou stopu.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Ve svých směsích ho rád používám jak kvůli mocnému kukuřičnému aroma, tak i mimořádné schopnosti vytvářet působivé mraky

Následující náhody už vyprodukovaly záběry i úlovky, ale opravdu pronikavý úspěch jsem zatím necítil. Pomyslel jsem si, že dočasně opustím již vytvořené vzdálenější krmení a namířím si to k protilehlému břehu. I na tom místě je možné si vytvořit stanoviště, ale zřídkakdy se k tomu někdo odhodlá. Zdlouhavé vláčení věcí na to nejvzdálenější místo patří mezi záliby málokterého rybáře .... :) Napadlo mě, že budou ryby asi jezdit právě v tiché, klidné oblasti podél protibřehu. Věřil jsem, že to je nejlepší šance, jak ulapit nějakou větší. Abych na tuto oblast dosáhl, musel jsem lovit daleko nad vzdálenost 85 metrů, která ohraničovala vnější zakrmení. Prut Royal Method Carp 390 to však zvládl levou zadní.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Nejnovější lovná zóna byla jen pár metrů od protibřehu, zcela přesně ve vzdálenosti 91 metrů
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Prut Royal Method Carp 390 vládne velmi jemnými, delikátními charakteristikami, zároveň však je patřičně pevný a pružný, díky čemuž dokáže bez nejmenších problémů zvládat i větší vzdálenosti

Od této chvíle se začala rybačka ubírat velmi příznivým směrem, prakticky každý třetí náhod skončil záběrem. Teorie s "kouřící" čarou krmiva ve vodním sloupci se ukázala být také velmi povedená, ryby ohnuly citlivou špičku buď během 10 sekund od dopadnutí krmítka do vody, nebo v období mezi 4. a 5. minutou. 

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Když jsem objevil, kde se ryby zdržují...
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
...jeden záběr...
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
...přicházel za druhým

Co se týče velikosti kaprů, nebyli to ti opravdoví, gigantičtí, podložkoví jedinci, ale na nástrahu, kterou byla v tomto případě Fluo Method Wafter česnek nebo ananas, se však vrhli velmi pažravě, v mimořádně velkých počtech.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Dvě velmi dobře osvědčené nástrahy ryby ocenily i zde. Záběry přicházely mnohem rychleji, když jsem je před akcí 5-10 minut "přednamáčel"

Pomalu si začínám zvykat, že v den, na který si naplánuji rybačku, se budu muset nějak vypořádat s větrem, deštěm, nebo jejich vzájemnou kombinací. Dnes jsem však dostal od přírody darem takové počasí, že ani sám jsem tomu nechtěl uvěřit. Brzy ráno jsem si v typickém letním počasí, vesele pobíhal po břehu v tričku, pokrokem dne jsem musel sáhnout i po pulovru, později dokonce i po nepromokavé bundě. Vrtošivé počasí se kolem půl jedné definitivně podepsalo i na apetit ryb. Ani přes nejvyššímu úsilí se mi nepodařilo zaznamenat ani jednu akci, která by stála za řeč. 

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Tohoto krásného zrcadláče jsem zasekl už v zimní bundě

Jak ryby chuť k jídlu ztratily, já ji právě že dostal. Vyhladověl jsem. Proto jsem se vydal na malou procházku k bufetu, kde jsem si objednal božsky chutný hamburger, který mě nabil energií na celý zbytek dne. Jak jsem již zmiňoval na začátku článku, už vícekrát jsem byl na tomto břehu v roli pozorovatele. Co jsem asi nezmínil, že jsem zde byl výslovně kvůli místním hamburgerem. :)

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
S "vizuálem" si tu hlavu velmi nelámou, ale je to prostě božské. Takový oběd může na rybaření zachraňovat životy :)

Polední odpočinek prospěl jak mně, tak i rybám, přestože jsem musel trochu zapracovat s lovnými vzdálenostmi. Z velmi dobře fungujícího pruhu při protibřehu ryby absolutně vymizely, takže jsem vzal Royal Method 360-tku, a pár náhodmi jsem se pokusil vyhledat ryby cca v polovině lovné vzdálenosti. Plán okamžitě zafungoval, nové útočiště ryb jsem objevil na 49 metrech, odkud začaly záběry přicházet opět jako na běžícím pásu.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Bližší místo dávalo ryby prakticky bez přestávky, používal jsem trochu matnější nástrahy

Neustále jsem dbal na to, aby byla každá dávka krmiva obohacená hojným množstvím pochoutkové kukuřice, postupně tím vybudujíc koncentrovanou zakrmenou oblast, kde se nějaké to sousto ušlo i později přicházejícím rybám.
Velmi zajímavým jevem bylo, že na toto místo se nashromáždilo mimořádně mnoho černých kaprů a nějak se sem přihodí i jeden velmi zvláštní lysec.

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Černé kapry není jen tak každý den vidět, zde jsem jich však ulovil hned několik
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
On musí ještě vyrůst, ale jako černě zbarvený lysec se už nyní počítá mezi absolutně kuriozity
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Ani by nedokázal zapřít, co ho zlákalo

Pomalu se rozbíhající den nakonec vyústil do velmi povedené rybačky. V pomyslném podběráku skončilo 22 kaprů, v hmotnostním intervalu mezi 0,8 až 3 kilogramy. Na urostlejší jedince, které v tomto jezeře na sto procent žijí, jsem dnes štěstí neměl, ale moc mě to nemrzelo, v každém ohledu jsem zaknihoval velmi povedený den.
Kdo si touží trochu odpočinout v mimořádně klidném, klidném prostředí, tomu toto jezero vřele doporučuji. Do této kouzelné doliny se ještě zcela určitě vrátím!

Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Tato voda se celkem určitě oplatí navštívit!
Lov na černí kapři a kouzlo zvláštního údolí
Neobyčejné prostředí a neobyčejné ryby nám pomohou zapomenout na všechny problémy

Doporučené produkty:
- Krmítko: Haldorado Dart
- Navijáky: By Döme Team Feeder Fine Carp
- Pruty: By Döme Team Feeder Royal Method Carp
- Silon: Haldorado Black Feeder
- Šnura: Haldorado Method Mono
- Krmivo: Haldorado Blendex 2in1
- Krmivo: Haldorado Champion Corn
- Přídavné látky: Haldorado FermentX Additive
- Tekutá aroma: Haldorado FermentX concentrate
- EVA nádoby: By Döme Team Feeder
- Nástraha: Haldorado Fluo Method Wafter
- Podběráková hlava: By Döme Team Feeder

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
V roce 2021 konečně dozrál čas, aby se série prutů By Döme TEAM FEEDER rozrostla o skutečně prémiovou rodinu Gold Serie. Vývoj prutů By Döme TEAM FEEDER Gold Serie se spojuje se jménem Gábora Dömeho, ...
Číst dál
Téměř vždy, když se vydáme na břeh, potkávám tam i postarší kolegy. Většinou jsou přesvědčeni, že pustit se do lovu na kapry má smysl až po příjezdu trvalého oteplení. I když už je svědí dlaně, ani za...
Číst dál
Na dnešní rybačku jsem se vydal na novou, pro mě dosud neznámou vodní plochu. Ti, kteří chodí na Balaton autem, zcela určitě znají viadukt, ze kterého se nám nabízí první pohled na téměř celé maďarské...
Číst dál
Objevování nové vodní plochy je pro zvídavého rybáře, za jakého se považuji, nesmírně vzrušující aktivita, zejména pokud lze vyhlédnuté jezero z pohledu rybolovu považovat za výslovně "panenské". Na j...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×