Kapři na přivítání jara
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Kapři na přivítání jara

Přečetli: 1813

Příchod jara je pro rybáře nesmírně radostným obdobím, na druhé straně si však dokáže s rybářovými nervy i pořádně pohrát. Jde sice o překrásné období, ale je stejně tak vrtošivé! Jako obecné pravidlo platí, že já většinou nemívám štěstí na strefování dobrých termínů. Pokud lze vychytat špatné počasí, já ho zpravidla vyfasoval. V tomto případě jsem si však na nic stěžovat nemohl. Jedna z prvních, velmi pamětních rybaček v tomto roce proběhla ve fantastickém, slunečném počasí! Jen vítr si ze mě dělal sem tam blázna. V jednu chvíli ožil, rozfoukal se a doslova bylo třeba věci přidržovat, o chvíli se po něm slehla zem, jakoby tu ani nebyl. Ale ať zůstane toto mým největším problémem, alespoň jsem byl konečně na břehu a opět si dobře zachytil! Stanovil jsem si za cíl vyzkoušet několik nových praktik a pochytat pár pěkných, vzrostlých kaprů. Co všechno se z tohoto plánu podařilo zrealizovat, to se o chvíli dozvíte.

Vodní plocha
Rozloha lovitelné vodní plochy činila asi 20 hektarů. Jedná se o uměle vytvořená jezera s průměrnou hloubkou zhruba 1,5 metru, ležící v krásném, přírodním prostředí.

Kapry na privítanie jari
Místo rybačky
Kapry na privítanie jari
Vyhlédnuté stanoviště

Klíčovým faktorem případné úspěšné rybačky na tomto jezeře, je schopnost lovit přesně a precizně v co největší vzdálenosti. Co to přesně znamená? Jak při pohledu z břehu dobře vidíme, druhý břeh není vybaven rybářskými stanovišti, tím pádem se zde loví pouze z jednoho břehu. Z toho důvodu jsou oblasti kolem protibřehu mnohem tišší, klidnější, což z nich dělá pro ryby velmi atraktivní místa. Charakteristicky se nejvíce ryb zdržuje a po potravě pátrá rovnou při okraji protibřehu. Nemáme na výběr a i my, rybáři, se tomu musíme přizpůsobit a posílat montáž tam, kde si ji ryby s největší pravděpodobností najdou. To se často snadněji říká než dělá, že kromě toho, že musíme dohodit na téměř 100 metrů, ve většině případů házíme prakticky mezi popadané keře, převislé stromy a různé další překážky. Čím dříve si s těmito problémy poradíme, tím dříve se dočkáme záběru!

Kapry na privítanie jari
Klíčem k úspěchu je lovit přesně a precizně v co největší vzdálenosti
Kapry na privítanie jari
Při náhozech nám často překážejí popadané keře, převislé stromy a různé další překážky

Sestavení výstroje
Jak o tom padla řeč i při výběru stanoviště, toto nebyla rychlá rybačka, právě naopak. Byla to vyčkávací rybačka, zaměřená na velké kapry, hodně opakovaných náhodů tu tedy zapotřebí nebylo. Tomu jsem zároveň přizpůsobil i strategii. Podívejme se tedy na výstroj a kompletní montáž! Hlavními prvky mého výstroje byly pruty By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro LC 3,90 a 4,20 , na nich nezničitelné navijáky Long Cast LCS 5500 . Na jejich cívkách se skvěl monofilní vlasec Super Sensitive Line 0,20 mm , doplněný o rovněž 0,20 milimetrovou pletenou šňůru Braxx Long Cast.

Kapry na privítanie jari
Výstroj
Kapry na privítanie jari
Tady se opravdu síla výstroje Long Cast hodí!

1. Sestava
Prut: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 3,90 Long Cast
Naviják: By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
Vlasec: By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive Line 0,20 mm + Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm v dvojnásobné délce prutu 2. Sestava
Prút: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 4,20 Long Cast
Naviják: By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
Vlasec: By Döme TEAM FEEDER Sensitive Line 0,20 mm + Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm v dvojnásobné délce prutu
Montáž: Procházejíc prvky montáže pěkně po pořadí, na pletené šokové šňůře najdeme nejprve zarážku, potom následuje - na obou prutech stejně - 35 gramové krmítko Haldorádó Pellet Feeder, pod krmítko jsem uvázal už dobře osvědčený rychloklip Guru Speed Bead. Pro mě je toto naprosto neodmyslitelný doplněk! Sem se připojuje samotný návazec, který jsem vyhotovil z potápivé návazcové šňůry Braxx Pro 0,14 mm. Délka návazce byla v případě obou prutů 12 cm a rovněž se shodoval i háček, kterým byl Korda Wide Gape velikosti 6 . Háčky jsem ještě nastlal malými rovnátky Korda Kickers , resp. návazec jsem při raménku háčku zafixoval gumovou hadičkou.

Kapry na privítanie jari
Moje oblíbená montáž s Pellet feederovým krmítkem fungovala bezchybně

Pellet Feeder krmítko mělo v tomto případě dvě velké výhody. První byla, že je maximálně vhodné k dosahování velkých vzdáleností, druhou, že disponuje úctyhodnou kapacitou, díky čemuž pojme větší množství krmiva jako např. takové method feederové krmítko. To se při tomto způsobu lovu náramně hodilo. V takových případech, kdy není zapotřebí často nahazovat, je krmítko s větší kapacitou vhodnější i proto, že takto alespoň nebudeme neustálým nahazováním ryby vyrušovat. Nemluvě o tom, že kolem krmítka se nashromáždí pořádné množství krmiva, pro které se tam rybám určitě vyplatí připlout i po uplynutí delšího času.

Výběr vnadidel
Krmivo, které jsem si na tuto rybačku přichystal, je v podstatě naturální směs smíšeného charakteru, jednu linii tvoří vysoce kvalitní jídlo na bázi rybí moučky, druhou zs, kapry stejně tak zbožňovaná a ve studené vodě skvěle fungující, kukuřice.

Kapry na privítanie jari
Kukuřično-Rybí-játrový recept pro jarní kaprařinu

Recept sestává ze dvou základních komponent. Prvním je krmivo Top Method Feeder Total Fish , druhým zas letošní novinka z rodiny Gold Feeder , Champion Corn. Výrobu směsi začínám promícháním těchto dvou krmiv. Obě navlhčíme zvlášť. Krmivo Champion Corn pouze jednoduše vodou, zatímco ke krmivu Total Fish přilijeme k vodě i trochu přídatné látky SpéciAdditive Rybí Olej . Dobře ji protřeseme a tak přidáváme ke krmivu. Když dosáhly krmiva požadovanou vlhkost, předrtil jsem je přes sítko se střední, 3,8 mm velikostí oček, čímž jsem je konzistenci pěkně homogenizoval. V dalším kroku jsem je rozmixoval, čímž jsem dostal směs, která tvořila základ dnešního krmení.

Kapry na privítanie jari
Krmiva Top Method Feeder Total Fish a Gold Feeder Champion Corn
Kapry na privítanie jari
V případě krmiva Total Fish jsem k základu přidal i trochu přídatné látky SpéciAdditive Rybí Olej
Kapry na privítanie jari
Přilil jsem ji do vody, kterou jsem následovně použil na navlhčení krmiva
Kapry na privítanie jari
Jedná se prémiovou směs několika druhů rybích a esenciálních olejů. Jsem přesvědčen, že dokáže nakopnout kterékoliv krmivo s rybí moučkou!
Kapry na privítanie jari
Když dosáhly krmiva požadovanou vlhkost, predrtil jsem je přes sítko se střední, 3,8 mm velikostí oček, čímž jsem je konzistenci pěkně homogenizoval
Kapry na privítanie jari
V dalším kroku jsem je zmixoval, čímž jsem dostal směs, která tvořila základ dnešního krmení
Kapry na privítanie jari
Konzistence krmiva je perfektní!

O vydatnost krmiva se postará menší množství mikropelet. Sáhl jsem do rodiny Fluo Micro Method Feed Pellet , odkud jsem si pro tento recept vytáhl brutální Játra . Ani mikropelety jsem nenechal jen tak, osamocené, doplnil jsem je o přídavnou látku SpéciAdditive Kořenitá Červená Játra . Zde je příprava také velmi jednoduchá. Do malé nádobky jsem dal trochu vody, přidal játrový přídavek, dobře rozředit a pak to celé vylil na suché mikropelety v krabičce. Pak už stačilo krabičku jen zavřít a odložit na 5-10 minut někam stranou trochu odstát, nechat, aby do sebe pelety nasákly hodnotné tekutiny. Když těch 10 minut uplynulo, dozrálo i dřívější připravené základní krmivo, nezbývalo už nic jiného, než ho s pěkně naměknutými peletami dobře promíchat.

Kapry na privítanie jari
O vydatnost krmiva se stará Brutální Játra z rodiny Fluo Micro Method Feed Pellet, dále bylo krmivo ještě dochucené SpéciAdditive-om Kořenitá Červená Játra
Kapry na privítanie jari
A tímto je recept hotový!

Krmivo je výrazně jemnozrnné, avšak díky peletám je zároveň i mimořádně vydatné. Co se týče barvy, jde o převážně světlou směs, avšak vládne i hnědavým tónem. Pokud si k němu přičichneme, ucítíme velmi pozoruhodnou aromatickou směs, kde figuruje jednak nasládlé aroma kukuřice, ale zároveň i markantní, pronikavý ráz rybí moučky. Skvěle se hodí do Pellet feederového krmítka, z žeber se bude pěkně postupně uvolňovat i ve studené vodě.

Kukuřično-Rybí-játrový recept pro jarní kaprařinu:

 

 

 

Kapry na privítanie jari
Tady je kompletní systém! Mezi žebry Pellet feederového krmítka se bude krmivo uvolňovat pěkně postupně i ve studené vodě

Nástrahy
Co se týče nástrah, jsou dvě variace, kterými se budu zabývat detailněji. Zkoušel jsem je i víc, ale oběma jsem byl zdaleka nejúspěšnější, tyto zabrali na divočině, kterou je jezero prérie, nejlépší. První nástrahou je novinka, kterou jsme pokřtili jako Tornado Wafter a v rámci ní se jednalo zcela konkrétně o verzi se sýrovou příchutí.

Kapry na privítanie jari
Sýrová nástraha Tornado Wafter se výslovně doporučuje na intenzivně lovené, zarybněné plochy, neboť vedle běžných, šablonovitých příchutí, představuje pro rybáře, a samozřejmě hlavně ryby, velmi zajímavou a pozoruhodnou alternativu.
Kapry na privítanie jari
Existuje množství efektivních způsobů, jak tuto nástrahu úspěšně odprezentovat. V tomto případě jsem se rozhodl pro dvojkombinaci na návazce, tedy dvě zrnka navlečené širšími polovinami naproti sobě.
Kapry na privítanie jari
Sousto úctyhodné velikosti, kterému se urostlí kapři vyhýbají pouze zřídkakdy!
Kapry na privítanie jari
S háčkem Wide Gape velikosti 6 zaujme dokonale vybalancovanou polohu, díky čemuž čeká na ryby v optimální pozici. Po celou dobu ze sebe neustále chrlí vábivé aroma

Nástraha číslo dvě je o něco komplexnější a také větší kombinace. S touto jsem sice chytil méně ryb, jak s první zmíněnou, ale vděčím jí za největšího kapra, jakého se mi na této rybačce podařilo zlanařit. Tato nástraha skládá ze dvou částí. První je výše zmíněný Syrový Tornado Wafter , druhým prvkem komba zas je jedna pozoruhodná, aromatizovaná peleta. Když strhneme závoj tajností, zjistíme, že se jedná o 12 mm Natural Red Halibut Pellet , který jsem dále dochutil aromatickým přídavkem TripleX Carp Syrup . Podívejme se na výrobu tohoto komba krok po kroku!

Kapry na privítanie jari
Prvky nástrahové kombinace číslo dvě
Kapry na privítanie jari
Nejprve budeme potřebovat dobrý kelímek na aromatizování!
Kapry na privítanie jari
Red Halibut pelety dám do kelímku a pořádně je zalijeme aromatickým sirupem TripleX Carp Syrup
Kapry na privítanie jari
Na zaváděcí jehlu nejprve napíchneme sýrovou nástrahu Tornado Wafter a pak může následovat aromatizovaná peleta!
Kapry na privítanie jari
Velmi důležitým doplňkem je tento malý plastový disk, který na 100% zabrání, aby horní gumový stopper vklouzl do rozbředlého, dilatovaných vývrtu pelety, čímž by nástraha ztratila ideální pozici
Kapry na privítanie jari
Tady je dokonale sestavená pochoutka pro velké kapry!
Kapry na privítanie jari
Nástraha se nenadzvedne ani nepřeklopí, na velké kapry bude čekat pěkně na dně!

Směr jezero!
Jezero bylo pro mě úplně neznámým hřištěm.

Kapry na privítanie jari
Konečně na břehu, za pruty!

Rychlé namíchání krmiva, sestavení prutů a první náhody už i letěli do bojové zóny! Jak jsem se opřel v křesle a pokochal se pohledem na zaostřené špičky, vlnící se vodní hladinu, ve vánku se kolísající žlutou třtinu a holé stromy, zalil mě pocit blaženého klidu a i ta nejmenší stopa po ranní nervozitě byla okamžitě pryč. Tento pocit jsem potřeboval! Uplynula asi hodina od prvního náhodu, právě jsem se chystal osvěžit nástrahu na 4,2 metrovém Feederu. Právě jsem byl hluboko ponořen do přípravy nástrahy, když jsem najednou zbystřete na tiché, úvodní cvrkání Baitrunner. "Ano, je tu první záběr!" Rychle jsem položil prut, chopil jsem se druhého a zdolávání už i mohlo začít

Kapry na privítanie jari
První kapr se ulovil na sýrový Tornado Wafter. Na okrajovém zaseknutí je dobře vidět, jak opatrně se kapři ve studené vodě stravovali
Kapry na privítanie jari
Pěkný, buclatý šupináč

Den se rozběhl velmi slibně a pokračování nebylo o nic méně pozitivní. Uplynulo sotva 40 minut a prut se opět ohýbal jako bumerang. Pachatelem byl šupináč podobného rázu jako před chvílí. I tento exemplář se nechal zlanařit dvojitou Tornado nástrahou, takže se začínalo vykreslovat, co je jim nejvíce po chuti.

Kapry na privítanie jari
O chvíli jsem mohl Tornado nástraze děkovat za další rybu!
Kapry na privítanie jari
Už dopoledne bylo jasné, že to nebude promarněný den!
Kapry na privítanie jari
Krásný jarní šupináč!
Kapry na privítanie jari
Po tomto však následovalo mnohem nezáživnější období. Po zbytek dopoledne a během brzkého odpoledne rozčechrával vodní hladinu pouze sem tam ožívající vítr, ryby ani omylem. Ticho nakonec prolomilo až na 3,9 metrovém prutu prezentováné kombo TripleX aromatizované Red Halibut pelety a sýrového Tornado Waftera, či přesněji řečeno, záběr překrásného kapra, který se na toto kombo ulovil

Opravdu překrásný kapr, a ještě jaký! Navzdory studené vodě byl delikvent neskutečně při síle, trvalo mi i dobrých 20 minut, než jsem ho domanévroval ke břehu. Když už byl u břehu, tady se zas ani za svět nechtěl ukázat nad hladinou, opakovaně se pokoušel podnikat výpady a najít cestu zpět na otevřenou vodu. Podběrák jsem nakonec podsunul až po vyčerpávajícím souboji, byl jsem nesmírně šťastný, že jsem z něj nakonec vyšel vítězně.

Kapry na privítanie jari
Opravdová, bronzově-zlatými barvami se lesklá jarní trofej! Pohled, který mě naplňoval neskutečnou radostí!
Kapry na privítanie jari
Zmíněná kombinace byla ve vodě půl druhé hodiny, tak dlouho trvalo, než na ni milostivý natrefil a nechal se jí i zlákat. Na toto se opravdu vyplatilo čekat!
Kapry na privítanie jari
Fantastické barvy!
Kapry na privítanie jari
Pěkný zdravý jedinec, v perfektní kondici
Kapry na privítanie jari
Není divu, že to byl těžký souboj, touto pohonnou jednotkou se tedy plave!

Mnohem více jsem si cenil tohoto scénáře, tedy vyčkávání, zdolávání objemné ryby, resp. tohoto jediného krasavce, jako kdyby si za tu hodinu a půl podávali nástrahu menší kapry a pochytal bych je rovnou 10. Kolik lidí, tolik chutí, já to mám rád takto! :-)

Tímto skvělým úlovkem byl osud dne zpečetěn, ať se stane cokoliv, už bude zaknihovaný jako úspěch! Času jsem však měl ještě habaděj a i následující hodiny jsem chtěl využít k naverbování dalších kaprů. Větší ryba už nepřišla, ale až do západu slunce z toho byla skvělá, dynamická rybačka.

Kapry na privítanie jari
Celé odpoledne bylo dobře patrné, že se ryby stravují mnohem ochotněji. Zatímco dopoledne jsem zaznamenal pouze dva záběry, odpoledne jsem zaznamenal dohromady 5 kaprařských akcí.

Shrnutí
Zažil jsem skvělou rybačku, pochytal jsem kopu pěkných ryb. Co víc si přát? Myslím, že strategie, kterou jsem si na tento chladný jarní den naplánoval, zafungovala velmi dobře, jak na poli krmiva, tak i ohledně poměrně velkých nástrah. Ty nejsou v tomto období vůbec běžnými součástmi rybaček, já však říkám, směle zkoušejte, experimentujte!

Kapry na privítanie jari
Poslední rybu jsme vyfotografovali už po západu slunce. Důstojnější uzavření této skvělé rybačky si ani neumím představit!

Doporučené produkty:
- Prut: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 4,20 Long Cast
- Prut: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 3,90 Long Cast
- Navijáky: By Döme TEAM FEEDER Long Cast LCS 5500
- Šnúra: By Döme TEAM FEEDER Super Sensitive Line 0,20 mm
- Šnůra: Haldorádó Braxx Long Cast 0,20 mm
- Krmítko: Haldorádó Pellet Feeder
- Krmivo: Haldorádó Gold Feeder Champion Corn
- Krmivo: Haldorádó Top Method Feeder Total Fish
- Tekutá aroma: 100 ml Haldorádó SpéciAdditive Rybí olej
- Krmivo: Haldorádó Fluo Micro Method Feed Pellet Brutal Liver
- Tekutá aroma: Haldorádó SpéciAdditive Kořenistá červená játra
- Bižutéria: Guru Speed Bead

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Podzimní receptury se na rozdíl od letních sestav pohybují na mnohem širší škále možností. Zatímco v září se může rtuť na teploměru vyšplhat i nad 30 stupňů Celsia, na konci listopadu již mohou nervy ...
Číst dál
Nová série prutů, která v sobě spojuje všechny parametry moderního umění výroby rybářských prutů. Jedná se o zdokonalené, posílené, robustnější varianty právem slavných předchůdců Fine Carp. Navzdory ...
Číst dál
Tolstolobíci nepatří mezi ryby, které by se často lovili cíleně, ale přesto, tam kde je jich mnoho, končí na háčku poměrně často. Zpravidla to je dílem náhody. Háček dokonce pouze zřídka končí v jeho ...
Číst dál
Dnes jsem si zachytal na jednom velmi těžko dostupném, mimořádně malebném úseku Malého Dunaje u města Šolt. Miluji rybaření na divoké vodě. Pojďte, přidejte se ke mně prostřednictvím této fotoreportáž...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×