obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Kaprařské praktiky do horka

Přečetli: 6159

V letním období, v době teplých vod, nám otevírá rybaření nové a nové příležitosti. Drtivá většina feederových rybářů se u příležitosti rychlé rybačky vydává po stopách ryb method feederovou technikou, což v mnoha případech znamená velmi aktivní prohledávací rybačku. Budeme však schopni takto chytit rybu i v létě? Jediným krmítkem jídla a dobře zvolenou nástrahou? Co v případě záběrových suchot? Bude stačit trochu povařit nástrahy a krmiva? V následujícím článku předvedu několik technik, pomocí kterých budeme mít velmi dobré šance chytit vytouženého kapitálního kapra i v tom největším horku na rybačce, která nepotrvá déle než od rána do večera...

V letních měsících, kdy zavítají trvalá horka, se s velkou oblibou vydávám k zatopeným lomům, jejichž pozitivní vlastnosti se dají kromě pozdního podzimu a zimy zúročit i v nejžhavějším létě. Kvůli velké hloubce se zde nemá vodní sloupec žádnou šanci ohřát rovnoměrně po celé své výšce, proto budou kapři při chuti prakticky v kterékoliv denní hodině.
V následujícím článku jsem sesbíral události, zkušenosti a praktiky právě z takové krátké rybačky, o kterých jsem přesvědčen, že budou velmi poučné a užitečné pro každého čtenáře.

Chladná rána, zaužívané zvyklosti…
Rybolovu se věnuji pravidelně od dětství, ale letní rána vládnou vždy jedinečnou, kouzelnou atmosférou. Dobře se pamatuji, že už jako dítě jsem v létě přicházel ke břehu vždy mezi prvními, velmi brzy ráno, protože už tehdy jsem věděl, že chladné, tajemné ráno, patří mezi nejslibnější úseky celého dne. Každému mohu pouze opravdu vřele doporučit, aby si v létě trochu přivstal a vydal se ke břehu co nejdříve. Věřte mi, neprohloupíte!

Jinak tomu nebylo ani v tomto případě, u jezera jsem byl hned po otevření. Jelikož tuto vodu dobře znám, bez otálení jsem se podle dobře osvědčených "šablon" pustil do příprav směsí a výstroje. Když bylo vše hotovo, montáže jsem poslal do akce dvěma odlišnými strategiemi. Domnívám se, že většina rybářů si při zahájení rybačky počíná stejně, tedy že nejprve sáhnou po vnadidlu a technikách, které se již při minulých pokusech dobře osvědčily. Pochopitelný startovací můstek, ale není ani zdaleka jisté, že se vždy vyplatí...

Na krátkou letní rybačku jsem se vydal ke své nejmilejší vodní ploše, pískovišti Új-Homokbánya u města Orosháza. Toto jezero mě nikdy neomrzí. Pro každého, kdo sem zavítá, bude nevyčerpatelnou studnicí zkušeností a příležitostí.
Krátce po příchodu jsem už hypnotizoval špičky. Při svých rybačkách se pokouším variovat několik nástrah, abych na závěr mohl referovat o jasném favoritovi
Na tuto rybačku jsem si připravil vysokokapacitní krmítka. Na frontovou linii jsem je poslal sledujíc dvě různé strategie
Method Flat krmítkem jsem hledal ryby klasickou method feederovou technikou, zatímco v případě Pellet Feeder krmítka jsem zas lovil zaklipovaným vlascem na jednom místě. Začátek rybačky se neodvíjel podle plánů. V období, které mělo být teoreticky nejideálnější, se špičky ani nepohnuly. Přitom...
...špičky pozorně sledoval i další pár očí, ale darmo jsme zírali, vytoužených záběrů jsme se nedočkali!

Krmení zdar! Prostřený stůl pro ryby…
Když se to zadrhne, zatímco čekáme na "zázrak", který pohne zmrazenými špičkami, nezaškodí mu vyjít naproti a popřemýšlet nad některými změnami. Hlavně tehdy, pokud jsme na krátké rybačce. Lovil jsem cíleně na výslovně velké ryby, proto jsem sám sebe přesvědčil, že relativně velké množství krmiva, které dostanu do vody vysokokapacitním krmítkem, v tomto případě není dostačující. Teplota vody byla ideální, aby ryby přijímaly velké množství potravy, proto jsem se rozhodl, že při zaklipované montáži vytvořím ještě jedno menší, extra krmení, jehož tempo a rozsah později přizpůsobím záběrům. Neviděl jsem důvod tam sypat kila semínek nebo pelet, místo toho jsem vytvořil malé, koncentrované, mimořádně atraktivní krmení, od kterého jsem si sliboval, že to konečně rybačku nakopne. Od původních plánů jsem se už výrazně odchýlil, ale adaptace je jedním z klíčů k úspěchu. Prvky zakrmení představím na následující sérii obrázků:

Big Feed C6 Carp Pellet je ideální pro vytvoření základního zakrmení i pro feederové rybáře. V poměru cena / kvalita je toto krmivo absolutně neporazitelné, kořenitě-klobásová příchuť je dostatečně atraktivní, aby koncentrovala ryby kolem našeho háčku. Účinek jsem však chtěl ještě znásobit...
...proto jsem peletová zrnka polil ještě Aroma Tuning - Maďarský Betar. Když do sebe peletová zrnka tuto příjemnou, kořenitě-klobásové aroma patřičně nasákly, už mi nezbývalo...
...jak je Mini Spombem dostat k zaklipované montáži. Věřil jsem, že tato malá variace výrazně pozmění dosavadní obraz rybačky!
A opravdu to fungovalo! Sotva pár minut po doplnění zakrmení jsem zasekl první točivý, vehementní záběr. Konečně jsem zdolával prvního bojovníka z pískovny! Pomocí feederových prutů By Döme TF - Master Carp Pro si to můžeme bez obav rozdat i s velkými kapry!
Na krmení dorazili překrásnými barvami se lesklí zrcadláči...
...a rovněž šupináči. Do této chvíle nehybné špičky najednou ožily, vyžadovalo si to však dokrmení po každé ulovené rybě.
Jak se rtuť šplhala po teploměru výš a výš, přicházeli k zaklipované montáži větší a větší ryby. Na mou velkou radost, hmotnost tohoto šupináče již překročila hranici 10 kil! Kvůli takovýmto překrásným rybám miluji lov v Orosháze!

Chytlavý letní mix vyladěn pro kapry v lomech!
Pokud se chystám na lov v hluboké vodě, krmivo musí v každém případě splňovat jisté kritéria. Co se týče konzistence a velikosti zrníček, sestavme takovou směs, aby dorazila na dno v krmítku a tam se uvolňovala pěkně rovnoměrně, čímž prokazuje svůj vábivý účinek v blízkosti nástrahy. Na této rybačce padla volba na jaterní chilli-rakovou kompozici. Ještě na chvíli zůstanu při tomto tematickém okruhu a podělím se o drobné pozorování. Po mnoha rybačakách ve vícero lomech mohu s čistým svědomím prohlásit, že pokud je řeč o dodatečné aromatizace směsi, aromatický koncentrát Haldorádó SpéciAdditive - Mletý Rak je zdaleka nejchytlavější. Občas se použitím tohoto mimořádně hustého aromata dají dosáhnout velmi efektní výsledky! Její ctnosti jsem už na vlastní kůži okusil na nejedné rybačce.

Krmivo Haldorádó TMF - Brutal Liver vytvoří s hotovým, napřed zamícháným krmivem Haldorádó Ready Method - Chili velmi údernou, vydatnou, štiplavě-jaterní směs, kterou kapři prostě zbožňují. Při nastavování konzistence výsledné směsi třeba mít na paměti, že krmiva Ready Method přicházejí už navlhčené. Na doplnění ideální vlhkosti jsem při promíchávání krmiv používal aroma SpéciAdditive
Výsledný mix jsem dále obohatil malým množstvím 3 milimetrových halibut pelet, které rovněž absorbují vlhkost. Tato směs se bude zaručeně uvolňovat až tam, kde to je žádoucí, a obsahuje vše, co kapitální kapři potřebují!
Pěkná červená vážka odpočívala na stéble rákosu. Z první řady sledovala...
....jak pokračovalo zdolávání i v těch nejžhavějších poledních hodinách!
V poledním horku jsem se vyfotil s překrásným tmavě vzorovaným kaprem...
...dokonce kapry! V tomto období je třeba zvýšeně dbát na to, aby byla podložka, na kterou půjde ryba, napřed ochlazena a rybu tam čekalo příjemné, vlhké prostředí. Předejdeme tak případným poraněním

Speciální stravovací návyky, fluo nástrahy
Darmo znalost vodní plochy, darmo perfektně namíchané krmivo, darmo dokonale zaostřená montáž, pokud je neadaptujeme ke speciálním požadavkům ryb. Ve většině případů na rybaření v Orosháze k úspěchu zcela postačí i jediné krmítko krmiva, o čemž jsem už vícekrát i psal. Tato rybačka je však dokonalým příkladem, že pokud budeme na sílu protlačovat pouze zažité, dobře osvědčené techniky, možná zůstaneme celý den bez záběru. Faktorem, který rozhodne o úspěchu, či neúspěchu přitom může být tak málo, jako malé extra množství dodatečného krmiva. Co se týče nástrahy, tam jsem věděl naprosto přesně, co přivede rybu rychle na háček. Jsou to dobře osvědčené Haldorádó Plovoucí Rozpustné Fluo Pelety v různých barvách a příchutích. Ty budou zaručeně fungovat od ledna do prosince, už bych ani nedokázal spočítat, kolikrát potvrdily svou nezpochybnitelnou účinnost.

Klíčem k vyřešení této rybačky nebyl výběr správné nástrahy, avšak jedním dechem je třeba dodat, že bez chytlavé nástrahy by se počet a frekvence záběrů vyvíjely úplně jinak. Plovoucí Rozpustné Fluo Pelety nikdy nenechám doma. Fungují vždy a všude, samozřejmě, pokud je správně odprezentujeme.
Klíč k úspěchu dnešní rybačky vidíme na obrázku! Na fotce vidíme množství pelet, které ke krmítku dopravil jediný (!) Mini Spomb! Na krmení čekal na kapry dobrotami prostřený "stůl"
Velcí kapři Spombové dokrmení velmi ocenili. Pokud trefíme správně techniku, vnadidla a nástrahu, odměnou nám budou i na krátké, pár hodinové rybačce takoví překrásní kapři!

Kaprářské praktiky do horka…
Jak jsme viděli, technika a vnadidla předvedené v článku, jsou opravdu vším, co potřebujeme, abychom i na krátké, jednodenní rybačce, zaúčtovali několik pamětihodných momentů. Každého můžeme pouze povzbudit, dejte jim šanci, vyzkoušejte tuto techniku a vnadidla i na Vaší rybačce a jsem přesvědčen, že úspěch se dostaví. Někdy je nezbytné se od šablony trochu odchýlit, udělat překvapivý tah a možná najdeme rybu i tam, kde bychom ji nečekali. Také o tomto jsou letní rybačky, ke kterým přeji každému mnoho úspěchů.

Pamětní momenty, dlouhé, vyčerpávající zdolávání, kapitální kapři, nezapomenutelné letní rybačky! Lov na kapitální kapry je výsada a zodpovědnost zároveň. Dbejme o ně!

Doporučené produkty:
- Krmítka: Haldorado Pellet Feeder
- Krmítka: Haldorado Method Flat Feeder
- Šnúra: By Döme Team Feeder Long Cast Line
- Navijáky: By Döme Team Feeder Long Cast
- Tekutá aroma: Haldorado Aroma Tuning
- Pelet: Haldorado C6 Pelet
- Krmivo: Haldorado Top Method Feeder - BrutaL liver
- Krmivo: Haldorado Ready Method - Chili
- Nástraha: Haldorado Fluo Rozpustný Pelet - Sladký Ananás
- Pruty: By Döme Team Feeder Master Carp Pro

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
V roce 2021 konečně dozrál čas, aby se série prutů By Döme TEAM FEEDER rozrostla o skutečně prémiovou rodinu Gold Serie. Vývoj prutů By Döme TEAM FEEDER Gold Serie se spojuje se jménem Gábora Dömeho, ...
Číst dál
Téměř vždy, když se vydáme na břeh, potkávám tam i postarší kolegy. Většinou jsou přesvědčeni, že pustit se do lovu na kapry má smysl až po příjezdu trvalého oteplení. I když už je svědí dlaně, ani za...
Číst dál
Na dnešní rybačku jsem se vydal na novou, pro mě dosud neznámou vodní plochu. Ti, kteří chodí na Balaton autem, zcela určitě znají viadukt, ze kterého se nám nabízí první pohled na téměř celé maďarské...
Číst dál
Objevování nové vodní plochy je pro zvídavého rybáře, za jakého se považuji, nesmírně vzrušující aktivita, zejména pokud lze vyhlédnuté jezero z pohledu rybolovu považovat za výslovně "panenské". Na j...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×