obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Jak lovit tolstolobika na hladině?

Přečetli: 2728

Cíleným, sportovním lovem na tolstolobika se zabýváme už několik let. Mimo jiné jsme o tomto tématu natočili i velmi zajímavý a napínavý filmík. V něm jsme s Gaborem Dömem chytali krásné požírače planktonu feederovou technikou. Jsou však i situace, kdy není armáda tolstolobiků ochotna doplavat na dno za těmi nejlahodnejšími pochoutkami, namísto toho, velmi dobře viditelně i pouhým okem si plavou a nasávají vodu přímo pod hladinou. Jakoukoliv technikou lovu na dně jsou v takových případech neulovitelné. V takové dny přijde ten správný čas pro velmi zajímavou a pozoruhodnou metodu lovu na plovák!

Jak jsem již zmiňoval, systematickým lovem tolstolobika se již zabýváme několik let, cílem našeho snažení bylo vypracovat systém, který umožní chytit tuto rybu zcela regulérně i metodou s krmítkem. Podstatou techniky je, že v bezprostředním středu bohatě kouřící hromádky krmiva, udržují háček, na 12-15 cm-ovém návazce, v perfektní poloze dvě polystyrénové technopufi kuličky. Tolstolobik tak dříve či později, chtě nechtě, spolu s vydatnou potravou nasaje i háček.

Montáž pro lov tolstolobiků na dně je velmi jednoduchá, stejně tak ani samotná technika není bůhvíjak komplikovaná, zato však je mimořádně účinná
O této metodě jsme natočili i velmi efektní video, ve kterém honíme požírače planktonu s Gáborem Dömem

Tato technika funguje perfektně, když jsou tolstolobici ochotní doplavat na dno, jsou však i situace, kdy nám toto řešení nepomůže. Které jsou to situace?

  • Voda je velmi hluboká, tolstolobik se necítí dobře ve studené vodě u dna
  • Dno je velmi blátivé, tolstolobik se zdrží v oblastech u dna, které jsou chudší na kyslík, jen velmi krátce
  • Na hladině mají ryby dostatek potravy, proto se nemusí ponořovat hlouběji
  • V oteplující se vodě, se kvůli vrstvení vodního sloupce cítí ryba lépe v horní, teplejší vrstvě u hladiny
  • V letním horku nasává ryba přemnožený plankton u hladiny
  • Tolstolobík Pestrý se zpravidla pohybuje u hladiny, zatímco Tolstolobika Bílého je většinou snazší přilákat na dno
V zátokách Dunaje je u čisté vody vidět na hladině obrovské množství tolstolobíků

Během let jsme přezkoušeli množství metod, které by mohly nabídnout pro úspěšný lov tolstolobika na hladině to správné řešeno, vázlo to však tam, že neexistovalo technické vybavení, které by nám umožnilo tuto překážku překonat. Představu o tom, jakými vlastnostmi by měl daný plovák disponovat, jsme však měli velmi jasno. Potřebovali jsme takový vysoce zatížitelný plovák, který by byl schopen udržet na hladině pořádně velkou nálož, která postupným uvolňováním upoutá pozornost tolstolobiků, resp. dokáže podržet háčky v optimální poloze, aby se dokázaly zaseknout tolstolobiku v tlamičce zcela ideálně. Dalším velmi důležitým faktorem bylo, aby v případě zaháknutí nedokázala náčiní zlámat, poničit ani 10, 20 nebo dokonce 30 kilová ryba.

Aby se naše představy přeměnily na konkrétní produkt, nám pomohl Attila Nagy, mistr světa a Evropy a výrobce plováků Exner!

Abychom dokázali dát našim zákazníkům do rukou co nejkvalitnější produkt, navázali jsme kontakt s předním evropským výrobcem plováků, firmou Exner , jejímž majitelem a ředitelem je mistr světa a Evropy Attila Nagy . Attila se nové výzvě postavil s velkou ochotou a nadšením. Načrtli jsme mu, jak si produkt představujeme a společně jsme vdechli život novému unikátnímu plováku na tolstolobiky Haldorádó Silver Carp , s jakým jste se ještě zaručeně nikdy nesetkali.

Tu je plovák Haldorádó Silver Carp

Haldorádó Silver Carp
Plovák na rybáře zapůsobí okamžitě na první pohled, protože vládne velmi neobvyklým zevnějškem.
Tělo plováku bylo vyrobeno z polyuretanu , což je mimořádně odolný, zároveň však neskutečně lehký, nízkou hustotou vládnoucí materiál, díky čemuž udrží plovák i extrémně velké nálože krmiva. Z materiálu těla vyplývá, že nezateče ani v případě mechanického poškození, takže se dá prohlásit, že plovák je opravdu výjimečně trvanlivý.
Plovák jsme kalibrovali tak, že u zatížení krmivo zůstane efektní anténka velmi dobře viditelně nad vodou , zatímco z těla nad vodu vyčnívá pouze malý kousek z červeně malované části. Jak se postupně krmivo rozpouští, tím více vystupuje nad vodu i plovák. Ve chvíli, kdy uvidíme dvojitý bílý pruh, budeme vědět, že krmivo došlo a je na čase nahodit novou.
Po celé výšce plováku probíhá nerezavějící ocelová tyčka, která vládne mimořádně velkou zatížitelností. Zhotovili jsme ji tak, aby se v žádném případě nesklonila, neskřivila. Plovák fixujeme na šňůru pomocí obratlíku, který najdeme na přední části těla.

Tělo plováku bylo vyrobeno z velmi odolného polyuretanu, který nezateče ani v případě mechanického poškození!
Všechny kovové součástky plováku byly vyrobeny z nerezavějícího kovu, proto nekorodují a odolají i extrémnímu zatížení

Pod tělem plaváku najdeme distanční ramínka rovněž z nerezavějícího kovu . Ty slouží cíli, aby udržely návazec, který zavěsíme na jejich konce , v potřebné vzdálenosti od naplněného krmítka, zaručíc tím, že riziko jakéhokoli zauzlení se rovná prakticky nule. V neposlední řadě, distanční ramínka nám umožní, abychom mohli lovit najednou se dvěma nebo třemi háčky. Ať se již tolstolobik přibližuje ke krmítku z kteréhokoliv směru, zcela určitě mu cestu zkříží nějaký háček. Distanční ramínka byla navrženy tak, aby se mohla kolem osy plováku svobodně otáčet, což znamená, že ani obrovské zaháknutí tolstolobika tělo nezdeformuje, ale bude se kolem něj pěkně otáčet.

Plovák Silver Carp jsme kalibrovali tak, aby zůstala efektní, barevná anténka po celou dobu nad hladinou
Pod polyuretanovým tělem najdeme distanční ramínka, na které fixujeme návazce

Pod základnou distančních ramínek se nachází samotné krmítko, což je v případě tohoto plováku spirálové krmítko . Z tohoto se krmivo uvolňuje pomaleji než z krmítek s podlouhlými žebírky. Pod krmítkem zas najdeme ještě jeden obratlík, kam můžeme zavěsit třetí návazec.

Distanční ramínka se kolem těla plováku volně otáčejí, proto velká zatížení, která způsobí obrovská zaháknutí ryba, nebude absorbovat do těla plováku
Na konci ramínek najdeme kotouček, rovněž nerezavějící, který slouží jako zarážka pro návazec
Pod tělem plováku se nachází spirálové krmítko

Na první pohled se může tato montáž zdát příliš velká, až příliš hrubá, ale obrovští tolstolobici jsou schopni takového vehementního odporu, že každá jedna součást musí být opravdu neskutečně pevná. V zájmu toho, aby neměl rybář na práci nic jiného, jen naplnit, aplikovat nástrahu a nahodit , přichází tento plovák na pulty obchodů vybaven třemi háčky , připravený okamžitě do akce. Háček i k němu příslušející pletený návazec jsme vybírali podle kritérií, které se nám osvědčily lovením tolstolobiků absolutně nejlépe.
S plovákem Silver Carp nemusíme udělat nic jiného, než ho uvázat na vlasec, aplikovat nástrahu, naplnit krmivem a už i může letět. Při aplikování nástrahy si třeba dát pozor, abychom aplikovali pouze takovou velkou polystyrénovou kuličku, která háček perfektně nadlehčuje, ale nenadzvedne ho.

Plovák přichází do obchodů s třemi háčky
Dva návazce jsou na konci ramínek, zatímco ten třetí najdeme fixovaný do obratlíku pod tělem
Mimořádně masivní konstrukce!

Při plnění krmítka třeba být ostražitý, pracujeme s třemi silnými, velmi ostrými háčky, proto opatrnosti nikdy není dost. Vždy se vyplatí udělat jedno-dvě testovací naplnění, pro vypracování citu, aby se nám plovák ani náhodou neponořil.

Pokud lov tolstolobiků, nástrahou je jednoznačně technopufi
1-2 malé polystyrénové kuličky budou akorát dostačující, protože cílem zde není nadzvednout návazec nad krmítko, pouze háček pěkně vybalancovat
V bezprostřední blízkosti krmítka se nacházejí tři velké, extrémně ostré háčky, proto třeba být u jeho plnění ostražitý
Do krmítka můžeme namíchat krásně velký knedlík, velkým vztlakem vládnoucí plovák to bez problémů ustojí!
Hmotnost plného plováku se bude hýbat mezi 160-180 gramy

Jelikož budeme do vody posílat těžké nálože, výborně nám poslouží, při lovu na tolstolobiky už beztak skvěle osvědčenou výstroj, prut a naviják Big River , zatímco do krmítka doporučujeme výborně dýmící, krásný oblak vytvářející krmivo Big River Tolstolobik . Na krmivu doporučujeme změnit pouze tolik, že ho třeba namíchat trochu lepkavěji, hustěji, aby přetrvaly o něco delší dobu, zatímco se rozpustí celý obsah krmítka.
Plovák se mimochodem velmi dobře nahazuje, bez jakýchkoliv problémů ho dostaneme i do 25-30 metrové vzdálenosti . Pokud budeme považovat množství krmiva v Silver Carp plováku za nedostatečné, můžeme podle posouzení dokrmit ručně nebo prakem.

Vše je připraveno do akce
Prut Big River 360RXH a Big River naviják zvládnou dostat do vody těžkou montáž levou zadní
S optimálně naplněným krmítkem se plovák ponoří takto
Krmivo Big River Tolstolobik se rozpouští pěkně pomalu, vytváří krásný oblak, upoutávající na sebe pozornost při hladině plovoucích tolstolobíků
Když se obsah krmítka vyprázdní, nad hladinou se ukážou dvě bílé čáry. To je signál, že je třeba nahodit novou
Plovák Haldorádó Silver Carp a pilišmarótsky Silver Carp (Tolstolobec Bílý)
Lov tolstolobika na hladině je opravdu skvělá zábava

Ať už tedy tolstolobik vyberou kdekoliv, na dno, či na hladinu, nyní už máme skvělé řešení pro obě situace. Hodně štěstí!

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Krmítka Haldorádó Dart si v kruhu domácích rybářů získaly za velmi krátkou dobu nesmírně velké uznání a popularitu. Za základní prvek montáže si je už vybralo velmi mnoho rybářů a jejich počet dále na...
Číst dál
Podzim je z pohledu nabízeného receptáře snad tím vůbec nejkomplexnějším ročním obdobím, protože v září může mít voda ještě letních 25 stupňů Celsia, zatímco na konci listopadu nám už klepou na dveře ...
Číst dál
Při příjezdu k jezeru jsme viděli že každé náše top místo je obsazeno a tak jsme si vybrali střed jezera u švestkových stromů. Přesunuli jsme se tedy na to místo a rozbalili své rybářské náčiní....
Číst dál
Cíleným, sportovním lovem na tolstolobika se zabýváme už několik let. Mimo jiné jsme o tomto tématu natočili i velmi zajímavý a napínavý filmík. V něm jsme s Gaborem Dömem chytali krásné požírače plan...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2500Kč - 180Kč

- Objednávky 2500-5000Kč - 125Kč

- Objednávky nad 5000Kč - 95Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×