Rybačka velkých kaprů na řece
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Rybačka velkých kaprů na řece

Přečetli: 3213

Tento rok jsem prakticky každou volnou chvíli zasvětil lovu velkých ryb na Dunaji. Díky tomu jsem získal množství cenných zkušeností, hlavně na poli kaprářstva.

Na Dunaji už lovím více než 30 let, ale i po tak dlouhé době si pro mě dokáže připravit další překvapení. Každý den se naučím něco nového, získám další cennou zkušenost. Popřemýšlet, analyzovat nově nabyté poznatky a zakomponovat je do svého repertoáru, díky čemuž už dnes dokážu čelit i výzvám a vyřešit situace, které bych před pár lety považoval za beznadějné. Samozřejmě, chtělo to i postupný vývoj výstroje a i samotné feederové metody, ale oba faktory ruku v ruce, otevírají nové možnosti, na jejichž konci se skrývají překrásné, divoké úlovky! 

lov na dunaj
Dunajské rybačky v mém případě začínají brzy ráno…
lov na dunaj
… a zpravidla končí až pozdě večer, protože často právě tehdy přicházejí ryby, o kterých se mnohým jen sní

Mé neustále sebezdokonalování je stimulované i tím, že k tomuto typu lovu je v médiích k nalezení jen velmi málo spolehlivých a důvěryhodných informací. Mnozí jsou při lovu kaprů v Dunaji úspěšní, ale velmi málo z nich se o užitečné informace i ochotně podělí. Chrání si svůj flek, svou metodu a vůbec vše, co vede k dobrému výsledku. Nepřemýšlejme příliš nad tím, proč to dělají, ačkoli, asi to všichni tušíme.

lov na dunaj
Na základě čeho si vybírám stanoviště? Jako první se pokusím zodpovědět tuto otázku!

Výběr místa
Délka maďarského toku Dunaje činí 417 kilometrů. Kolik dobrých kaprařských míst může taková délka obsahovat? 1000? 10000? Nedokázal bych si ani tipnout. Kde jsou tato místa? Jak jich začínající dunajský rybář najde? V první řadě, ať nikdo neočekává, že bude na břehu vyvěšena tabule s nápisem: "ZDE BÝVAJÍ KAPŘI". Ty si budeme muset pohlídat sami, ale pokud budeme mít oči na stopkách, najdeme množství znamení!

lov na dunaj
Kamenité úseky břehu skrývají hlubší vodu…
lov na dunaj
… dokud písčité, štěrkové části jsou ty mělčí

Kamenité úseky břehu odpovídají tím úsekem koryta, které ukrývají hlubší vodu, tudy vede proudnice, proto je třeba chránit břeh skalnatým násypem, dokud písčité, štěrkovité úseky koryta jsou ty mělčí. Obě místa mohou skrývat kapry, pokud obsahují nějaký zlom v korytě nebo terénní překážku, která zachytí proud a případnou potravu. Musíme vyhledávat tyto náznaky! DŮLEŽITÉ!!! Nehledejme pouze samotné kapry, soustřeďme se na ty specifické oblasti, kde by se mohly vyskytovat.

lov na dunaj
Kamenná bariéra, nebo jiná ve vodě ležící terénní překážka, která zachytí vodní proud a sním i možnou potravu, může být dobrý výchozí bod!
lov na dunaj
Krouticí, rozvířená hladina dává tušit nerovné dno. I zde se to vyplatí zkusit!

Nesmíme zapomenout na to, že Dunaj je živý, neustále buduje i boří a místo, které bylo dobré tento rok, příští rok již být dobré nemusí! Proto musíme chodit s otevřenýma očima a hledat, zkoušet nová možná stanoviště.

lov na dunaj
Tady máte profil koryta na mém stanovišti
lov na dunaj
Takto nějak vypadal i terén, kterému jsem čelil. Těžké hřiště!

Kaprářské měsíce
Které je nejlepší kaprařské období na Dunaji? Jednoznačně podzim! Nejvíce kaprů jsem vždy pochytal v září, říjnu a listopadu. V této době je stav vody zpravidla nižší, proto jsou nejslibnější místa snadno dostupná. Kromě toho můžeme ve svůj prospěch využít i skutečnost, že s blížící se zimou se kapr pustí do intenzivního stravování, dokud množství jeho přirozené potravy v řece se výrazně snižuje. Podle mých zkušeností, dokud je teplota vody nad pěti stupni, je možné chytat kapry úspěšně rovněž v prosinci.

lov na dunaj
Nejvíce kaprů jsem vždy pochytal na podzim: v září, říjnu a listopadu
lov na dunaj
Ale pokud jsou podmínky vyhovující, nesedím na zadku ani v prosinci...

 

Fáze dne. Kdy nejvíce berou?
Voda zpravidla ožívá v hodinách pozdního odpoledne a po setmění se to ještě dál stupňuje. I nejopatrnější ryby se vydají na výpravu blízko ke břehu. Často lze slyšet výskoky a obraty mohutných ryb z takové blízkosti, že to člověka normálně vystraší. Hostina trvá, dokud nevyjde slunce. Jakmile dopadnou na hladinu první paprsky vycházejícího slunce, radovánky končí. Ryby si vyhledají skrýš, stáhnou se do středních oblastí koryta, které jsou pro rybáře nedostupné, nebo si to docela jednoduše zamíří do středních nebo horních vrstev vodního sloupce, kde si užívají sluneční světlo, ale už se dál nestravují. Tento jev je možné často pozorovat i na jezerech.

lov na dunaj
Jak se slunce blíží k horizontu, začíná nový letopočet
lov na dunaj
Nejslibnější kaprářské noci jsou ty, kdy hladinu ozařuje měsíční světlo!
lov na dunaj
Zdolávání pod rouškou noci
lov na dunaj
Starý dunajský šupináč, který háček ještě v životě neviděl
lov na dunaj
Pochopitelně patří tam, odkud jsem ho vylovil!

Ale co hledají kapři v noci u břehu? Kamenité úseky se jen tak hemží Gammarom, jinak také známým jako Křivák. Ti se přes den schovávají mezi kameny, když se však setmí, odváží se ven, shluknou se do obrovských rojů a voda se jimi začne jen tak hemžit. Takto společně loví, vyhledávají stravu, ovšem i oni sami se stávají snadnou kořistí. Pro kapry představují takovou pochoutku, takovou vysoce kalorickou stravu, kvůli které se jim vyplatí upustit trochu z opatrnosti a vybrat se z bezpečných zón blíže ke břehu. Jakmile se však rozední, drobní raci okamžitě zmizí a schovají se odkud přišli, zpět pod skály.

lov na dunaj
Gammarus představuje pro kapry pochoutku, kvůli které se jim vyplatí povolit z opatrnosti a odvážit se ke břehu

Je nějaká šance chytit kapra i přes den? Samozřejmě, že je. I já jsem už nějaké chytil, ale to jsou zpravidla ty "hloupé", nezkušené ryby, které byly nasazeny pouze nedávno a ještě nevědí nač si mají dávat pozor. Denní rybačka může být docela úspěšná i v případě, pokud je stav vody dostatečně vysoký a voda je neprůhledná.

lov na dunaj
Přes den můžeme chytit rybu, dokud se první sluneční paprsky nevrhnou na vodu. V dostatečně vysoké a kalné vodě se může toto období natáhnout. Avšak čím je hladina nižší a voda průhlednější, tím se šance na denní úlovek snižují.

Často mám pocit, jako by byly denní a noční rybí fauna dva zcela odlišné světy, nepodobají se ve velikosti ani složení. Jelikož 90% rybářů loví v noci, většina z nich nemá ani šanci setkat se s kapitálních rybami, jaké uvidíte na obrázcích v tomto článku!

lov na dunaj
Obrovská tlama pojí všechno? Ani náhodou, vůbec není jedno, co mu nabídneme!

Krmící strategie
Lov na velké ryby si zakrmení nekompromisně vyžaduje. Pouze tak budeme mít šanci ryby, které procházejí přes naši oblast a zdržují se v ní pouze dočasně, přimět, aby tam strávili co nejvíce času, který nám poskytne příležitost, abychom je ulovili. A platí, že čím déle tam zůstanou, tím pravděpodobněji skončí na našem háčku!

lov na dunaj
Na krátkých, jednodenních rybaření, používám na krmení výlučně vařená semínka

Když dáváme vnadidlá do vody, je velmi důležité, abychom věděli, kde zastanou! Existuje pro to několik alternativ. Ve středně rychlé vodě, hlubší než 5 metrů, je možné použít techniku, kterou jsme předvedli v článku o lovu amurů v Dunaji a dostat semínkové krmivo na dno koncentrovaně ve velkém krmítku. V tomto případě jsem lovil na místě, kde tekla voda vysloveně pomaličku, proto pro tento účel dobře posloužila i Spomb raketa.

lov na dunaj
Pokud zůstávám na břehu i více po sobě následujících dní, nasypu rybám i boilies

Způsob krmení, či přesněji vnadidla, které při něm používám, rozděluji do dvou skupin. Na krátké, jednodenní rybačky perfektně postačí semínkový mix, sestávající z vařené kukuřice a tygřích ořechů. Na vícedenních rybačkách se však vyplatí povolat do akce i boilies, nebo halibut pelety. U mě se pro tento účel nejlépe osvědčily vařené boilies Haldorádó Big Fish.

lov na dunaj
Blíží se noc a je na čase nasadit na špičky svítící patrony
lov na dunaj
Příroda je nejlepším malířem, své krajinky maluje překrásnými barvami!
lov na dunaj
Často pozorovaným jevem bývá, že kapři chodí ve skupinkách. Pokud jsme při zdolávání vodu velmi "nerozbili", máme dobré vyhlídky, že chytneme i dalšího!

Množství krmiva
Dovoluji si o tomto tématu zvlášť promluvit. Vůbec totiž není jedno, jestli zakrmíme denně kilo nebo 10 kilo. Dunaj, ani jeho rybí faunu nelze překrmovat, přesto je zcela zbytečné tam bagrovat metráky krmiva. Hodně krmiva zas navíc v konečném důsledku ani není tak mnoho, jak by se nám zdálo, protože můžeme být rádi, pokud se ke kaprům dostane 10%. Zcela nevyhnutelně se objeví i další ryby jako podoustva, jelec, cejn, nebo parma, abych zmínil jen hlavních konkurentů ve vyhledávání potravy. Tito opravdu snědí všechno, stejně jako kapr.

lov na dunaj
Kolik třeba krmit? Čím více nám skončí na háčku jiných ryb, tím více, aby zůstalo i pro kapry! O naše dobroty se budou ucházet tito pažravci:
lov na dunaj
Podustva
lov na dunaj
Jalec
lov na dunaj
Pleskáč
lov na dunaj
Mrena
lov na dunaj
A tady je jeden překvapivý Tolstolobik bílý
lov na dunaj
Nijak se s tím nemazlil. Spatřil ji, vsrkl ji!

Krmivo a nástraha
Hodně jsem se naexperimentoval, dokud jsem našel kombinaci, kterou mám dobré šance chytit kapry v kterémkoliv ročním období! Vše, co k tomu třeba, je jedno zrnko Haldorádó Pop Up varené nástrahové boilies - Sladký Ananas – toto je příchuť, která se nejlépe osvědčila. Že proč? Nedokážu dát na tuto otázku jednoznačnou odpověď. Jedno je jisté, i na Dunaji kapři tuto nástrahu vysloveně milují! Aby bylo kombo perfektní, třeba nástrahu oříznout na velikost, aby dokázala nadlehčit jedno-dvě zrnka kukuřice. 

lov na dunaj
Nejchytlavější nástrahové kombo na Dunaji
lov na dunaj
Pop Up boilies Sladký Ananas kukuřice dokonale nadlehčí
lov na dunaj
Takto čeká ve vodě na ryby

Pokud je nástraha nadlehčená tak perfektně, že háček Právě že jen poškrabkává dno, můžeme lovit i s větším háčkem, který zajistí jisté zaseknutí. Další výhodou tohoto komba je, že plovoucí nástraha se na dně neztratí mezi mušlemi a kamínky, vždy zůstane jasně viditelná, díky čemuž ji kolemjdoucí ryba pravděpodobnější vsrkne.

lov na dunaj
Nástraha, resp. její pozůstatky v rybí papulce
lov na dunaj
I jemu chutnala!

Jaké chytlavé krmivo jsem si přinesl už asi nikoho nepřekvapí i když je léto, nebo je zima, při rybačkách na divoké vodě používám prakticky pouze toto. A je to Haldorádó Divoký Kapr. V zájmu lepší konzistence, promíchané jednou hrstí pšeničné mouky. Před nahozením k němu přimíchám tolik semínkového mixu (toho ze základu), kolik toho jen snese. Takto zkompletovaná směs pak jde do krmítka.

lov na dunaj
Do krmítka šlo krmivo Divoký Kapr, ke kterému jsem přimíchal, aby se lépe lepilo, trochu pšeničné mouky a tolik semínkového mixu, kolik jen zvládne

Výstroj a montáž
Naše stanoviště bylo zpestřené různými překážkami a terénními objekty pod hladinou, ale právě to je důvod, proč jsou zde i ryby! Kvůli náročnosti tratě jsou zde obyčejné montáže prakticky nepoužitelné!

lov na dunaj
Prvky potřebné k sestavení montáže
lov na dunaj
Kaprářská montáž na Dunaj
lov na dunaj
Pokud se krmítko zadrhne, z olověného klipu se dokáže pohotově odepnout, tím uvolníc montáž a vysvobodíc rybu i na těžkém terénu

Pokud se rybě podaří zamotat montáž do překážky, krmítko se dokáže odepnout, poskytlo tak příležitost, aby mohlo zdolávání pokračovat. Toto řešení mi už zachránilo nespočet ryb! Samozřejmě, i přes nejlepším snahám se může stát, že se ryba zaplete v "džungli" do takové míry, že je bez šance, abychom ji odtamtud dostali. V takovém případě, pokud jsou všechny naše snahy odsouzeny k neúspěchu, ze sebou ryba povleče "pouze" návazec nebo posledních 90 cm montáže (bez krmítka).

lov na dunaj
Každá ryba bojuje nepředstavitelnou silou...
lov na dunaj
… bez vhodného vybavení jsou všechny pokusy marné!
lov na dunaj
Vzácný návštěvník...
lov na dunaj
… pozoruhodně vzorovaný dunajský lysec
lov na dunaj
I on sledoval prut Power Fighter River Feeder 390XXH s největším uznáním
lov na dunaj
Na cívku navijáku šel kvůli tvrdému terénu, 0,28 mm tlustý pletený vlasec
lov na dunaj
Pokud aspirujeme na takové ryby, v žádném případě nesmíme zapomenout ani na odolnou vůči rybým mimořádně šetrnou síť a pekelně silnou podběrákovou tyč!

Prut By Döme TEAM FEEDER Power Fighter River Feeder 390XXH vydrží všechno a možná i o trochu víc! Ohromně těžké krmítka ním dokážeme nahazovat s úplným komfortem a s největší lehkostí si poradí i se zdoláváním kapitálních kaprů. Jednoduše tento prut zbožňuji! 

lov na dunaj
Můj první kapr z Dunaje, který má přes 17 kilo! Přesná hmotnost: 17,3 kg!!!
lov na dunaj
Nástrahou byl tygří ořech a půl zrnka ananasového pop-upu
lov na dunaj
Speciální poznávací znamení: doničená levá prsní ploutev
lov na dunaj
Z tohoto pohledu lze perfektně vidět, jaký je tento jedinec mohutný
lov na dunaj
Bez debat to je starý, světaznalý dunajský kapr!

Doporučené produkty:
- Prut: By Döme Team Feeder Power River Fighter 390XXH
- Krmítka: Haldorado Big River Feeder
- Krmivo: Haldorado Feeder Master - Divoký Kapr
- Krmivo: Haldorado varená kukuřice - natur
-
- Nástraha: Haldorado Carp Boilie - Big Fish
- Podběrák: By Döme Team Feeder Carp-2 Podběráková hlavice s gumou potaženou síťkou

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Nová série prutů, která v sobě spojuje všechny parametry moderního umění výroby rybářských prutů. Jedná se o zdokonalené, posílené, robustnější varianty právem slavných předchůdců Fine Carp. Navzdory ...
Číst dál
Tolstolobíci nepatří mezi ryby, které by se často lovili cíleně, ale přesto, tam kde je jich mnoho, končí na háčku poměrně často. Zpravidla to je dílem náhody. Háček dokonce pouze zřídka končí v jeho ...
Číst dál
Dnes jsem si zachytal na jednom velmi těžko dostupném, mimořádně malebném úseku Malého Dunaje u města Šolt. Miluji rybaření na divoké vodě. Pojďte, přidejte se ke mně prostřednictvím této fotoreportáž...
Číst dál
V těch největších vedrech se často setkáváme s jevem, že háček na montáži nabízený na dně, ať už ji prezentujeme jakoukoliv fundovanou metodou, zůstává zcela nedotčen. Ale proč vlastně ten záběr nepři...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×