Feederový lov kaprů ve studené vodě - Obrovští jeseteři v únoru
Objednávky expedujeme bez omezení
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Feederový lov kaprů ve studené vodě - Obrovští jeseteři v únoru

Přečetli: 1015

Každý, kdo si přečetl nějaký můj článek, už asi ví, že miluji výzvy, nemám ve zvyku se zaleknout komplikovaných vod, nevlídného, občas i extrémního počasí, a miluji lov na velké a silné ryby!

Neobvyklým způsobem začnu představením výstroje, abyste se dostali bleskově do obrazu, co dnes můžeme očekávat. Chystal jsem se na feederovou rybačku a věděl jsem, že si budu muset na břeh přinést nejsilnější Feeder a k nim příslušející největší navijáky. V souladu s místními předpisy, je například na cívkách vlasec s průměrem menším než 0,35 mm zakázán. Porybný vše důkladně překontroloval a do rybačky jsem se mohl pustit až když dal mé výstroji zelenou. Ten byl dostatečně silný, proto bylo vše v pořádku a rybačce v cestě nic víc nestálo. Na první pohled se mohlo zdát, že budu střílet vrabce raketometem, ale silná výstroj se zdála být přehnaná pouze do momentu, než se mi cesty neskřížili s jedním ze starých obyvatel jezera, který se za každou cenu chtěl schovat mezi četné překážky.

Feederový lov kaprů
Vyznačené stanoviště
Feederový lov kaprů
Voda, voda, voda, kam jen oko dohlédne .... pomysleli byste si, že v této části kotliny bude tolik jezer?
Feederový lov kaprů
Ostrov pokoje

Ale jaké ryby zde vlastně žijí, aby to odůvodnilo takovou výstroj? Silné, divoké kapry, amury a kapitální jeseteři.

Feederový lov kaprů
Okraje jezera lemují keře a stromy...
Feederový lov kaprů
Překážek je plné i samotné jezero
Feederový lov kaprů
Zde je opravdu silná výstroj naprosto nezbytná. Používání vlasce s průměrem menším než 0,35 mm je na jezeře dokonce zakázané!

Před několika lety jsem se už na toto jezero podíval, ale bůhvíjak jsem si ho neoblíbil a nakonec jsem sem i přestal chodit. S mými tehdejšími schopnostmi, metodami, nástroji, technikou, mi opravdu ryby řádně prošly přes rozum a větší než 5 kilovou jsem zde nechytil. Měl jsem pocit, že tato voda prostě není pro mě. Že ji musím nechat jít.

Feederový lov kaprů
První den jsem to zkoušel prohledávacím lovem.

Nyní jsem však usoudil, že už je ze mě jiný rybář a je čas na návrat. A jak dobře jsem udělal! Nasbíral jsem zde takové zážitky, na které jen tak nezapomenu! Oba dny jsem používal stejnou směs, která fungovala velmi výstižně "brutálně" dobře!

Únorová směs na jesetery
1 balení Haldorádó Top Method Feeder - Brutal Liver
1 krabička Haldorádó Pellet Pack - Black Squid
1 krabička Haldorádó Fluo Micro Method Feed Pellet - Brutal Liver
1 flaštička Haldorádó SpéciAdditive - Kořenitá Červená Pečeň

Feederový lov kaprů
Složky mé únorové směsi na jesetery

Na břeh jsem dorazil 5. února dopoledne a rybačku jsem začal zmapováním terénu. To znamená, že jsem se ryby pokoušel najít prohlížecím lovem. Házel jsem dovnitř, házel jsem podél břehů, potenciální úkryty, kde by se mohly ryby zdržovat, prohledával jsem systematicky, ale "velký" úlovek na sebe nechal ještě chvíli čekat.

Feederový lov kaprů
V jezeře žije i mnoho objemných cejnů a stříbrných karasů, proto potřebujeme nástrahu, kterou je dokážeme vyselektovat

Neustále jsem obměňoval i nástrahy. Velmi rychle se ukázalo, že standardně velkými nástrahami zde budu chytat na střídačku urostlé cejny a karase, kteří žijí v tomto jezeře ve velkém počtu. Proto jsem změnil taktiku a začal jsem aplikovat stále větší, agresivnější nástrahy, což brzy přineslo očekávané ovoce a konečně jsem zasekl i prvního kapra.

Feederový lov kaprů
První, krásnými barvami se lesklý únorový kapr

Tuto rybu jsem chytil pomocí Rozpustných Plovoucích Fluo Pelet Brutal Liver. Štěstí jsem jimi zkoušel i dál a ještě několikrát jsem nahodil, ale brali už jen bílé ryby. OK, nic se neděje, je třeba trochu zdrsnit! Přišel čas na velký velký Halibut Pelet. Aplikoval jsem ho na nástrahový osten a nahodil jsem. Ale pouze na 20 metrů od břehu, zahlédl jsem tam nějaké pohyby, tak proč ne, řekl jsem si. Po dobré hodině vyčkávání se ohlásila opravdu úctyhodná ryba! Darmo brutální silná výstroj, protivník na druhém konci si s ní dělal, co se mu zachtělo...!

Feederový lov kaprů
Rozměry nástrah jsem dál zvětšoval. Nejlepší se ukázaly být 15 a 20 mm-ové Halibut Pelety a půl zrnka trojitý Pop Boilies

Kapitální jeseter skončil na břehu po dobrých 30 minutách tvrdého, neúprosného zdolávání. Dostat tuto 1 a půl metrovou rybu do podběráku bylo tak komplikované, že mi s tím musel pomoci i porybný Ferenc Kis. Měli jsme co dělat, abychom ji společnými silami ukázali kameře, ale nakonec se to podařilo! :)

Feederový lov kaprů
Neznámého protivníka se mi podařilo dostat k molu pouze po 30 minutách tvrdého, neúprosného zdolávání...
Feederový lov kaprů
...a i pak si šel, v podstatě kam se mu zachtělo, přitom jsem s ním nebojoval slabou výstrojí
Feederový lov kaprů
Měli jsme co dělat, abychom 1 a půl metrového, kapitálních jesetera společnými silami ukázali kameře!
Feederový lov kaprů
Měj se, starý bojovníku!

První den, který sestával zhruba ze 6 hodin rybolovu, jsem uzavřel těmito dvěma překrásnými rybami. Noc jsem strávil doma, ale druhý den jsem byl brzy ráno opět na břehu. S úlovky prvního dne jsem nebyl výslovně nespokojený, vždyť je ještě koneckonců zima, i když bylo trochu mírnější počasí, voda je stále ledová, ale poznajíc možnosti, které se v tomto jezeře ukrývají, mířily mé ambice ještě výš! Chtěl jsem se poprat, poměřit si síly a schopnosti s dalšími vzrostlými rybami, a pro tento cíl jsem i všechno udělal. Ale právem vyvstává otázka, jaký progres se zde dá ještě udělat, jak se dá v tomto období chytit ještě více ryb?

Feederový lov kaprů
Noc jsem strávil doma, ale druhý den jsem byl brzy ráno opět na břehu. V noci vládly kruté mrazy!
Feederový lov kaprů
Plný nadějí čekáme na další záběry

Při zběžném rozhovoru mi dal porybný velmi překvapující tip. Jednoznačně mi doporučil, abych ukotvil bóji, a zakrmil její okolí, tak 70 metrů od břehu. "Krmit v tomto čase? V 5-6 stupňové vodě?", ptal jsem se vícekrát, úplně nechápavě. Jeho odpověď byla jednoznačná: "ANO!" Jeseteři jsou totiž aktivní celou zimu, stravují se prakticky bez přestávky. Toto zakrmení nebude určeno pro kapry, ale právě pro jesetery. V rybolovu se kapři pod 15 stupni ani nekrmí, ve studené vodě jsou příliš málo aktivní, aby dokázali krmivo zužitkovat s dostatečnou účinností. Nyní se však bavíme o jiném druhu a ten se stravuje bez přestávky, je aktivní ještě i pod ledem.

Feederový lov kaprů
Strategie se tento den změnila do té míry, že jedním prutem jsem nadále vykonával prohledávací lov, zatímco druhým jsem zas čekal na ryby na ploše posypané halibut peletami

Jak jsem již zmínil, je únor, teplota vody, možná i díky rašelinovému mikroklimatu, nepřesahuje ani 6 stupňů Celsia, přesto jsem dal na radu porybného a zakrmil jsem halibut peletami. Bude jak bude, nemám co ztratit ...! Já osobně bych kromě toho, co se vejde do krmítka, nedal rybám navíc ani za hrst, protože z minulosti mám ty zkušenosti, že to plus krmivo rychle nasytí i těch málo ryb, které mají zájem se stravovat a nechytím vůbec nic. Nicméně vypadá to tak, že zde fungují věci trochu jinak! Byl jsem zatraceně zvědavý, jak na to ryby zareagují, ale druhým prutem jsem pokračovat v prohlížecím lovu. Na konci se ukázalo, která metoda byla efektivnější!

Feederový lov kaprů
Toto opravdu není žádný pulec!
Feederový lov kaprů
Jeseteři mají neuvěřitelnou sílu
Feederový lov kaprů
Další výpad...
Feederový lov kaprů
...ale nakonec skončil v podběráku
Feederový lov kaprů
Nástraha. Není to žádný prcek, ale na velkou rybu třeba velké sousto!
Feederový lov kaprů
Podívejte se na to torpédo!

Experimentoval jsem i s montáží. Hned první den se jasně ukázalo, že s method feederovem zde neuspěji. Dával jednoho cejna za druhým. S největší pravděpodobností bylo množství vnadidla prostě příliš malé a než by dorazily i objemnější ryby, už z něj nic nezbylo. Obě dobré ryby jsem chytil montáží s krmítkem Pellet Feeder Complete, proto jsem se rozhodl pokračovat s tímto.

Feederový lov kaprů
Ryby jsem chytil montáží s krmítkem Pellet Feeder Complete a nástrahami na obrázku

Co bylo opravdu zarážející, že sotva půl hodinu po zakrmení jsem už na místě zahlédl první pohyb. Z pod hladiny vystřelující vidličkový ocas jednoznačně prozradil jeho přítomnost. O dalších 30 minut zas už jesetera potvrzovala i mohutně se ohýbací špička. Všichny jeseteři po zaháknutí vyskočili z vody, tímto způsobem se pokoušeli zbavit háčku. Je to velmi majestátní pohled. Spustil jsem stopky a pustil se do zdolávání, v momentě když jsme ho dostali do podběráku, zastala časomíra na 35 minutách. V některých momentech táhl takovou silou, bojoval tak houževnatě, že ještě i feederový prut Big River se ohnul jako bumerang. Za svou kariéru jsem už pochytal množství velkých ryb, proto nemám ve zvyku se takových situací zaleknout, ovšem musím přiznat, bylo na tom něco strašidelné, čelit skutečnosti, že nemám situaci vůbec pod kontrolou. Naštěstí se mi ho podařilo nasměrovat pryč od nebezpečných překážek a nakonec skončil i on v podběráku. Radost byla obrovská a v rukou jsem držel jeden z "klenotů" jezera!

Feederový lov kaprů
Voda měla pouze 5-7 stupňů Celsia, přesto to v ní vřelo!

Na další rybu bylo třeba čekat další dvě hodiny a opět se jednalo o obrovského jesetera. Snad už nemusím ani říkat, že i tento přišel z plochy posypaný halibut peletami.

Feederový lov kaprů
Jsem pánem situace!
Feederový lov kaprů
Anebo, že by ne...?

Teplota vzduchu se během dne vyšplhala na příjemných 6-7 stupňů, což je na začátku února hotovým dárkem od přírody. Jak se však slunce postupně blížilo k horizontu, odcházelo s ním i příjemné počasí. Na noc dokonce předpověděli až minus 7-8 stupňů Celsia. Porybný mě zval, abych to vyzkoušel i v noci, tehdy se velcí jeseteři stravují údajně ještě aktivněji, určitě by bylo možné pochytat ještě více. Miluji rybolov, ale řeknu pravdu, mrazivé zimní noci trávím raději doma, ve své posteli, tak jsem ani na vteřinu nepochyboval, že toto pozvání odmítnu.

Feederový lov kaprů
Třetí jeseter
Feederový lov kaprů
Výstroj, která složila zkoušku opět na jedničku

Pustil jsem se do balení, maximálně spokojen s rybami, které mi skončily na háčku. Avšak v koutku duše jsem doufal, že přijde ještě jedna na rozloučenou. A opravdu přišla! S jezerem jsem se rozloučil pěkným kapurkovým kaprem.

Feederový lov kaprů
Rybačku jsem otevřel pěkným tesaříkem a podobně pěkným šupináčem jsem ji i uzavřel. Byly to dva památné dny v Nemesnádudvare!

Místní komplex jezer má opravdu překrásnou divočinou. Nyní je sice trochu pustá, ale když se příroda probere a vše vyzelení, pohled bude prostě dech beroucí. Jezero je vzdáleno od všech lidských obydlí, okolí je tiché, plné klidu, zároveň je však vybaveny všemi moderními vymoženostmi. Na celém komplexu, sestávajícím z pěti jezer je dohromady pouze 8 rybářských míst, každé jedno je vybaveno dřevěným domkem, elektřinou, člunem a tekoucí vodou. Rybáři si tu překážet zaručeně nebudou! Pokud se sem někdo chystá, ať si naplánuje túru na minimálně 2-3 dny, ale pokud je to možné, tak i na více dní. Až za takovou dobu dokážeme opravdu spolehlivě vypozorovat vzorce a stravovací návyky místních ryb a ulovit třeba i životní rybu. Každému tento flek vřele doporučuji!

Feederový lov kaprů
Jezero se se mnou rozloučilo tímto překrásným západem slunce

Shrnutí
Musel jsem uznat, že porybný Ferenc Kis měl opravdu pravdu, jeseter se vyplatí zakrmit i v zimě. Ba co víc, druhý den se mi podařilo chytit rybu pouze výlučně z krmení, i kapurková ryba přišla odtamtud. Byla to velmi zajímavá a poučná zkušenost, přesto bych každého varoval, aby to dělal pouze s mírou. Ani moje zakrmení nepřesahovalo 1,5-2 kila pelet na celý den. Když se voda oteplí a začne to trochu víc kypět životem, pak není sporné, že je možné a také třeba přidat!

Doporučené produkty:
- Naviják: By Döme Team Feeder Long Cast
- Pruty: By Döme Team Feeder Big River
- Krmivo: Haldorado Brutal Liver
- Krmivo: Haldorado Pellet Pack Turbo - Black Squid
- Tekutá aroma: Haldorado Speciadditive - Korenistá červená pečeň
- Krmivo: Haldorado Fluo Micro Feed Pelet - Brutal Liver
- Krmítko: Haldorado Pellet Feeder Complete
- Nástraha: Haldorado Carp Boilie - Triplex
- Nástraha: Haldorado Halibut Pelet

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Na následujících řádcích Vám představím a názorně předvedu velmi populární, nesmírně snadnou method feederovou montáž, kterou se může do tohoto typu rybolovu pustit zcela bez obav i začátečník. Nejprv...
Číst dál
V roce 2020 se paleta výrobků Haldoráda rozrostla o další chytlavé produkty, proto jsme při sestavování následujících jarních receptů, vybírali právě z těchto novinek. Věříme, že Vám následující směsi...
Číst dál
V tomto článku bych se s vámi chtěl podělit o čtyři rozdílné, během mých rybaček excelentně fungující, BlendeX recepty. Ty Vám předvedu na čtyřech rozdílných jezerech. Každé jedno z nich navštěvuji po...
Číst dál
Rád se vydávám na nové vodní plochy, miluji objevovat nepoznané, zkoušet štěstí a řešit dosud neznámé problémy. Plánoval jsem výslovně krátkou rybačku, snažil jsem napřed si naplánovat i ten nejmenší ...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×