Velcí kapři v zimních měsících
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Velcí kapři v zimních měsících

Přečetli: 983

V zimních měsících je často hotovým ternem už i to, když se nám podaří najít nezledovatělou plochu, vhodnou na lov. Naštěstí poslední měsíc v roce nebyl velmi studený, proto se nám naskytlo hned několik příležitostí si dobře zachytat. Otevřená zůstala pouze jedna otázka: Podaří se mi chytit alespoň jednoho objemného kapra i v prosinci, a tím dosáhnout cíle, který jsem si vytyčil na začátku roku?

5. prosinec, jezero Csaba
Doufal jsem, že cíl, pro který jsem celý rok pracoval se mi podaří naplnit právě na tomto jezeře. K tomuto jezeru mě váže množství zážitků a úspěšných rybaček. Hned po ránu rybačky mě na břehu přivítaly nezvykle dobré podmínky, přitom v posledních dnech v noci řádně přituhlo. Foukal sice vítr, ale vzhledem k ročnímu období se dá říci, že bylo velmi příjemné počasí, které bylo později korunováno jiskřivým slunečním jasem.

lov na zimný kapry
Hned po ránu rybačky mě vítala otevřená, nezledovatělá vodní plocha.

Cíl byl jednoznačný: Chytit alespoň jednoho objemného, urostlého kapra. Zde se na chvíli zastavím. Často používají tato dvě slova: "objemný" a "urostlý". Jsou to poměrně nejasné a široce definovatelné pojmy, hlavně pokud mluvíme o rybách. Proto by se slušelo přidat malé vysvětlení. V mém slovníku váží průměrné ryby mezi jedním a třemi kily. Popis "objemná", nebo "vzrostlá" používám na ryby přesahující 5 kg, zatímco na jedince těžšího než 15 kilo se hodí pojmenování "kapitální".
Při rybačce na studené vodě je logičnost alkoholových směsí dnešek zcela nezpochybnitelná. V roce 2018 se objevily na paletě Haldoráda dvě předvlhčené, předem namíchané krmiva, určené výslovně pro rybačku na studené vodě. Jsou to směsi Ready Method Spring a Winter. Obě obsahují přirozeně se tvořící alkohol, který činí asi 15-20% z celkové vlhkosti, resp. tekutého obsahu krmiva. Na této rybačce jsem používal směs Winter v kombinaci se svým velkým zimním favoritem, Pellet Packem Turbo Mrazivý Kapr s smíchanou Becherovkou. hádám, že jsem se ještě nesetkal s rybářem, který by zůstal bez slova, když si všimne, že namíchávám krmivo s alkoholickým nápojem. Na začátku roku, když jsem dokončil článek a video s názvem "Nápoj mrazivých kaprů - Becherovka", mi poslal kolega Gábor Döme velmi zajímavý a nápomocný článek, který se zabýval právě tímto tématem. Tehdy jsem opravdu pochopil, jak alkohol funguje a jakým způsobem působí na ryby. Jakou funkci sehrává při lovu alkohol a proč ho ryby tak milují?! Pouze v krátkosti: ryby ani tak nezbožňují výslovně alkohol. Alkohol se skvěle uvolňuje i v nejchladnější vodě, v důsledku čehož sehrává v krmivu roli výborného rozpouštědla. Alkohol napomáhá uvolňování příchutí a aromat, které se díky tomu rychleji dostanou k smyslovým orgánem ryb. Proto není jedno, jestli použijeme při míchání směsi např. Vodku nebo Becherovku. Kořeněné aroma Becherovky ryby milují. Ta se díky působení alkoholu snadno a rychle uvolní i v nejchladnější vodě, a spolu s ní i příchuť a aroma krmiva, ke kterému jsme ji přimíchali..

lov na zimný kapry
Při rybačkách na studené vodě jsou skvělým řešením směsi s obsahem alkoholu…
lov na zimný kapry
…tolik úplně postačí na celodenní rybačku…
lov na zimný kapry
… nabízené v Method Flat krmítku s jedním zrnkem nástrahy SpéciCorn Mega Bílý Rum

Na spodek methodového krmítka šel Pellet Pack, háček nabitý nástrahou SpéciCorn Mega šel doprostřed a na závěr jsem to celé přikryl jednou vrstvou krmiva Ready Method Winter. Po dopadu do vody se začala Winter směs okamžitě rozpouštět, uvolňujíc tím cestu nabitému háčku, dokud Pellet Pack si počkal i na zpožděné, později přícházející ryby. Přesně tolik jsem potřeboval, nic víc, nic méně, aby se den skončil fenomenálním úspěchem!

lov na zimný kapry
Rybačka začala pěkným lyscem…
lov na zimný kapry
… a následně pokračovala tímto tmavým šupináčem

Kde jsou malí, tam je i velký! Nesmírně mě těšily i tyto dvě hezké ryby, ale v hloubi duše jsem cítil, že brzy potáhne za špičku i vytoužená ryba, na kterou čekám. A tak se také stalo.

lov na zimný kapry
Neměl jsem žádné pochybnosti, toto již bude objemnější ryba…
lov na zimný kapry
Po dlouhém zdolávání konečně držím v rukou i jednoho z velkých válečníků dvanáctého měsíce

Ryby se v ten den stravovaly poměrně aktivně. Než jsem to zabalil, podařilo se mi ještě nasměrovat do podběráku několik průměrně velkých kaprů, ale další obr se už nedostavil. Ale byl jsem nadmíru spokojený i s tímto jedním. Vždyť byl sladkou odměnou za celoroční práci.

lov na zimný kapry
Podařilo se mi pochytat množství pěkných ryb. Velmi pěkný den charakterizovaly…
lov na zimný kapry
… super počasí…
lov na zimný kapry
… a velmi dynamická rybačka
lov na zimný kapry
Krásná tečka za skvělou rybačkou

O této rybačce jsme natočili i krátké video. Chcete-li se o tomto vydařeném dni dozvědět trochu víc, doporučuji Vám ho od pozornosti!

11. prosinec, Jazero Szénás Carp
Po skvělé rybačce na jezeře Csaba jsem se rozhodl zkusit štěstí i na svém dalším oblíbeném štěrkovém jezeře. V zimních měsících zůstávají tyto dvě jezera velmi dlouho bez ledové pokrývky. Zatímco všechna okolní jezera už zahaluje ledový krunýř, na těchto máme stále reálnou šanci chytit velkého kapra. Čekalo mě proměnlivé počasí, ale celkově vzato to byl skvělý den. Byly tu zářivé, sluneční pasáže, bouřlivý vítr, déšť .... ale i tvrdé zdolávání s překrásnými kapry!

lov na zimný kapry
Teplota naměřená na kraji jezera byla zdánlivě neuvěřitelná, vždyť nejedno jezero už bylo úplně zamrzlé
lov na zimný kapry
Přinesl jsem si kombinaci krmiva a nástrahy, která fungovala během celého roku nejlépe

Když všechno zapadne do sebe jak má, ryby jsou při chuti a také štěstěna se postaví na rybářovu stranu, výsledkem je taková rybačka. Následující fotky mluví za sebe!

lov na zimný kapry
Když v momentě zaháknutí prut v rukou rybáře doslova "zastane"…
lov na zimný kapry
… víme, že na druhém konci není žádný amatér
lov na zimný kapry
Další souboj s překrásným lyscem…
lov na zimný kapry
… a následně ještě jeden
lov na zimný kapry
Poslední kapr byl současně největší rybou celé rybačky
lov na zimný kapry
Den uzavřel krásný koi karas

Ještě nikdy předtím jsem nechytil v prosinci dva 10+ kilové kapry v jeden den. Tedy až dosud! Těžko bych tuto rybačku popisoval slovy. Byl to naprosto fantastický den. Chodím sem už pěkných pár let, ale takového krásného koi karase se mi na tomto jezeře ještě nikdy ulovit nepodařilo. 

31. prosinec, Jazero Szénás Carp
I poslední den v roce jsem strávil rybařením. Byl to mlhavý, deštivý den, ale jezero bylo stále bez ledu, proto mě to pochopitelně lákalo k lovu. Chtěl jsem se rozloučit s rokem dobrou rybačkou a měl jsem ambici se s ním rozloučit i pěknou rybou. Tento den jsem však přetrpěl bez záběru, proto mi nezbylo pouze hledět dopředu a začít pracovat na úspěších příštího roku. Vše, co jste se dočetli a viděli v tomto dvoudílném článku, všechny pěkné ryby, úspěšné, či neúspěšné rybačky, jsou pouze špičkou ledovce. Myslím, že jsem uzavřel úspěšný rok, vytyčeného 20+ kilového kapra se mi chytit podařilo, a po 2014-tém jsem opět dokázal chytit velkého kapra v každém jednom měsíci. Vyžadovalo si to hodně dřiny, při plnění tohoto cíle jsem musel překonat nejeden neúspěch a těžkou situaci. Abych zmínil pouze jeden, ještě nikdy jsem neměl tolik "nulových" rybaček jako v tomto roce. Každý neúspěch mě stimuloval k ještě tvrdší práci, neboť úspěch lze dosáhnout pouze takto.
Přeji každému v rybářských úspěších bohatý šťastný nový rok!

Doporučené produkty:
- Krmítko: Haldorado Method Flat Feeder
- Krmivo: Haldorado Pellet Pack - Mrazivý Kapr
- Krmivo: Haldorado Ready Method - Winter
- Podběráková hlava: Team Feeder Blue Method Carp
- Vědro: Team Feeder Vědro
- Nástraha: Specicorn Mega
- Nástraha: Blendex Pop Up
- Tekutá aromata: SpeciAdditive
- Krmivo: Fluo Micro Feed Pellet

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Je zkrátka faktem, že základní tezí methodové techniky je, že nehodíš dvakrát na totéž místo! Platí to i na jaře, v pomalu se oteplujících vodách, kde se ryby rozhýbávají těžko a spíše než apetit je ž...
Číst dál
Byli jsme mezi prvními na trhu, kteří začali nabízet a stále nyní nabízíme ještě stále profesionálnější nástroje, či dokonce kompletní řešení pro feederový lov ve velkých vzdálenostech. Popularita tét...
Číst dál
Tato tři slova znějí dozajista povědomě každému rybáři. V dnešní době se celé kaprářství točí kolem methodové techniky a je zcela nezpochybnitelné, že i nejrůznější fluo vnadidla si získávají stále vě...
Číst dál
Platí to snad v každé oblasti života, že to, jak nějakou situaci nebo výsledek vyhodnotíme, závisí hlavně na úhlu pohledu. Uzavírajíc poslední rybačku, jsem hodiny strávené na břehu zhodnotil podobnou...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×