V seriálu "Právě testujeme" se podíváme podrobněji na vnitřní konstrukce více populárních navijáků. Vedle nových krmiv, nástrah a aromatických látek, mnohé zajímají i technické detaily navijáků. V prvním díle bude věnovaná pozornost oblíbenému feederovému navijáku s bairunnerem Carp Fighter LCS 4000. Podívejme se tedy, co se skrývá uvnitř této šikovné černé věcičky!
V článcích budu na stole předvádět nové, čerstvě rozbalené modely, protože - řekněme si pravdu - použitý by na fotkách tak dobře nevypadal! Než začneme, rád bych upozornil na skutečnost, že narušení krytu nového navijáku má za následek ztrátu záruky! Já to teď udělám, ale výlučně na svou vlastní odpovědnost. Když jsem se rozhodl doplnit svou výstroj o pár nových modelů, resp. vyměnit některé starší, dosluhující rumpály za novější, nebyla náhoda, že padla moje volba právě na navijáky této značky. Proč jsem si vybral právě navijáky By Döme? Odpověď je velmi jednoduchá: v poměru cena / kvalita je nic nepřekoná. Diskutoval jsem na toto téma s mnoha známými, profesionály pracujícími v rybářských obchodech a zpětná vazba je taková, že zákazníci, kteří si zakoupili některého člena z rodiny navijáků TEAM FEEDER, jsou se svou koupí mimořádně spokojeni a zpravidla si nestěžují! Z dřívějších zkušeností s opravami vím, že se určitě vyplatí zainvestovat do navijáku, který neskončí v servisu hned po první sezóně. Nakonec jsem se rozhodl pro naviják Carp Fighter LCS.

Když jsem poprvé vzal do ruky tuto černou věcičku, byl jsem velmi příjemně překvapen. Cítil jsem, že chod je mimořádně jemný a plynulý a ručka neběžela donekonečna. Samozřejmě, lehký chod je nesmírně důležitý, ale zase není dobré, když se točí jako kovová káča. Pokud se ručka točí neobvykle dlouho, může to poukazovat na nedostatky při mazání ložisek a/nebo vnitřní konstrukce. Díky přesně zasazeným součástkám se ručka nekymácela, přední brzda a rovněž baitrunner podali na první zkoušce zcela bezchybný výkon. Vzhled navijáku je možná pro mnohé až druhotným faktorem, ale nedá se popřít, že toto hezké, grafitově-kovové zbarvení a image naší výstroje pořádně nakopne. Hlavní parametry navijáku:
- Velikost: 40
- Ložiska: 3 + 1
- Převod: 4,6 : 1
- Hmotnost: cca 425 g
- Materiál těla: grafitový hybrid
- Brzdný systém: přední brzda + zadní baitrunner
- Materiál cívky: hliník
- Systém kladení vlasce: S-Curve
- Kapacita cívky: 0,20 mm / 185 m
- Cena: 9.790 Ft (cca 30 €)


Všechny By Döme navijáky jsou vybaveny cívkou nejvyšší kvality. V souladu s nároky dnešní doby, byly vyrobeny z frézovaného hliníku. Pokud táhne vlasec lepší ryba, zpod kapoty je slyšet velmi příjemný, bzučivý zvuk! Zvláště bych zdůraznil, že součástka, která je za tento zvuk odpovědná, se nikdy neopotřebuje, neboť v chodu ji drží odpružené kovové klipy. Po plastech zde není ani vidu, ani slechu. (Za postupný zánik jemného zvuku brzdy u jiných modelů, jsou mimochodem zodpovědné levné, umělohmotné součástky.)


Při navijácích, které nestojí více než 10000 forintů, se velmi zřídka setkáme s kovovým pouzdrem při kloubu navijáku. Nuže, na tomto navijáku ho najdeme na obou stranách, díky čemuž získá konstrukce další hvězdičky při trvanlivosti a dlouhověkosti. Při rolničky na vedení vlasce zas najdeme dobře namazané, kvalitní ocelové ložisko.



V tomto modelu míří páčka při zapnutém baitrunneru směrem nahoru. U jiných navijáků (např. Pearl Carp) to funguje naopak, čili v aktivním stavu stojí páčka v takové pozici, jako při našem navijáku v základní poloze. Tento malý, ale mimořádně důležitý detail se vyplatí mít na paměti hlavně, když lovíme současně se dvěma pruty s odlišnými navijáky.





Haldorádo na své zákazníky žádné fintičky nezkouší! Vnitřní konstrukce navijáku se do plné míry shoduje s popisem produktu! Bohužel setkal jsem se už i s modely, které obsahovaly např. méně ložisek než stálo v popisu. V navijáku Carp Fighter najdete všechny 3 + 1 ložiska přesně tam, kde mají být. A nejsou tam pohozené jen tak nahodile, jsou na těch nejdůležitějších místech. Které to jsou? Levá strana talířového kolečka, šnekový hřídel, rolnička na vedení vlasce + antireverzní systém s jehlovým ložiskem. O tichý chod navijáku se na pravé straně talířového kola stará namazané polyamidové kluzké ložisko. Vyplatí se říci pár slov i o kovovém pouzdře uvnitř ozubeného kolečka sedla. I tato součástka prospívá dlouhověkosti navijáku. Jelikož kolečko nesedí výlučně pouze na těle navijáku, snižuje se opotřebení a součástka bude fungovat bez problémů mnohem déle!



Menší navijáky jsem si nezvykl plnit vlascem do extrémů, protože těmito se stejně nedá lovit v příliš velkých vzdálenostech. Mimochodem, na fotce je velmi dobře vidět, že zadní část cívky je širší než přední. To je velmi důvtipné řešení, protože z menších navijáků může vlasec snadněji seskočit a namotat se na hřídel. Dá se tomu však zabránit například tím, že cívku vlascem nepřeplňovat, resp. pokud je zadní okraj cívky vyšší než přední, jako je tomu na tomto modelu. Není náhoda, že Carp Fighter patří mezi nejvíce prodávané feederové navijáky s baitrunnerem. S velmi příznivou cenou zde jde ruku v ruce velmi solidní technické vybavení, kromě toho je dostupný ve třech velikostech, což umožňuje, aby si každý vybral model, který mu nejvíce vyhovuje. Jsem si jist, že tento malý naviják mi přinese při rybačkách na krátkou vzdálenost hodně zážitků a ve štychu mě nenechá ani na řece. Kdo by však měl zájem o ještě impozantnější zařízení, přitom nemá chuť rozhazovat peníze, pro toho může být dobrou volbou některý z modelů z rodin Pearl Carp, nebo Master Carp LCS.
Dále na článek o Carp Fighter LCS
Zanechat komentář