Dobrodružství na divoké vodě 30. část - Method kapři nad 120 metrů!
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Dobrodružství na divoké vodě 30. část - Method kapři nad 120 metrů!

Přečetli: 1620

Když se řekne method feederový rybolov, mnohým se vybaví efektivní způsob lovu kaprů na malých, intenzivně vysazovaných jezerech. Avšak jak naše rybářské životy postupují a krmítka žbluňkají do vody na stále nových a nových místech, neustále získáváme nové zkušenosti. Po nesčetných rybaření na divokých vodách mohu s čistým svědomím prohlásit, že na každé vodě, kde žijí kapři (nezávisle na hustotě vysazování) je tato metoda neuvěřitelně efektivní!

V tomto případě jsem vyhověl pozvání  Sándora Vladiku a zavítal jsem na Ukrajinu. Náš testovací rybář ze Zakarpatska již dokázal svou zdatnost na mnoha vodách a soutěžích, hlavně ve feederovém lovu kaprů ve velkých vzdálenostech. Se Sandorem je těžko soupeřit, pokud jde o hod do dálky - dokáže lovit ve vzdálenostech, kam se jiní ani nepřiblíží a často se mu podaří dostat na břeh rybu, o níž se mnohým může jen zdát. Na vodách, které pravidelně navštěvuje, nejsou dlouhé hody pouze chlapská frajeřina. Pokud tam nehodí přes 100 metrů, prostě nic nechytí, nebo maximálně pár karasů a cejnů. Dobré ryby si je tam třeba tvrdě odpracovat, ke břehu za ním nepřijdou. Ukrajina je obrovská země s množstvím pěkných, velkých přírodních vod, na kterých se loví, i v naší domovině dobře známými, feederovými metodami. Avšak ani ukrajinští kolegové nejsou slepí a kopírujíc Sandorovu techniku, mu na soutěžích stále častěji dýchají na krk. Pokud chce náš ukrajinský tým zůstat krok před konkurencí, musí na sobě neustále pracovat a dále se zdokonalovat.

Velká a populární vodní plocha, kam chodí rádi jak bojloví, tak i feeder kapráři, se nachází v blízkosti města Prylbychi
Kaprařské komando Haldorádó dorazilo! Kapři, kde se skrýváte?

Byl jsem velmi zvědavý jak a kde tu loví a jak zafunguje maďarská metoda v cizí zemi! Během společného lovu jsme zavítali do města Prylbychi. Na okraji města se nachází nádrž opravdu impozantních rozměrů, která vznikla splynutím dvou říček. V nejširším bodě má 900 metrů, zatímco její délka přesahuje 3 kilometry. Na takto velké vodě se může člověk bez aktuálních informací spoléhat akorát tak na slepé štěstí. V kruhu ukrajinských rybářů je toto jezero mimořádně oblíbené a prakticky všechna slibná místa už byla obsazena. Přestože byl pracovní den, hodně lidí tu trávilo čas naháněním ryb ... a to doslova! Právě když jsme tam byli, pokládali karase na rostlinstvo u břehu a rybáři ho honili podběrákem a všelijakými dalšími nástroji. Tady to je ještě dovoleno ...!

Den jsme začali mícháním krmiva
Gergő zakrmoval základem, hodil tam 15 takových velkých knedlíků ...
… přes 100 metrů!

Když jsme dorazili, začali jsme mícháním krmiva, následně jsme obsadili svá místa. Byl s námi i Sandor kamarád Gergő. My tři jsme toho dokázali otestovat a přezkoušet mnohem více v čase, který jsme měli k dispozici. Jelikož se jedná o velmi velkou vodní plochu, zpravidla zde začínají kapráři rybaření, bez ohledu na metodu, značným množstvím základního zakrmení, aby koncentrovali pohybující se partie kaprů do požadovaného místa

Já jsem tam hodil montáž bez základního zakrmení
Hodně času kochat se přírodou mi nezbylo ...
... protože 17 minut po nahození mi mocný záběr ohnul prut téměř do pravého úhlu

Nejvíce z nás tří krmil Gergő, který přes 100 metrů přehodil 15 velkých knedlíků. Jejich základem byl Pellet Pack - Black Squid. Sándor vhodil pouze 5 podobných knedlíků, zatímco já ani jeden. Byl jsem si jistý, že i když se mi na začátku podaří lapnout 1-2 ryby, v dlouhodobém horizontu bude nemožné, abych udržel krok s kolegy, kteří si dali námahu se základem. Avšak na kopu otázek dostaneme odpověď až když to vyzkoušíme, takže jsem zvědavý a plný nadějí čekal co se stane. Zatímco kamarádi byli zaneprázdněni krmením a tloukli vodu dávkami, já jsem už i vhodil obě montáže. Počasí bylo překrásné, vítr vodní povrch pouze jemně načechrával, proto se dalo 120-130 metrů hodit relativně snadno. Obvyklým způsobem jsem spustil stopky a kochal se okolní přírodou, v resp. obdivoval nahazovací techniku kolegů. Mám živě v paměti, že jsem se právě podíval na hodinky na kterých bylo 17 minut, v další chvíli když jsem se pohledem vrátil k prutu, ten byl už zakřivený téměř v pravém úhlu. Roky zkušeností mě už naučily, že intenzita záběru už něco naznačí o velikosti ryby ... když jsem s ní navázal kontakt, nebylo otázkou, kdo tady velí! Podnikla výpad nepředstavitelnou silou, nedokázal jsem ji přitáhnout ani o centimetr. Pouze táhla a táhla, necítil jsem ani jedno zatřesení hlavou, věděl jsem, že to bude obrovská ryba ... pokud to zvládnu. Každým nervovým zakončením v těle jsem se soustředil pouze na boj, až když jsem poprvé zvedl hlavu jsem si uvědomil, že bitva už probíhá 20 minut a ryba se ještě furt jen vzdaluje. Zúročíc všechny znalosti a rutinu, které jsem za léta nasbíral, jsem ji nakonec s pomocí Sándora dostal do podběráku až po 46 minutách zdolávání. Nevím, kdo se unavil víc, ale já jsem byl úplně hotový! Když jsem zahlédl rybu, ani se mi nechtělo věřit, že taková ryba zabrousila na háček hned po prvním náhodu. Smířen ze svým osudem, ležel na matraci obrovský, starý, tmavohnědý kapr. Po rychlém vážení se ukázalo, že přesná váha kapra byla 17,28 kg. To vše po jednom hodu, bez krmení, jen tak "naslepo"!

Tady končí všechny srandičky, pojďme za rybou!
Následovalo 46 minut urputného boje, který zaznamenala i kamera
Poražený protivník je konečně na matraci!
Ani sám jsem nechtěl uvěřit, že hned na první pokus jsem chytil takového překrásného šupináče
Můj první ukrajinský kapr vážil 17,28 kg, což bylo více než osobní rekordy mých hostitelů!

Bylo to obrovské štěstí? Otázku nepokládám náhodou, neboť v té chvíli jsem byl přesvědčen, že za tento úlovek vděčím pouze slepému štěstí. Zčásti je to i pravda, protože jsme používali malé nástrahy, pomocí kterých se velikost ryb nedá nijak regulovat. Bral jsem to tak, že i kdybych už nechytil ani pulce, i tak se sem vyplatilo přijít. Hlavní chod mě však teprve čekal! Než jsem se vrátil k druhému prutu, i na tom mě čekala ryba. Poté co jsem doplnil krmivo na montážích a obě opět nahodil, za krátký čas jsem chytil další 2 kapry, pak další dva a další dva, tak, že kolegové se za ten čas nedostali ani k záběru.

Jakmile jsem se vrátil, "vystřelil" i druhý prut
... a v podběráku skončil další pěkný kapr
Pohádkový začátek - dva náhody, dvě ryby!
Vrať se ke svým přátelům a řekni jim, že na ně čekám!
Cílem bylo dohodit co nejdál
Pokud šel hod na dobré místo, prut se ohnul maximálně za 30 minut
Zdravím překypující krasavec!

Ticho v druhém kempu nakonec prolomil Gergő, kterému se konečně také poštěstilo chytit kapra. Dokonce měl záběr na obou prutech najednou, ale druhého se Sanyimu bohužel podařilo "setřást". Sotva za další půlhodinu chytil Gergő další dva kapry, pravděpodobně před něj v té době dorazila skupinka, která se zastavila na krmení. Zde se však Gergőho rozlet zastavil, následovaly dvě hodiny ticha.

Skupinka kaprů dorazila i před Gergőho
Poměrně rychle ...
...chytil 2 kapry...
... pak následoval dlouhý útlum

Jediný bez ryby už zůstal pouze Sándor. Zkoušel leccos, ale k záběru se mezi námi úsilím nedostal. Tehdy jsme mu doporučili, ať vyzkouší nové  55 gramové By Döme TEAM FEEDER Long Cast Method Feeder krmítko. Podle motta "všechno jedno" ho tam namontoval a s úžasem zjistil, že se stejným prutem, navijákem i vlascem, dohodil o alespoň 10 metrů dál než předtím, asi na 130 metrů. I krmivo a nástraha zůstaly neměnné, narostla "pouze" vzdálenost. Neprošlo ani 10 minut a už měl záběr. S velkým úsměvem nasměroval do podběráku prvního kapra. Úspěch někdy závisí od drobných detailů!

Sándor zůstal bez záběru nejdéle
Změna nastala ...
… když si nasadil krmítko Long Cast Method Feeder
Díky němu přehodil každého o minimálně 10 metrů, zcela určitě lovil v dálce přes 130 metrů ...
... a chytal stále hezčí ryby!

Ale když se pytel jednou roztrhne! Nemusel dlouho čekat a mohl se radovat z další krásné ryby ... a další a další. Mezi těmito rybami byl i jediný amur toho dne a kapr, který znamenal Sandorův nový 10+ kilový místní osobák!

Sándor chytil i jediného amura
Tímto 10+ kilovým kaprem překonal svůj místní osobák. Přitom vše, co udělal bylo, že jen vyměnil krmítko!
Pohoda a smích už pak nechyběly!

Jak se den překlopil do své druhé poloviny, bylo zcela zřejmé, na co ryby nejlépe reagují. Náš vítězný recept:

"Velkokaprářské" menu z Prylbychi

 

 

 

 

Rybám jsme se snažili lahodit těmito dobrotami ...
... a věru, osvědčily se. Krmivo Brutal Liver promíchané ze Stick mixem Kořenitá Červená Játra bylo pro velké kapry neodolatelné!

Řada nástrah, které dali rybu, jsme nakonec také zúžily pouze na dvě, jednou byla nástraha Hybrid Method Pellet - Chili Squid a druhou Rozpustný Fluo Plovoucí Pelet - Sladký Ananas. Je zarážející, že s druhou zmíněnou se nám již podařilo chytit kapra v každém koutě světa, v štychu nás nenechala ani zde!

Tyto dvě nástrahy byly nejchytlavější
Malá nástraha dala i teď velkou rybu!

Nechci znít přehnaně sebevědomě, nedejbože namyšleně, ale i společný ukrajinský rybolov mě upevnila v přesvědčení, že v této cenové kategorii nabízíme NEJLEPŠÍ feederové pruty pro daleké hody!Ani já pruty nešetřím, ale co vyváděli Sándor a Gergő, bylo mnoho už i na mě ...! Do hodů se opírali takovou ohromnou silou, házeli tak velké knedlíky, že při každém hodu jsem jedním okem sledoval prut, zvědavý kdy se zlomí. Ale ani jednou se nezlomil !!! Ukrajinští kámoši také nezačali rybařit včera a měli to štěstí, vyzkoušet mnoho jiných, i mnohem dražších prutů, o kterých mi Sándor řekl pouze tolik: " Člověče, ty pruty jsem polámal na 8 kusů, nezvládali toto zatížení! Zatímco tvé? Nezlomné! " V této chvíli již používají pruty By Döme TEAM FEEDER Long Cast Master Carp Pro 420LC tisíce spokojených zákazníků a poptávka neklesá, ale právě naopak roste. Ale samozřejmě, kromě toho že se jimi dá daleko dohodit, je také velmi důležité, že jsou při zdolávání mimořádně pružné, i zdolání malé ryby poskytuje neuvěřitelný zážitek. Velké ryby zas zadrží tak, že se ohýbají až v rukojeti.

S touto výstrojí neexistuje nedosažitelná dálka nebo nevylovitelná ryba!
V nejkritičtějších chvílích se na něj dá spolehnout
díky tomu skončí i největší ryby bezpečně v podběráku
Tato výstroj pomohla na břeh i tobě
Zrcadlový kapr je v těchto končinách vzácným hostem, ale nám se podařilo chytit i jeho

Přesný seznam součástí mé výstroje a montáže:
Bot: By Döme TEAM FEEDER Master Carp Pro 420LC
Naviják: By Döme TEAM FEEDER Long Cast 5500
Vlasec: By Döme TEAM FEEDER Long Cast Line 0,20 mm
Šoková šňůra: Haldorádó Braxx Long Cast 0,18 mm – 6-7 mezrov
Krmítko: Haldorádó Method Flat Feeder 30 g
Zarážka: Guru Speed Bead
Návazec: Haldorádó Braxx Pro 0,14 mm / 8 cm
Háček: Guru QM1 10 + 10 mm nástrahový osten s Hybrid Method Pellet nástrahou

Osvědčená výstroj a montáže, kterými se dá lehce hodit i 120-130 metrů!
V tento den dala nejvíce kaprů montáž kombinovaná s Haldorádó Method Flat feeder krmítkem
Sándor začal chytat ryby poté, co si nasadil Long Cast Method Feeder krmítko. Tím se dostal na druhé místo
Gergőho montáž s Pellet Feeder krmítkem dnes dala nejméně ryb

Měli jsme za sebou mimořádně úspěšné a poučné rybaření. Jak se den dostal do pozdního odpoledne bylo zřejmé, že dnes chytí nejvíce ryb ten, kdo vůbec nekrmil. Však podstatou method feederového rybolovu je právě to, že bez základního zakrmení, neustálým vyhledáváním dokážeme ryby systematicky pochytat. Druhý skončil Sándor, kterému se dnes podařilo dostat záběru, až když dostal svou montáž dál, než všichni ostatní, do "panenské" oblasti lovného revíru. V této oblasti již mělo jeho základní zakrmení prakticky nulový účinek. Nejméně ryb chytil Gergő, který zaklippovaným vlascem zpovídal krmení nebo jeho blízké okolí. Ovšem dalo by se namítnout, že to je pouze informace z jedné daleké velké vody a jinde to stejně fungovat nemusí. To je pravda, ale fakt je že v ten den to dopadlo takto a v mém případě to stejně nebylo poprvé. Takže možná by nebylo na škodu, kdyby si kapráři promysleli a přehodnotili zafixované představy o krmení, protože jak ukazuje i náš příklad, méně (samozřejmě té nejvyšší kvality) je někdy více!

Opět jednou se potvrdilo, že méně je někdy více! Postačí jedno krmítko vysoce kvalitního krmiva, ve kterém se skýva nástraha ...
... a ať se jedná o jakoukoliv vodní plochu, pokud to zkoušíme na správném místě, dopomohou nám k takovým pohádkovým rybám!

Je zřejmé, že tato krmná a lovná strategie je opravdu efektivní hlavně při krátkých, sotva jednodenních rybařeních. Ale při těch, ať už se jedná o malá, intenzivně zarybněná jezera, nebo obrovskou přírodní vodu; beru s jistotou, že je tato strategie neporazitelná. Method feederová technika potvrzuje svou mimořádnou účinnost úplně VŠUDE!

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Skoro všude v Česku zamrzla jezera začátkem prosince a nebylo to jinak ani u nás. Tak jsem si své rybářské věci pěkně odložil a nachystal jsem si lyže, snowboard, brusle, ale koncem prosince přišlo ne...
Číst dál
S kolegou Gaborem Siposem, jsme si za místo dalšího společného rybaření vyhlédli velké jezero rybářského komplexu Préri, které získalo v posledních několika letech pověst, jako jedno z nejoblíbenějšíc...
Číst dál
Je neuvěřitelné, jak ten čas běží. Příběh produktů Haldorádo (musím dodat, že úspěšný) se začal psát přesně před deseti lety, v roce 2008. Tehdy tvořily naši nabídku dohromady 4 produkty, zatímco do d...
Číst dál
Při method feederové lovu záleží nejvíce i na takových maličkostech, drobných nuancích, kterým bychom jinak velkou důležitost vůbec nepřipisovali. Hlavně proto je dobře vidět, že všichni tam házejí př...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×