Lov kaprů ve studených vodách feedrovou metodou 2. část – Kapři z "Karasolomu"
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Lov kaprů ve studených vodách feedrovou metodou 2. část – Kapři z "Karasolomu"

Přečetli: 3541

Když jsem ještě lovil soutěžně na plovák, rybařil jsem v okrese Győr-Moson-Sopron velmi často, ale odkdy se mou vášní stalo feederovanie, západní část země se mi jaksi vzdálila. Přitom je velmi málo regionů v naší zemi, které by byly tak proměnlivé jako tento. Ne náhodou jsou rybáři pocházející z této oblasti zručnější a široko daleko známí. Vždyť mají na výběr z velkého množství větších i menších řek, potoků, kanálů či jezer. Tak trochu jim závidím, protože kamkoli stoupnou, hned mají mokré nohy! Právě proto mě velmi potěšilo, že jsem měl příležitost zarybařit si v této oblasti, na jednom neznámém jezeře v kamenolomu.

Jezera rybářského parku Berek z ptačí perspektivy

 

Z pěti jezer, je toto otevřené pro všechny. Vyznačil jsem naše rybářská místa

 

Za pečlivě vybudované okolí, si mnozí kteří na něm pracovali zaslouží pochvalu!

 

Na rybáře a jejich rodiny čekají na břehu dřevěné domky s veškerým příslušenstvím

 

Vodní plochy rybářského parku Berek, jsou vlastně štrkoviskové jezera s rozmanitou strukturou koryt. Věděl jsem, že tu nenajdu žádný "lavor", kam jen nechám výbavu a kapři si ji dříve či později najdou. Prodiskutovali jsme strategii jako na ryby, kterou jsme vymysleli s Gaborem Sipos, se kterým jsme se spolu chystali odkrýt tajemství tohoto jezera.

Dorazili jsme brzy ráno, když byla ještě tuhá zima

 

Všechno pokrýval jinovatka, ale nic jsme si z toho nedělali. Myšlenkami jsme již byli na rybaření!

 

Když točíme i film, snažíme se naplno využít každou minutu. Proto jsme i nyní byli na břehu již před svítáním. V noci ztuha mrzlo, teplota byla mezi -4 a -2 stupni Celsia. Břeh byl pokryt jinovatkou a i teplota vody jen tak tak že dosáhla 5 stupňů. Jedno ani druhé velmi rybaření velmi nevyhovuje. my ale nehledáme výmluvy, ale řešení.

Teplota jezera jen o málo překročila 5 stupňů a to je ještě věru velmi studené. V takové vodě to životem nekyprý. Nebo přece?

 

Jak jsem již zmiňoval, lokalita byla pro nás zcela neznámá. Neměli jsme čas na precizní zmapování terénu, ani odhalení zimní skrýše ryb. Při výběru místa jsme brali ohled na dva důležité faktory:

  1. 1. Abychom měli k dispozici co největší lovnou plochu, dostatečný prostor na vyhledávání ryb.
  2. 2. Podívali jsme si očekávaný směr větru a záměrně jsme si zvolili větrnou stranu, kde nám vítr foukal zepředu do tváří, věříce, že nám vítr ryby "přivěje". V ten den foukal vítr ze severu.
Zimní vnadidlá, jakož i naše nové speciality se s ohledem na konečný výsledek, ukázaly být účinné

 

Vše jsme připravili ráno na místě

 

Po obsazení místa jsme spěchali, co nejdříve připravit krmiva a vybrat vhodné návnady. Zde se na chvíli zastavím. Čtenář se může plným právem ptát, proč právě tyto? Nakolik rybaříme pravidelně, mohu klidně prohlásit, že jsme v obraze a víme, co zabírá na kapry v tomto období na jiných jezerech. Tak jsme nejprve zkusili rybám "vnutit" tyto látky, i v této neznámé vodě. Šupinatí přátelé nám rychle dají vědět, zda jim chutná, nebo ne.

Fluo Micro Method Feed Pelety jsem smíchal s vodou a CSL Tunningom (v poměru půl na půl), který se rychle a efektivně rozpouští i ve studené vodě, tím výrazně stupňující vnadícíúčinek.

 

Do lovu sme sa pustili, každý s dvoma odlišnými koncovými montážami a k tomu zodpovedajúcimi stratégiami. Jedna montáž bola vybavená Haldorádó Pellet Feeder krmítkom. Tou sme sa snažili hádzať na to isté miesto a koncentrovať ryby do jedného bodu. Do krmítka išiel pelet Haldorádó Fluo Micro Method Feed – Vörös Gyümölcs / Red Fruit a návnadou byly Haldorádo rozpustné Fluo pelety- Sladký Ananás, a to ty větší, 16 milimetrové.

Lovili jsme se dvěma rozdílnými koncovými montážemi

 

Na druhé montáži bylo krmítko Haldorádó Method Flat Feeder s krmivem Fluo EnergyVymítač Ďábla a česnekovým SpéciCornom jako návnadou. S touto montáží jsme prováděli vyhledávací lov.

Na obou montážích jsme použili vnadidla osten, ale s jinými návnadami.

 

Ke krmítko Pellet Feeder šli 16 milimetrové Haldorádo rozpustné Fluo pelety- Sladký Ananás na 15 mm osteň

 

Takto vyvážená návnada čekala na ryby v ideální pozici

 

Do krmítka se dostal drobnozrnných Fluo peletu v příchuti Red Fruit

 

Bezchybná koncová montáž na velké ryby

 

Tuto montáž jsme házeli na stejné místo. Pokoušeli jsme se ryby shromáždit do jednoho bodu

 

Karas stříbřitý se rychle ohlásili

 

Jedinci přes půl kila lehounce nasávaly rozměrnější pelety

 

První záběry přicházely poměrně rychle, oba jsme se radovali z jednoho Karase. A pak z ještě jednoho a ještě jednoho a z mnohého. Zdánlivě bylo úplně jedno, kterou montáží lovíme, nebo kam ji házíme, neboť v každém jednom případě za 5-10 minut lehké záchvěvy na hrotu prutu dávali jasně najevo, že se na ni opět "přišil" karas. I velký, 16 milimetrový Fluo Ananás peletu se bez problémů vešel do úst karasů přesahujících 50 deka

Na osteň česnekový SpéciCorn, do Method Flat krmítka Fluo Energy – Vymítač Ďábla. Účinná dvojice do studených vod ...

 

...kterou udělá koncentrovaná aroma Fluo Esencia (česnek-madle) ještě pronikavější.

 

Návnadu položenou na vrstvu aroma ...

 

třeba přikrýt ještě jednou vrstvou krmiva

 

Takto čeká ve vodě na svou oběť

 

Mimořádně účinná ...

 

... ať je řeč o jakékoliv nedravých rybě!

 

Měli jsme za sebou dobré tři hodiny intenzivní rybačky, když jsme museli přehodnotit, jak dál. Je všeobecně známo, že Karas Stříbřitý patří mezi nejaktivnější ryby i ve studených vodách. Jedná se o mimořádně houževnatou a nenažraný rybu. Patří mezi první ryby, které a po dlouhé zimě nemohou dočkat, aby se pořádně nacpali a předběhnou při tom každého. Zatímco se jiné ryby dostanou do blízkosti návnady, ta je už "vysmál" v ústech Karase. Co se dá v takovém případě dělat?

Další karas

 

Dvojitý karas ...

 

Přišel čas na drastické změny, abychom vyselektovali karasů

 

Možností na přeselektovanie karasů bylo několik. Prodiskutovali jsme je se správcem a také jsme si vyžádali jeho radu. Přitom nesmíme zapomenout ani nato, že jinak se selektuje v studených vodách a jinak v již zahřáté jezerech! Podívejme se na některé praktiky a zjistíme, která z nich se osvědčila.

  1. Drastické zvětšení rozměru návnady. Ano, je taková velikost, která se již Karasovi do úst nevejde (20-30 mm boilies, nebo více pelet na návazce), ale při rybaření v studených vodách, hlavně při velkých opatrných kaprů je tato taktika zřídkakdy úspěšná. V takových případech i větší ryby raději konzumují menší, chutné návnady. Tuto jsme nepoužili.
  2. Změna místa krmení. Zkoušeli jsme, ale nezabralo. Navíc, na stejném místě jsme lovili pouze jednou montáží. Druhou jsme prováděli vyhledávací lov a i tak jsme všude chytali pouze karas.
  3. Prestať používat všechny ochucené krmiva (které přitahují Karase). Nakolik jsme si nepřinesly žádné naturální krmiva, toto jsme vyzkoušet nevěděli.
  4. Prestať používat plovoucí návnady. Museli jsme přejít na malé, "těžké" návnady ležící na dně, které karas vsaje těžší, ale pro kapry nepředstavují žádný problém. Toto fungovalo!
  5. Použit polotuhý návazec s malou návnadou dál od háčku. Jemnou pletenou návazcové šňůru jsme vyměnili na 0,28 mm monofilu fluorouhlíkových v resp. jsme návnadu nabízeli na prodlouženém 3-4 centimetrovém návazce. Takže i když karas návnadu nasál a pokoušel se ji sníst, háček byl ještě daleko a nezasekl a mu do úst. Jak se ukázalo později, toto byl klíčový moment, který vedl k úspěchu
  6. Použít příchutě netypické pro studené vody. Pokud je karas takový aktivní, je třeba použít méně rozpustné, "smradlavé" návnady jako např. halibut pelet, nebo kvašené zrna. Tyto návnady jsou více typické pro teplé vody, ale co když Karasovi nebudou chutnat? Druhou součástí naší úspěšné obměny byl malý 8 mm Black Halibut peletu, který karas nenáviděli, ale kapry milovali. Každého kapra jsme chytili právě tímto.
  7. Lov v okrajových oblastech. Ze začátku jsme se záměrně soustředili na vzdálenější, hlouběji oblasti. To byla chyba! Kapři byli blíže ke břehu, v zlomech koryta, ne v hloubkách.
Na tohle jsme čekali. Na Sipiho háčku konečně bojuje pořádná ryba!

 

Ovoce společné práce

 

Úspěch vždy závisí na drobností. Den nám zachránili polotuhý fluorouhlíkových návazec, SpéciCorn vzdálený od háčku a 8mm Black Halibut Carp pellet

 

Po provedení těchto úprav, jsme dosáhli to, že od oběda jsme nechytili už ani jednoho Karase! Mohli jsme klidně sedět u prutech, žádné záchvěvy se nekonaly. Bylo to velmi deprimující a měli jsme co dělat, abychom se kontrolovali. Hned po deseti minutách jsme chtěli vytáhnout montáže. Uklidnili jsme se, až když po 20-25 minutách Sipi prakticky z téhož místa – malé zátoky 8 -10 metrů od brehu- vytáhl dvou pěkných kaprů.

Sipi znovu zdolává

 

Malá návnada ...

 

Vyselektovala velké ryby

 

I mně doporučil, abych hodil na maximálně 40 metrů. Dal jsem na jeho radu a řekl jsem si, že nevytáhnu montáž, dokud nebudu mít záběr. A měl jsem! Zdánlivě z "ničeho" se rozhodným, táhlé záběrem ohlásil slibný hráč. Cítil jsem, že je to objemná ryba. Plavala pomalu, těžkopádné, bez rychlých obratů a trhání. Zdolával jsem opatrně, velmi jsem ji chtěl chytit. V tom mi skvěle asistoval můj Team Feeder Master Carp 360MH feederový prut. Navzdory krátké vzdálenosti, zdivené až u břehu, ale tehdy bylo už jen otázkou minut, kdy bude v podběráku.

Jezero přijalo i mě a obdařilo mě touto pohádkovou rybou

 

Ten věru má přes 10. Moje první 10+ kilová ryba letos. Přesná váha: 10,54 kg

 

Další velká oběť malých návnad

 

Gábor se již raduje z třetího kapra

 

Praktická součást montáže. Kovový klip je bezpečný a zajistí rychlou výměnu návazce

 

Součásti mé vítězné montáže

 

Pozdě odpoledne jsem pomohl na břeh dalšímu pěknému supinace. Tím se počet kaprů ulovených v "Karasolome" zvýšil na 5.

 

Můj pružný 360MH feeder se ukázal být spolehlivým parťákem v jemném zimním boji s kapry

 

S každou rybou jsme zacházeli co možná nejšetrnější a spěchali jsme se je co nejdříve pustit zpět do jejich životodárného živlu

 

Autor: Döme Gábor
Fotky: Csapi Károly, Németh Gyula
Video: Takács Péter

 

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Method feederový lov, původně vyvinutý na mělkých anglických jezerech, je jednou z nejefektivnějších kaprařských technik. Odstartujíc z této ostrovní země, dnešek již tato technika dobila - myslím, že...
Číst dál
Řada produktů By Döme TEAM FEEDER se rozrostl o dalšího jedinečného člena! Tento doplněk byl doprovázen obrovským zájmem už od momentu publikace katalogu pro rok 2019. Ohledně bližších detailů, data u...
Číst dál
Feederový rybolov pro mě neznamená pouze rychlé, bleskové rybačky. Velmi rád se na břeh vystěhuji i na delší období, 1-2 denní túry. Prvořadým důvodem, proč to tak dělám je, že pokud mohu, raději si t...
Číst dál
Ti, kteří si přečetli první část záznamu, pojednávajícího o tomto výletu, se už seznámili s jezerem, strategií a výstrojí, resp. se stránkou praktik, která se týkala vnadidel, které jsme používali. Zů...
Číst dál
Populární články
V 2017 se rodina navijáků TEAM FEEDER výrazně rozrostla a dosud osamocený SPRO Team Feeder Special LCS 550M dostal čtyři nové sourozence. Za tu dobu se už s nimi stihly seznámit tisíce rybářů a používají je s velkou ...
Číst dál
Při představování prutů By Döme TEAM FEEDER Power Fighter, které se dostaly do obchodů jen nedávno jsem zmiňoval, že díky neustále probíhajícímu vývoji prací se nové vylepšené pruty dostanou...
Číst dál
Neustále napínám své hranice a pokud mi to dovolí, tak i hranice druhých ... Den co den se aktivně podílím na vývoji mnoha produktů, občas je toho až příliš. Zapáleně hledám nová, často až šokující...
Číst dál
Rád bych se s Vámi rybáři podělil o své zkušenosti s lovem na velké vzdálenosti s feeder pruty protože se tato technika v posledních letech stává stále populárnější. Doufám že moje rady...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×