Feederový lov s červíky
obchod@feedermethod.cz | 605 757 781

Feederový lov s červíky

Přečetli: 1185

Vedle bezpočtu moderních rybářských technik se klasické, dobře osvědčené přírodní nástrahy, dostávají stále více do pozadí. V kaprářství už jen velmi zřídka potkáte rybáře, který si k háčku neváže nějaký pelet nebo boilies. Jejich produktivita jim dává za pravdu, avšak jsou takové situace a hlavně takové ryby, kterým se stále zažádá živá nástraha. V tomto článku vás zavedu do zálivu v Pilismaróte, kde bude hlavní úkol patřit žížalám, no a samozřejmě i cejnům.

Jelikož většinu času na soutěžích trávím právě lovem cejnů, dalo by se říci, že chytání cejnů je pro mě normálka. Avšak na většině domácích vod se chytají menší ryby a ne ve velké dálce. Naproti tomu záliv v Pilismaróte je obrovská vodní plocha, kde neuškodí prohledat i od břehu vzdálenější oblasti. Navíc mezi rybami, které sem zabloudí z Dunaje, se dá narazit i na několikakilové jedince, co dělá lov na cejny ještě vzrušujícím. Z Dunaje sem přichází ryby na jaře, hlavně s cílem najít vhodné trdliště a protože toto místo oplývá potravou, velká část z nich tu zůstane i poté. Nyní vám předvedu dvě alternativy na jejich chytání.

Nalevo je Dunaj, napravo Pilismarótský záliv. U vchodu do zálivu je vždy velký "provoz", proto se vyplatí lovit Cejny právě tam
Pilní plavou, vynalézaví se vezou
Zde je vždy velká neznámá, jaká ryba zakřiví špic

 Výhody pleteného vlasce se nejlépe uplatní právě na takové vodní ploše, zde je tato technika opravdu opodstatněná. Je zde nutné lovit ve velké dálce, voda je hluboká a třeba vyžít z málo záběrů. Pletený vlasec si rozhodně vyžaduje jemný prut, avšak kvůli velikosti masy, kterou budeme vrhat a také velké vzdálenosti, musí být prut zároveň i silný a pružný. 25 gramové Haldorádó Long Cast Round Feeder krmítko, naplněné zemitým krmivem, dosáhne zlehka 60-70 gramů. Hodit ho na 50 metrů, už může být pro jemný prut poměrně obtížné.

Pletený vlasec a power guma jsou nerozlučnými spojenci!
K dálkovým hodům se už příliš jemný prut nehodí. Je za potřeby takový, který je dobře stavěný, avšak pružný

Mezi monofilní návazec a šokovou šňůru (0,16 mm-es Braxx Long Cast) třeba zavěsit 10-15 centimetrovou Drennan Power Gumu, která udělá koncovou montáž trochu pružnější. Jeden konec power gumy je uvázán k šokové šňůře, zatímco druhý do  Haldorádó picker rychloklipu, který se také otáčí, díky tomu velká asymetrická nástraha návazec během dlouhého letu nezamotá.

Jelikož se při dlouhém letu riziko zauzlení zvyšuje, zvláště pokud k tomu ještě fouká i vítr, při dálkových lovech s dlouhým návazcem, se velmi tenoučký návazec vázat nevyplatí. Je třeba si zvolit takovou 0,14 mm šňůru, která má tolik pevnosti, že se nezakroutí a zvládne, i kdyby náhodou zabloudila na háček nějaká větší ryba.

Fine Carp je dobrá volba, pokud používáme rozměrnější nástrahu

Optimální délka návazce je 50-70 cm. Na jeho konec jsem uvázal háček Gamakatsu A1 Team Feeder Carp Fine velikosti 12. Co se týče jeho rozměrů, není tento háček až tak malý, avšak je lehoučký jako pírko. 3-4 vlákna svíjejících se žížal, se s ním na dně zlehka vyhoupla, což objemnější cejnovité ryby dozajista naláká.

K takové nástraze už je třeba i rozměrnější háček s velkým obloukem
Nemám ve zvyku rybaření překomplikovávat, ani na poli krmiva, ani nástrahy

Kardinálním bodem této techniky je krmivo. Na takových "zážitkových" rybolovech jsem to nikdy nezvykl přehánět, spíše mám na zřeteli jednoduchost. Krmivo  Haldorádó Velký Cejn , doplněné trochou  aromata Velký Cejn, sladidla a Fluo vločky, přiláká ryby k lovnému místu z velké dálky a do krmítka neustále doplňované krájené žížaly, je tam i udrží. Do krmiva je ještě možné přimíchat i trošku jílu, který semínka trochu zatíží a vytvoří působivou kouřovou clonu, v níž se bude ryba stravovat mnohem odvážněji.

Opravdová cejnová směs na "živou vodu"
O krmivo obohacené o krájené žížaly, projeví dříve či později zájem i nějaký velký cejn. Stačí vyčkat!
Hodnotná "nádivka!"
Směs bez zeminy a živé hmoty můžeme naplnit třeba do method krmítka
Kytici z žížal cejni z krmítka zlehka vycucli

Pro zajímavost jsme vyzkoušeli, že okolí krmení bude Zoli zpovídat pomocí methodové techniky. Často pozorovaným jevem bývá, že na okrajích krmení se dají chytit mnohem větší ryby než uprostřed. Vedle montáží se techniky lišily i tím, že do Method Flat Feeder krmítka šlo pouze krmivo. Tím pádem neobsahovalo ani zeminu, ani jiné příměsi, které by mohly odlákat ryby z krmení. Cokoliv však plavalo kolem, určitě zpozornělo na aromatický pokrm, v jehož středu se kroutilo chutné sousto. Experiment přinesl přesně ten výsledek, který jsme očekávali. Zatímco já jsem chytil množství mrňousů (malé jelce, plotice, malé cejny), na "těžkém bombardéru" bylo pouze několik záběrů, ale byli to zpravidla větší cejni.

Na montáž s dlouhým návazcem se ze začátku chytali pouze malí
Jak se na lovné místo dostávalo více žížal, rostly i rozměry
Sežral velkou kytici žížal
Překrásný jelec

Rozlehlá jezera spojená s řekou, jako Pilismarótský záliv, představují nemalou výzvu. Populace ryb bývá na těchto vodách tak bohatá, že by mohla soupeřit i s intenzivně vysazovanými jezery, jen jejich vylovení je mnohem komplikovanější. Žížala - zapomenutá nástraha každodenních rybaření - dokazuje nejlépe právě na takových místech, že se na ni dá stále spolehnout.

Byla by škoda takovou rybu odtrhnout z jejího přirozeného prostředí!

Doporučené produkty:
- Gamakatsu Fine Carp háček
- Haldorado Aroma Tuning - Velký Cejn
- Haldorado Feeder Master - Velký Cejn
- Fluo Vločka Tříbarevná
- Method Flat Feeder Krmítko
- Drennan Power Gum
- By Dome Team Feeder Fine Carp Pruty

Pokračujte ve čtení dalších článcích
Dále na články
Články o lov na feeder
Skoro všude v Česku zamrzla jezera začátkem prosince a nebylo to jinak ani u nás. Tak jsem si své rybářské věci pěkně odložil a nachystal jsem si lyže, snowboard, brusle, ale koncem prosince přišlo ne...
Číst dál
S kolegou Gaborem Siposem, jsme si za místo dalšího společného rybaření vyhlédli velké jezero rybářského komplexu Préri, které získalo v posledních několika letech pověst, jako jedno z nejoblíbenějšíc...
Číst dál
Je neuvěřitelné, jak ten čas běží. Příběh produktů Haldorádo (musím dodat, že úspěšný) se začal psát přesně před deseti lety, v roce 2008. Tehdy tvořily naši nabídku dohromady 4 produkty, zatímco do d...
Číst dál
Při method feederové lovu záleží nejvíce i na takových maličkostech, drobných nuancích, kterým bychom jinak velkou důležitost vůbec nepřipisovali. Hlavně proto je dobře vidět, že všichni tam házejí př...
Číst dál
Značky:

Zanechat komentář

Captcha


Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

Dodání Zboží

- dobírkou prostřednictvím UPS spravidla do 1-3 pracovné dni 

Více informací

Skladové zásoby

×
Skladové zásoby

Vidíte na stránce

Rýchlé dodání

×
Rýchlé dodání

1-3 pracovné dni

×
Specializovaný na Feeder

Eshop zaměraní na feeder

×
Cena dopravy

- Objednávky do 2340Kč - 172Kč

- Objednávky 2340-4628Kč - 113Kč

- Objednávky nad 4628Kč - 86Kč

Ceny jsou uvedeny s DPH

DODACÍ LHŮTA

×
DODACÍ LHŮTA

1-3 pracovné dni

×
×